871 találat a(z) Illeték cimkére

Behajtási költségátalány elengedése: kell-e illetéket fizetni? Itt van a hivatalos állásfoglalás Cikk

Kell-e illetéket fizetnie a kötelezettnek, ha a jogosult elengedi a behajtási költségátalányt? A NAV és az NGM közös értelmezésben válaszol.

Haszonélvezeti jog illetéke Kérdés

Kérdésem, hogy egy gyermek a saját tulajdonú lakására haszonélvezeti jogot jegyeztet be az édesanyja javára. Kell-e ez után illetéket fizetni?

Ingatlanforgalmazás Kérdés

Működő kft. az ingatlanforgalmazást felvenné a tevékenységei közé, és vásárolna egyelőre egy ingatlant, amit felújítás után eladna. Az illetékkedvezmények között ezt találtam a B 400 igénylőlapon: "ingatlanforgalmazást az illetékkötelezettség keletkezésének adóévében kezdő vállalkozó kedvezményes tulajdonszerzése a Itv. 23/A § (4) bekezdése alapján. Vállalom, hogy az adóévi nettó árbevételemnek legalább 50 %-a ingatlanforgalmazási tevékenységemből fog származni. Vállalom a megszerzett ingatlannak a vagyonszerzés illetékkiszabásra történő bejelentésétől számított két éven belüli eladását." A következő a kérdésem, ha az ingatlan-forgalmazási tevékenységet most kezdi, és vállalja, hogy 2 éven belül eladja a megszerzett ingatlant, hogyan kell érteni az adóévi nettó árbevétel 50 %-os vállalást, ha ebben az évben veszi, és értelemszerűen nem lesz bevétele ebben az évben ingatlanforgalmazásból? Nem kap kedvezményt, és ki kell fizetnie az illetéket?

Ingatlanilleték-számítás Kérdés

Az a kérdésem, hogy az alábbi tájékoztatás megfelel-e a jelenlegi jogszabályoknak? Tudomásom szerint a NAV állapítja meg az illetéket, vagyis, ha volt eladott ingatlana a magánszemélynek 1 éven belül, akkor annak forgalmi értékét automatikusan levonja. Csak a különbözetet fogja kivetni? Kérem tájékoztatását az eljárás menetéről. "A lakástulajdon vásárlása esetén, ha a magánszemély vevő a másik lakástulajdonát a vásárlást megelőző vagy azt követő egy éven belül eladja, az illeték alapja a vásárolt és az eladott lakástulajdon - terhekkel nem csökkentett - forgalmi értékének a különbözete. A lakástulajdonok egymás közötti cseréje esetén az illeték alapja az elcserélt legnagyobb és a legkisebb forgalmi értékű ingatlanok – terhekkel nem csökkentett – értékkülönbözete."

Illeték ingatlanvásárlás esetén Kérdés

Ügyfelemnek két fia van. Az egyik eladott egy telket az idén 12 millió forintért, és a másik fia most venne egy lakást 20 millióért. Mindkét fiú a vásárolt új lakásban lakna. Kérdésem, hogy mennyi illetéket kell fizetni akkor, ha az egyik, vagy ha a másik fiú nevére veszik az ingatlant? Továbbá az is kérdés, hogy az esetleges kedvezmények átvihetők-e jövőre, amennyiben csak 2016-ban vesznek lakást? Milyen adókedvezmény vehető még figyelembe? Nem első lakás. Köszönöm a válaszát.

Pótbefizetés rendezése végelszámoláskor Kérdés

Egyszemélyes társaság végelszámolásakor kötelező-e a pótbefizetést visszafizetni, ha ezt nem tudja a társaság felszámolásba kell átmenni? Van-e más megoldás, ami nem jár adó- vagy illetékfizetéssel, illetve hogyan minimalizálható ez? A következő ötleteim lennének ha ezek jogszabályba nem ütköznek. 1, Az illeték tv. 11. § (2) bek alapján ha a lemondás 150 ezer forintot nem haladja meg, nincs illeték izetési kötelezettség, és nem kell a NAV-nak sem bejelenteni? 2, Vagy a 17. § (4) bek alapján 11 százalék az illeték, mivel az ajándékozott az ajándékozó nem gazdálkodó 100 százalékos tulajdonában áll. 3, Vagy 11. § (3) alapján nem tárgya az illetéknek, mert az ajándékozó maga javára tartja fenn az elengedett követelésből a kötelezettségek kifizetése után megmaradó részt. 4, Ha az illetéken nem lehet csökkenteni, vissza nem fizetendő támogatást adhat-e a végelszámoló által ügyvezetett evás bt., amiből a pótbefizetést vissza lehetne fizetni. Az ügyvezetés miatt kapcsolt vállalkozások lévén, van-e ennek jogi vagy adózási akadálya? "A" kft. az ebből adódó eredmény után 10 százalék tao-t megfizet. Várom válaszát, köszönettel

Megjelent az augusztusi VálaszAdó Cikk

Kiemelt hangsúlyt kaptak júliusban az Adózóna hasábjain az ingatlanvásárlással, -hasznosítással összefüggő témákról szóló cikkek. Nagy érdeklődés övezte közülük az ingatlan-bérbeadásra, szálláshely-szolgáltatásra vonatkozó szabályokat taglaló írásunkat, valamint a július 1-jén startolt, „családok otthonteremtési kedvezménye” (CSOK) címen igényelhető állami támogatás új rendjét táblázattal bemutató cikkünket.

Illeték Kérdés

Ha jól értelmezem akkor a 2015. 02. 08-ai cikk (Egyéni vállalkozóból egyéni cég. Teendők, költségek) alapján egyszer illetéket kell fizetni – gépjármű, ingatlan után –, amikor egyéni vállalkozó egyéni céget alapít, és másodszor is, amikor az egyéni cég átalakul egyszemélyes kft.-vé?

Keretjelzáloggal terhelt ingatlan II. Kérdés

Az azonos témában feltett kérdésemre adott választ köszönöm, és elfogadom, de még mindig nyitott, hogy mi a helyzet az áfa és az illeték vonatkozásában? Hiszen a szerződés bruttó 14 millió forintos vételárat határozott meg, és erről szól az illetékhatározat is.

Lakásvásárlásnál megspórolhatja az illetéket, ha ezekre figyel! Cikk

Mi szükséges a lakásvétel illetékmentességéhez, illetve -kedvezményéhez? Összefoglaltuk a feltételeket.

Tartozás, közműdíj, tagi kölcsön elengedése: melyik illetékköteles? Cikk

Ajándék vagy nem ajándék, ha a jogosult elengedi követelését, azaz kell-e utána illetéket fizetni? Az attól függ. Összefoglaltuk, hogy mire, milyen előírás vonatkozik.

Illeték Kérdés

Tisztelt Szakértő! Három magánszemély (családtagok) közösen vásárolnak egy 35 millió forint értékű, új építésű lakást. A vagyonszerzés aránya 25-25-50 százalékos. Kérdésem: mennyi illetékfizetési kötelezettség terheli a vásárlókat, illetve igénybe lehet-e venni az ú lakásvásárlásra vonatkozó kedvezményt? Köszönöm a választ: INVEST

Lemondás kölcsönadott pénzről szociális szövetkezet javára Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban az esetben, ha egy külső magánszemély kölcsönt ad egy szociális szövetkezetnek, de le is mond róla, akkor a kapott összeg után a szociális szövetkezetet terheli-e illetékfizetési, illetve bejelentési kötelezettség? Köszönöm mielőbbi válaszát! üdvözlettel: Cs. Éva

Ingatlan-értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A szja-törvény 62. § (1) bekezdése szerint az ingatlan, a vagyoni értékű jog átruházásából származó bevételből a jövedelem megállapításához le kell vonni az átruházó magánszemélyt terhelő igazolt költségeket – többek között a megszerzéskor az illeték alapját képező összeget – kivéve azokat, amelyeket valamely tevékenységéből származó bevételével szemben költségként elszámolt. Kérdésem az, hogy, ha a magánszemély egy lakóingatlant egy ideig bérbeadott, és értékcsökkenési leírást számolt el a bérbeadásból származó jövedelme megállapításakor, ezen elszámolt értékcsökkenés a lakás értékesítésekor csökkenti-e a megszerzésre fordított, a vagyonszerzési illeték alapját képező összeget? Válaszát előre is köszönöm.

Későn kivetett illeték Kérdés

Tisztelt Szakértő! Használt lakások értékesítésével foglalkozó társaság akkor kapja meg az illetékről szóló fizetési meghagyást, amikor már az ingatlant eladta, annak bekerülési értékét kivezette. Szeretném megkérdezni, hogy az utólag megfizetett illeték elszámolható-e ELÁBÉ-ként? Hogyan kell elszámolni a megállapított illetéket abban az esetben, ha a lakás eladása és az illeték kivetése között évek telnek el, mert a társaság a cégbíróság előtt vitatja az illeték mértékét? Köszönöm a válaszát.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink