1638 találat a(z) EU cimkére
Itt vannak az uniós pályázatok legújabb nyertesei Cikk
Mintegy 4,2 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós forrást nyert el 207 fejlesztés a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) három pályázati felhívásán – tájékoztatta Rákossy Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára szerdán az MTI-t.
Többes jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nagyon sokoldalú a kérdésem, igyekszem mindenre kiterjedően leírni a problémámat. Egy kft.-nek 2 tagja van, mindkettő egyedül képviselheti a céget. Egyik férfi, a másik nő. - A nő gyes után napi 2 órában dolgozik munkaviszonyban a cégnél, emellett alkalmazott napi 4 órában máshol. - A férfi egy magyarországi cégnél dolgozott napi 8 órában, a kft.-ben 4 órára van bejelentve, emellett mellékállású katás egyéni vállalkozó. A férfi a magyarországi 8 órás munkaviszonyát felmondta, és az EU-ban dolgozik tovább főállásban. Mi a teendő a férfi magyarországi jogviszonyaival? Tulajdonképpen mindkettőt folytatja, vagy alvállalkozóval, vagy alkalmazottal, vagy távmunkában. Meg kell-e bármelyiket szüntetni, van-e bejelentési kötelezettsége a külföldi munkával kapcsolatban? Kell-e igazolás a külföldi cégtől? - Melyik tulajdonos után kell megfizetni a magasabb járulékokat a kft.-ben? Előre is köszönöm a választ!
Vámköteles-e az unión belül beszerzett nagyértékű tárgyi eszköz? Kérdés
Unión belülről beszerzett nagy értékű tárgyi eszköz beszerzése után kell-e áfabevallást benyújtani (A60) és esetlegesen vámot fizetni? A tárgyi eszköz értéke 4400 euró volt. Vállalkozás amúgy alanyi adómentes. Nem áfabevallásra kötelezett. A vállalkozás festék-kiskereskedelem, tárgyi eszköz egy festékkeverő gép Németországból. Köszönöm segítségét!
Minimálbérek az EU-ban 2017-ben Cikk
Az alábbi táblázatból megtudhatja az Európai Unió tagállamaiban 2017. január 1-jén irányadó nemzeti havi bruttó minimálbérek összegeit. (Ausztriában, Cipruson, Dániában, Finnországban, Olaszországban és Svédországban nincs törvényben rögzített minimálbér.)
Gépsor beszerzése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk közösségi vállalkozástól gépsort vásárolt. A gépsor elemei folyamatosan érkeztek. Az eladó a termék Magyarországon történő végleges összeállítása, programozása, tesztelése után állította ki a számláját. Az összeszerelést az eladó végezte. A gépsor részeinek beszállítása augusztusban és szeptemberben történt, az összeszereléshez még beérkeztek októberben alkatrészek, és a közösségi partner decemberben, decemberi teljesítési dátummal állította ki a számláját közösségi értékesítésről. A számla mögé csak több, különböző időpontban kiállított fuvarlevelet tudunk csatolni. Ez helyes eljárás-e a szállító részéről? Társaságunknak közösségi termékbeszerzésként a számlán feltüntetett teljesítés hónapjára vonatkozó, vagy a belföldön fel-, illetve összeszerelés tárgyát képező termék beszerzésként, a szállítások időpontjainak hónapjára vonatkozó áfabevallásban kell-e ezt az ügyletet jelenteni? Melyik hónapban kell az áfabevallásban szerepeltetni azt a közösségi beszerzést, amelyet csak több hónappal a szállítást követően számláz le a kapcsolt fél, s addig az érték nem ismert? Válaszát köszönöm.
Adok-kapok az EU és Oroszország között, döntött a WTO Cikk
Jogellenesnek nyilvánította a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) a könnyű haszongépjárművekre kivetett orosz dömpingellenes vámokat, vagyis az Európai Uniónak adott igazat a vitában. Ugyanakkor Oroszország a hidegen hengerelt acéltermékeire kivetett európai uniós dömpingellenes intézkedések miatt fordult a WTO-hoz.
EU-s és harmadik országbeli kereskedelem Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy ügyfelünk (magyar, áfakörös, közösségi adószámmal rendelkező kft.) úgy tervezi, hogy Lengyelországból exportál zöldséget, gyümölcsöt Iránba úgy, hogy Magyarországot nem érintené az áru. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben melyik ország szabályait kell alkalmazni áfa, vám és számlázás tekintetében és szükséges-e adóregisztráció bármelyik országban (Lengyelország, Szlovénia, Irán), ha feltételezzük, hogy Szlovénián (Koper) keresztül hagyja el a szállítmány az uniót. Válaszát előre is köszönöm!
EU-ban megfizetett import áfa visszaigénylése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magyar kft. Svájcból tehergépjárművet vásárolt. A német határon megtörtént a gépjármű szabadforgalomba helyezése és vámhatározat alapján megfizettük a német vámáfát. Kérdésem, hogy ezt az összeget az ELEKAFA nyomtatványon vissza tudom-e Magyarországon igényleni? Milyen speciális szabályokra kell figyelnem? Tudomásom szerint német áfa-regisztrációs szám nem került megállapításra a vámkezelés során. Szükséges lett volna-e? Mi a helyes eljárás a jövőben, ha 3. országból importálunk és a szabadforgalombahelyezés nem a magyar határon történik és a cég nem szeretné "elbukni" azt a vám összeget, ami egyébként Magyarorságon visszaigényelhető lenne? Köszönöm előre is válaszukat!
Egyéni vállalkozó adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2016-ban új gépet vásárolt EU-s támogatással. Kérdésem az lenne: ha igénybe veszi a kisvállalkozói adókedvezményt, elszámolhatja-e a gép teljes összegét kedvezményként, vagy csak a támogatással csökkentett összeget? Itt a gép ára 10 000 000 Ft volt, a támogatás 7 000 000 Ft. A másik kérdésem, hogy az adózás utáni vállalkozói jövedelmet is tovább csökkentheti a gép nettó értékével?
Jogérvényesítés az Európai Unióban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van-e jogorvoslati lehetőség áfa-visszaigénylés adóhatósági vizsgálat határozata és annak felülvizsgálatának ügyében az Európai Unió bármelyik szervénél, ha a magyarországi lehetőségeket kimerítettük, a Kúria a bírósági határozat felülvizsgálatát elutasította, érdemben sem az adóhatósági határozat, sem pedig a bírósági felülvizsgálatok nem foglalkoztak az uniós jogra és határozatokra való hivatkozásainkkal, holott azok fényében nem lehetne elvitatni az adózó áfalevonási jogát? Köszönöm!
EU-ban végzett szolgáltatás Kérdés
A Tóth Kft. közösségi adószámmal rendelkező, áfa szempontjából alanyi mentes adózó. Táncos produkciókat közvetít EU-s adószámmal rendelkező osztrák adóalanynak. A bemutatók minden esetben Ausztriában, Olaszországban zajlanak. A Tóth Kft. helyesen cselekszik-e akkor, amikor marad az alanyi adómentes körben (a magyarországi bemutatók minimálisak, az azokból származó bevétel 8 000 000 Ft alatti) és számláz a partnerének áfa hatályon kívüli meghatározással? A szerződés szerint a Tóth Kft. és az osztrák adóalany között 2017 egészében folyik ezen tevékenység, és a várható árbevétel 20 000 euro körül lesz. Van-e, amire oda kell figyelnie? Áfabevallást, -összesítőt ad be, de ott áfalevonással nem él, mert a produkcióval felmerült költségeket nem kívánja elkülöníteni (a fellépőruhákat mind EU-s, mind magyarországi fellépésein használja).
Belföldi kft. EU-s tagállamban végez munkát Kérdés
1. Egy kft. az ügyvezető (közreműködő) és 10 fő alkalmazott EU-s tagállamban végez munkát. A két cég egymás között hogyan számlázza le az elvégzett munkát? A munkavállalók a magyar kft.-nél vannak be jelentve. 2. Magyarországon bejegyzett cég kölcsönözhet-e munkaerőt EU-s tagállamban, milyen feltételei vannak? A dolgozói kiküldetésnek EU-s tagállamba milyen feltételei vannak? Hány hónapig lehet kiküldetében lenni?
Holnaptól Málta veszi át az EU soros elnökségét, felkészül Észtország Cikk
Január elsejétől hat hónapon át Málta tölti be az Európai Unió soros elnökségét, az apró szigetország Szlovákiától veszi át, majd júliusban Észtországnak adja tovább a tisztséget.
Befőttes üveg környezetvédelmi termékdíja 2017 Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság az EU-ból befőttes üvegeket vásárol. Az áru konténerekben ömlesztve érkezik. Magyarországon a befőttes üvegeket zárófedéllel szerelik fel, és nagyobb részét az EU-ban, kisebb részét Magyarországon, nagykereskedőknek értékesítik. Kérdésem, hogy ebben az esetben keletkezik-e termékdíjfizetési kötelezettség? Ha igen, akkor a beszerzés vagy az értékesítés időpontjában, illetve ha az értékesített mennyiség után kell megfizetni, akkor az EU-ba történő értékesített mennyiség után kell-e termékdíjat fizetni? Köszönöm.
Tiltott támogatás az Apple-nek: nyilvános a brüsszeli döntés Cikk
Az Európai Bizottság közzétette az Apple-nek Írország által illegálisan nyújtott 13 milliárd eurós adókedvezmény visszafizetéséről szóló végleges döntésének nem bizalmas változatát. Brüsszel szerint jogellenes állami támogatásról van szó, mivel az Apple lényegesen kevesebb adót fizetett más üzleti vállalkozásoknál.