807 találat a(z) GYES cimkére
Gyes, gyed Kérdés
A nappali tagozatos jogi hallgatónak, aki katás egyéni vállalkozó is, szülés után mi jár neki (gyes, gyed), milyen összegben, mennyi időre, és mit kell tenni, azért, hogy azokat megkapja?
Gyes után járó szabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha munkavállalónk 3 gyermeke születése után, több, mint 6 évi gyes igénybevételével visszatér, mennyi szabadság jár visszamenőleg, és azt milyen bérrel kell kifizetnünk? Köszönettel.
Gyes melletti foglalkoztatás másik vállalatnál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk jelenleg gyesen van, ami 2018 decemberében jár le. Cégünknél fizetés nélküli szabadságot kérelmezett erre az időszakra. Gyes mellett szeretne munkát végezni, de nem cégünknél, hanem egy másik vállalatnál. Ez milyen formában lehetséges? Cégünk helyesen jár el, ha a gyes lejártakor közös megegyezés keretében számolunk el a munkavállalóval?
Gyes külföldi tartozkódás esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kismama Belgiumban él, ott csak családi pótlékot kap, heti 20 órás munkaviszonyban dolgozik. A baba augusztusban töltötte be a két éves kort. A baba és az anyuka magyar állampolgárok, magyar állandó lakcímmel rendelkeznek. Értelmezésem szerint visszamenőleg 6 hónapra jogosult gyesre. Jól gondolom? Köszönettel.
Egyszemélyes kft. – gyes Kérdés
Adott egy kisgyermekes anyuka, akinek van egy egyszemélyes kft.-je. A kft.-ben ő a tag, ügyvezető, minden. Alkalmazottja nincs. Amíg dolgozott (szolgáltatás), a kft. volt a fő munkahelye. A kft. mellett másodállásként heti 36 óránál kevesebb közalkalmazotti státusza van, ahol jelenleg fizetés nélküli szabadságon van. A csed, gyed alatt nem dolgozott, illetve a gyes alatt sem tervezi. Kérdésem, hogy ha továbbra sem végzi a kft.-ben a munkáját – csupán mint ügyvezető, a NAV felé, önkormányzat felé szükséges banki utalásokat intézi el (a kft.-nek van egy cégautója, erre van adókötelezettség) – van-e járulékfizetési kötelezettsége a gyes alatt? Elég homályosan fogalmazott törvényt találtam csak erre, miszerint "Tbj. 28. § 211 (1) 212 A 27. §-ban meghatározott járulékalap alsó határát arányosan csökkenteni kell azon időszak figyelembevételével, amely alatt a társas vállalkozó a) táppénzben, baleseti táppénzben, csecsemőgondozási díjban, gyermekgondozási díjban részesül, b) gyermekgondozást segítő ellátásban, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban, ápolási díjban részesül – kivéve, ha a gyermekgondozást segítő ellátás, gyermekgondozási segély, az ápolási díj fizetésének időtartama alatt vállalkozói tevékenységét személyesen folytatja." Fent megfogalmazott "vállalkozói tevékenység személyes folytatásá"-nak minősül-e az ügyvezetés ez esetben? Köszönöm válaszukat.
Gyes utáni szabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Dolgozónk 2015.08.13 napjától vette igénybe a tgyást. 2015.01.15-től táppénzen volt. Ebben az évben 32 éves volt és a 3. gyermekét szülte 2015.09.01-én. A dolgozó felmondott 2018.08.31-én. Kérdés, hogy mennyi a részére járó alapszabadság, illetve a gyermekek után járó pótszabadság napjainak száma? Köszönöm: Zsuzsa
Munkaviszony gyes mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg gyesen lévő munkavállaló a gyes ideje alatt szeretne munkaviszonyt létesíteni 4 vagy 6 órában, de nem a korábbi munkáltatójánál. A gyes letelte után szeretne visszatérni a korábbi munkáltatójához, főállásba. A kérdésem az lenne, hogy szükséges-e a fizetés nélküli szabadság megszakítása és a munkaviszony megszüntetése a korábbi munkáltatónál (ha ez megtörténik, már nem biztos, hogy a gyes letelte után visszatérhet a korábbi munkáltatójához)? Ha nem szükséges, hány órában dolgozhat a másik munkáltatónál gyes mellett? Válaszát köszönöm.
Gyesre jogosultság Kérdés
Hivatkozva a 2018. 08. 14-én feltett kérdésemre, melyet dr. Radics Zsuzsanna szakértő megválaszolt, a következő pontosítást kérdezem: Kérem állásfoglalását abban, hogy abban az esetben, ha a családi gazdálkodó nem a tagja, hanem a gazdálkodás vezetője, akkor is fennállnak-e a leírtak. A hölgy vállalkozási igazolvány mellett végzi a családi gazdálkodás vezetését.
Gyes, gyed melletti munkavégzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállaló gyeden van. Jelezte a munkáltatója felé, hogy szeretne visszamenni dolgozni, helyi szinten is, felsőbb szinten is. Elutasították több körben, hogy a gyes lejártáig nem veszik vissza. Megteheti-e a munkáltató, hogy elutasítja a munkavállaló kérelmét? Köszönettel: Orbán Ágnes
Mikor jár a gyes? Kérdés
Ügyfelem felesége ukrán állampolgár, de itt lakik már 9 éve. 2 éve otthon van, addig dolgozott Magyarországon. Az egészségügyi járulékot fizeti. Igénybe veheti-e a gyest? A férj tudomásom szerint csak a gyedet tudja igénybe venni, a csedet nem. Előre is köszönöm válaszukat.
Gyesre jogosultság? Kérdés
Agrármérnök nő, mezőgazdasági vállalkozói igazolvánnyal családi gazdálkodás vezetőjeként márciusban szülni fog. Korábbi gerincműtétje miatt lehet-e folyamatos táppénzen (veszélyeztetett terhes), kaphat-e csedet, gyedet, gyest? Ha igen, a családi gazdaság egy főre eső része megilleti-e? Az éves bevallásban a ráeső részt el lehet-e számolni neki az 1853-on? Ha nem, akkor a férj is a családi gazdaság tagja, inkább ő menjen csedre, gyedre, gyesre? Akkor az egy főre eső családi gazdálkodás része megilleti-e? A férj 53-as bevallásában lehet-e az egy részt elszámolni?
Munkanélküli ellátás gyes után Cikk
Egyéni vállalkozó alkalmazta a feleségét, aki ebből a foglalkoztatásból ment gyesre. A gyermek betöltötte a harmadik évét, újra kezdődne a foglalkoztatása. ám szeretné a munkaviszonyát úgy megszüntetni, hogy a feleség munkanélküli ellátást vehessen igénybe. Van erre lehetőség? Van-e érdemi jelentősége annak, hogy ki mond fel? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd válaszolt.
Szochokedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bt. munkaviszonyban dolgozó beltagja 2016.04.01-től alkalmazott a társaságban. Tgyáson, majd gyeden volt 2014.05.23-2016.05.23-ig, majd pedig gyesen 2016.05.24-2017.05.23-ig. Kérdésem az lenne, hogy fenti időszakokra vonatkozóan jogosan vett-e igénybe szochoedvezményt utána a cég? Illetve pontosan hogyan alakul a maximum három évig igénybevehető szochokedvezmény időszaka az ő esetében (teljes és részkedvezmény)? Sajnálatos módon az igazolást az anyasági támogatásokról eddig még nem szerezte be, jelenleg folyamatban van a beszerzésük. Jól gondoljuk-e, hogy szükséges a gyesről és a gyedről is külön-külön igazolás a két szervtől, ha már a foglalkoztatás első napjától igénybe kivánjuk venni a kedvezményt? Köszönettel.
Betegszabadság Kérdés
Egy munkavállalónk, aki gyesen van és várja a második gyermekét, azzal keresett meg, hogy visszajönne 1 nap szabadságra és utána elmenne táppénzre, mert ő így anyagilag jobban járna, megtennénk-e ezt neki. A kérdésem az lenne, hogy ilyenkor is a 15 nap betegszabadsággal indulna-e a hiányzása, le kell-e számfejtenem neki a 15 nap betegszabadságot? Nem vagyunk tb kifizetőhely.
Gyeden, gyesen, táppénzen lévők régi-új munkaviszonya Kérdés
Egy gazdasági társaságban több dolgozó is gyeden, gyesen, illetve várandóságra tekintettel táppénzen van. Ezeket a dolgozókat egy másik cég átvenné. Milyen módon tud megszűnni a munkaviszonyuk a jelenlegi munkáltatójuknál, hogy semmilyen juttatástól ne essenek el, anyagi kár ne érje őket? Hogyan kell ezt az ügyletet dokumentálni (például: munkavállaló felmond, és új szerződést köt a leendő céggel)? A táppénzen lévő kismamának meg kell-e szakítani a táppénzét az utolsó napon, és másnap újra táppénzre megy az új cégnél? Mi a teendője az új cégnek azon túl, hogy munkaszerződést köt a munkavállalóval, és a táppénzt megigényli a dolgozónak? A gyeden, gyesen lévőkkel kapcsolatban van-e teendője az új cégnek azon túl, hogy bejelenti őket, és munkaszerződést köt? Az új cégnél hogyan kell számolni a gyed, gyes, táppénz, később csed idejére jutó szabadságot arra tekintettel, hogy már a dolgozóknak jár az előző munkahelyről is szabadság? Köszönöm megtisztelő válaszukat!