1638 találat a(z) EU cimkére

Kínába szállítás, a megrendelő EU-tag Kérdés

Tisztelt Szakértő! EU-s partnerünk (közösségi adószámmal rendelkezik) különféle terméket rendelne tőlünk. A megrendelt terméket az EU-s partnernek számláznánk és szállítanánk (EU-ba). Vevőnk ezt továbbértékesíti Kínába. Időnként előfordulna, hogy EU partnerünk kérésére a készterméket mi küldenék Kínába gyorspostával. Ilyenkor a fuvar megrendelését és a vámkezelést mi intéznénk az EU partnerünk megbízása, és az általa megadott vámérték alapján. Ilyenkor a fuvarköltséget - például késve teljesítés miatt - mi fizetnénk, ha a vevő küldte késve a megrendelést - akkor az EU vevő fizetné/továbbszámláznánk felé. A első esetben közösségen belüli termékértékesítésről beszélünk. A második esetben, milyen számlát kell kiállítanunk? A közösségi vevő részére, címére, de megjelölve, hogy az árut 3. országba szállították? Ilyen esetben ez adómentes export értékesítés? Ha a fuvardíjat továbbszámlázzuk, az áfatörvény hatályán kívüli szolgáltatás? Az áfabevallás mely sorában kell ezeket feltüntetni? Köszönöm válaszát

Reklámadó: elkezdődött a kardozás Cikk

A kormány elkötelezett a reklámadó jelenlegi szabályainak megtartása mellett, és mindent elkövet azért, hogy megvédje azt az innovatív magyar kezdeményezést, amellyel a reklámtevékenységet végző világcégektől is beszedhető az állami költségvetést megillető adó – olvasható az NGM közleményében.

Ezek lehetnek az EU és Kanada közti megállapodás előnyei Cikk

Az Európai Unió és Kanada között létrejött szabadkereskedelmi megállapodás a megszűnő vámok által kiterjeszti és hatékonyabbá teszi az együttműködést az unió tagországai és Kanada között – jelentette ki Cecilia Malmström, a kereskedelempolitikáért felelős uniós biztos vasárnapi nyilatkozatában.

Számlázás áfa szerinti megítélése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk (gyártó cég), mely külföldre (EU-n belülre és kívülre is) értékesít. Most lenne egy magyarországi vevőnk (kereskedelmi cég), mely szintén külföldre értékesít. Amennyiben cégünk intézi közvetlenül a szállítást is a magyarországi vevőnk vevőjének (EU-n belülre), akkor milyen módon állítsunk ki számlát az új magyarországi vevőnk felé? És hogyan állítsuk ki, ha az EU-n kívülre történik ugyanez? Előre is köszönöm válaszát!

Magyar egyéni vállalkozó szolgáltatása az EU-ba Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó asztalos külföldi (osztrák) ingatlanon asztalos munkát végzett (ablakokat készített és épített be. Azt nem tudjuk, hogy az osztrák fél magánszemély vagy adóalany-e. Mivel az egyéni vállalkozó megbízója magyar bt., ezért a számlát az egyéni vállalkozó a magyar bt. részére "áfa területi hatályán kívül" megjelöléssel állította ki a számlát. A magyar bt. sokat dolgozik EU-s tagállamon belül, Ausztriában is be van jelentkezve társasági adó alá, regisztrációs száma is van, de EU-s adószáma nincs. Ez a számla kiállítása helyes-e így? Nem kéne bejelentkezni a magyar bt.-nek az áfa hatálya alá Ausztriában? A magyar bt. állítja, hogy nagy építőipari vállalatok számláznak így be neki és eddig nem volt vele semmi probléma, ezért ő is így kéri az egyéni vállalkozótól a számlát!. Szerintem be kellene jelentkezni áfa alá Ausztriában, de ő és könyvelője is állítja, hogy nem, ez így helyes, de magyarázatot, hogy miért, nem kaptam rá. Véleményét előre is nagyon köszönöm! Varga Mónika

Számlázás webshopból Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném segítségét az következőkben: "A" cég: jogi személy (kft.) magyarországi székhellyel, telephellyel, EU-s adószámmal (csak magyarországi) "B" cég: jogi személy (kft.) magyarországi székhellyel, telephellyel, EU-s adószámmal (csak magyarországi) "C" cég: jogi személy (kft.) szlovákiai székhellyel, telephellyel, EU-s adószámmal (csak szlovákiai) "A" cég telehelyén az áru, Budapesten. "C" cég üzemeltet egy webshop-ot "A" cég raktárkészlet információi alapján. "B" cég megrendel egy terméket a "C" cég által üzemeltetett webshop-ban, kifizeti. Az áru közvetlenül "A" cég telephelyéről kerül kiszállításra, Magyarország határait tehát nem lépi át. A számlázás viszont "A" → "C" → "B". A problémám az áfa. Milyen áfát számláz "A" → "C"-nek? Milyen áfát számláz "C" → "B"-nek? Válaszát előre is köszönöm!

Különbözeti áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő, köszönöm válaszát a lenti kérdésben: http://adozona.hu/kerdesek/2016_10_18_Kulonbozeti_afa_gvp Egy kérdést szeretnék pontosítani, hogyha az Ön által leírt feltételek adottak a különbözeti áfára, akkor megteheti a kereskedő, hogy az egyik értékesítésnél alkalmazza a különbözeti a áfát, a másiknál nem? Mindkettő EU-s beszerzés és fennállnak a törvényben szereplő feltételek is. Az egyik egy EU-s nem adóalany, a másik olyan EU-s adóalany, akinek (amelynek) termékértékesítése a 87. § szerint mentes az adó alól. Válaszát köszönöm!

Sztrájk bénítja Olaszországot Cikk

Az olasz tömegközlekedésben és egészségügyben dolgozók, a pedagógusok és a köztisztviselők is csatlakoztak a pénteki általános sztrájkhoz, amelyet az olasz szakszervezetek a Matteo Renzi vezette kormány és az EU gazdaságpolitikája ellen hirdettek meg.

Személygépkocsi beszerzése az unióból Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. Belgiumban vásárolt használt személygépkocsit, melyet továbbértékesítési céllal tett. A kapott számlán áfa nem lett feltüntetve, mivel uniós adószámmal rendelkezik mindkét fél, de jelezték a különbözeti áfa miatti levonási tilalmat. Ebben az esetben a magyar félnek meg kell fizetni a 27% áfát? A vevő is bejelentkezett a különbözeti adózás alá, mikor jár el helyesen a számla kiállításánál? Felszámítja a 27% áfát és jelzi a különbözet szerinti adózás tényét? Vagy áfamentesen állítja ki a számlát? Segítségét előre is köszönöm! Tisztelettel. Ugrai Zoltánné

Különbözeti áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő, a kérdésem az lenne, hogyha egy használtautó-kereskedő magyar és EU-s magánszemélyektől és az EU-ból cégektől áfamentesen szerez be gépkocsikat, akkor köteles-e a különbözeti áfa szabályainak megfelelően értékesíti azokat? Megteheti-e, hogy csak egyes beszerzéseire jár el a különbözeti áfa szabályai szerint? Például a magánszemélyes vásárlásainál igen, de az EU-s cégektől áfamentesen beszerzett beszerzéseire nem alkalmazza a különbözeti áfa szabályait. Válaszát köszönöm!

Használtjármű-kereskedelem Kérdés

Magyarországi használtgépjármű-kereskedelemmel foglalkozó adóalany az Európai Unió területén élő (például német) magánszemélytől használt gépjárművet szerez be továbbértékesítési céllal. A termék értékesítője megfelel az áfatörvény 216. § a) bekezdésben foglaltaknak. A jármű azonban svájci okmányokkal rendelkezik. A jármű honosítása Magyarországon történik, itt fizeti meg a regisztrációs adót a magyar adóalany. Az eladó uniós magánszemély, a jármű union kívüli. Kérdés: alkalmazható-e az áfatörvény 217. §-a szerinti különbözeti áfa a jármű értékesítésekor? Álláspontom szerint az áfatörvény 216. §-a kizárólag az értékesítőre határoz meg kritériumokat, az értékesített használt cikkre vonatkozóan nem. Válaszukat köszönve!

Láncügylet, melyben az egyik tagország EU-n kívüli Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk szerződést kötött egy horvát (közösségen belüli) céggel, termékvásárlás tekintetében. Viszont az áru Szerbiából (közösségen kívülről) érkezik közvetlenül Magyarországra. A fuvarozást a mi cégünk (magyar) rendelte és szervezi meg. Cégünk levámoltatja az árut, importként kezeli, viszont a horvát EU-n belüli cégtől kapunk egy közösségi adószámos számlát. A horvát cég azt mondja, ezt más cégekkel is így csinálják, azt egyelőre nem sikerült kideríteni, hogy az áru kinek a tulajdonát képezi. Kérdésem az lenne, hogy ezt az áfabevallásban és számvitelileg hogyan kezelhetem? Van egy áru, melyet levámoltat cégünk, kifizetjük az áfát, kapunk vámhatározatot és van egy közösségen belüli számlám! Előre is köszönöm a válaszukat! Üdvözlettel: Metszőssy Klára

Nem csalás: 5,5 milliárd euró szabálytalan költés uniós pénzekből Cikk

Tavaly nagyjából 5,5 milliárd eurót költöttek el szabálytalanul az uniós költségvetésből a tagországok – derült ki az Európai Számvevőszék friss jelentéséből.

Nő a papírmunka, hatalmas lehet a bírság EU-n belüli kiküldetéssel kapcsolatos jogsértés esetén Cikk

Az Európai Unió 16 országában, köztük Magyarországon is hatályba lépett egy olyan szabályozási rendszer, amely jelentős mértékben megnöveli a külföldi munkavégzésekhez kapcsolódó adminisztratív terheket és kötelezővé teszi a foglalkoztatás helyén irányadó egyes munkajogi normák alkalmazását. Azon cégek, amelyek nem tesznek eleget az előírt kötelezettségeknek, akár 500 ezer eurós bírsággal is számolhatnak.

Közösségi szolgáltatás? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi áfamentes katás egyéni vállalkozó előadó művészeti tevékenységet folytat (zenész). Uniós országban lép fel. A megrendelő rendelkezik közösségi adószámmal. A fellépésről az egyéni vállalkozó managere állít ki számlát, majd szerződésük értelmében az egyéni vállalkozó állít ki számlát a teljesítményéről a managere részére. A szerződésükből kiderül, hogy ez a teljesítés például Szlovákiában ment végbe. A manager magyar cég, akinek van közösségi adószáma, magyar adóalany. Az egyéni vállalkozó nem rendelkezik közösségi adószámmal. Kérdésem, hogy az egyéni vállalkozónak kell-e kérnie közösségi adószámot, milyen módon kell a számláját kiállítania? Magyar, vagy közösségi szolgáltatásnyújtásnak minősül? Köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink