744 találat a(z) önellenőrzés cimkére
Fordított áfás számla javítása Kérdés
2018. januárjában jogerőre emelkedett NAV határozat értelmében áfahiányt állapított meg a NAV a 2016. évet érintően. Fordított áfás számlákat kell helyesbíteni 27 százalékos áfásra. Kiállítottuk a helyesbítő számlákat 2018. január 28-ára (fordított adósan mínusz előjellel, 27 százalékos áfásan újból kiállítva), melyeket a partnerünk befogad és ki is egyenlíti. E vizsgálat megállapításai következtében önellenőrizni kell 2016. 4. negyedévét és 2017. teljes évét is az áfa tekintetében. Hogyan és mikorra könyvelem az így kiállított helyesbítő számlákat?
Külföldi telephelyen dolgozó magyar szakember Kérdés
183 napot meghaladóan Németországban dolgozó szakmunkásnak Magyarországon és Németországban is számfejtenek bért. Németországban úgy, hogy a magyar bért is hozzáadják a német bérhez, és úgy vonják le az adót. 183 nap után is vontak le a dolgozótól szja-t Magyarországon, amit évente az szja-bevallásában visszaigényelt a NAV-tól, és vissza is kapta. Most azonban a NAV önellenőrzést kér a kifizetőtől, vele kívánja a többletlevonást rendezni úgy, hogy majd a kifizető rendezze azt a dolgozóival. Ez havonta közel 200 ember 08-as bevallásának önellenőrzését jelentené, amire nincs kapacitás. Van erre Önök szerint megfelelő, normálisnak mondható megoldás? Mi alapján tagadhatja meg a NAV a többletlevonás ilyen módon történő kifizetését? Köszönettel!
Utólag kapott, nem számlázott engedmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2015. évet érintő, de 2016 februárjában és márciusában jóváírt, utólag kapott, nem számlázott engedményt (bónuszt) a 2016. üzleti évben vettem figyelembe, most olvastam, hogy ezt viszont ahhoz az évhez kellett volna egyéb bevételként elszámolnom, amelyikhez kapcsolódik. Az összeg nem jelentős (500 ezer Ft). A tao.-bevallás önellenőrzésénél figyelembe vehetek-e még társasági adót és alapot csökkentő tényezőket pl. veszteségelhatárolást vagy az erre jutó társasági adót meg kell fizetnem? Előre is köszönöm válaszát.
Kata összegének önellenőrzési lehetősége Kérdés
Tisztelt Szakértő! A volt NYUFIG-gal szemben közigazgatási pert nyertünk a nők 40 éves jogosultsági idejével kapcsolatban. Igy most ügyfelem 2 évre visszamenőleg nyugdíjas lesz (van elutasított nyugdíjigényünk 2016. elejéről, az indoklásban szerepel, hogy pernyerés esetén felülvizsgálják). Kérdés, hogyan lehet a kata eddig befizetett havi 50 ezer forintos összegét 25 ezer Ft/hóra módosítani a visszamenőleges 2 évben? Köszönöm válaszukat.
Hibás adóbevallás: új lehetőség, hogy megússza az adóellenőrzést Cikk
Január 1-jétől lehetőség nyílt arra, hogy az adózók előre bejelentsék önellenőrzési szándékukat. Az állami adó- és vámhatóság a bejelentéstől számított tizenöt napig nem indíthat adóellenőrzést a bejelentéssel érintett adónemre, illetve adómegállapítási időszakra – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
Önellenőrzés ellenőrzési időszakra Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cég kapott levelet a NAV-tól, hogy átfogó ellenőrzést hajtanak végre a 2016-os évre vonatkozóan, és megjelölték az időpontot, amikor az ellenőrzést lebonyolítják. Van-e lehetőség ettől függetlenül élni az önellenőrzéssel 2016-ra vonatkozóan? Válaszát köszönöm.
Áfa visszaigénylése áfamentesre áttérés esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bonyolult kérdéssel fordulok Önhöz. Egy vállalkozás 2014.12.31-ig áfakörben volt, de 2015.01.01-től mentességet választott. Az utolsó áfabevallást 2014. IV. negyedévét önellenőrizni kellett egy támogató eljárás miatt. Ebben fizetendő adója keletkezett. Az eredeti bevallásban volt III. negyedévről áthozott göngyölített adója és a visszaigényelhető adója sorban szerepelt összeg. Mi a teendő ilyen esetben? Ha adómentes lesz, akkor az addig jogosan levont, visszaigényelhető adóval mi lesz? Elveszik? Netán be kell fizetni? Segítségét köszönöm. Bea
Leszázalékolt munkavállaló Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fizikai munkát végző munkavállalóm – akit egyébként a rehabilitációs adó szempontjából figyelembe vettünk, és kedvezményre voltunk jogosultak utána –, hosszú táppénzes időszakát kezdte meg ősz elején. Majd egy idő után, többszöri felszólitásra sem kaptunk tőle táppénzes papirt, végül késve, de eljuttatta hozzánk a leszázalékolásáról szóló határozatát. Ha jól értem, a leszázalékolás kezdő napját megelőző nappal a munkaviszonya nálunk megszűnt? Amennyiben igen, úgy kilépő papirt kell kapjon, és a bent lévő szabadságát részére ki kell fizetni? Illetve a 08-as bevalláson, mint táppénzes szerepelt 1-2 hónapig – tévesen –, ott a kifizetés hónapjára önellenőrzéssel valljuk be a kilépéskor fizetett jövedelmet? Válaszát előre is köszönöm!
Év végi áthúzódó bevételi számla rossz könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Sajnos a könyvelésbe hiba csúszott az év végi bevételi számlával. A számla kelte volt 2015. december, a teljesítés 2016. január és a fizetési határidő is 2016. január. Az áfa a helyére került, de az eredménybe (bevételbe) sajnos nem, és így a tao és a hipa sem került elszámolásra. A számlák egész évben azonos összegűek voltak. Ugyanez a hiba ismétlődött meg 2016-ban is, az év végi ilyen típusú bevételi számlával. Mindegyik évben ez sajnos taoval, hipával együtt meghaladja az 1 millió forintot. Hogyan tudom ezt rendbe tenni? Ebben kérném a segitségét, ilyenem még soha nem volt. A 1529 és a 1629 önellenőrzésével, 2017. évben könyvelem le évek szerinti alábontással a számlákat, és 2017-ben a középső oszlopba az összesített eltéréseket, vagy hogyan? Nagyon szépen kérem, hogy részletesen legyen szíves leírni a teendőket! Nagyon szépen köszönöm a segítségét.
Befejezetlen beruházás selejtezése Kérdés
Egy társaság 2015-ben úgy határozott, hogy egy lakást épít, amelyet bérbeadás útján fog hasznosítani. Bérbeadási tevékenységet – adókötelesen – már folytat a társaság, tehát ez nem jelent tevékenyégikör-bővítést. A beruházáshoz elkészültek a szükséges tervek még 2015-ben, amelyet a könyveiben a befejezetlen beruházások számlán tart nyilván a cég. Bevallásában ezeknek a számláknak az áfáját levonta. A beruházás megkezdése előtt az Önkormányzat megállapította, hogy a terület geológiai feltárás alatt áll, ezért az építkezést nem lehet elkezdeni. A folyamatos tárgyalások és fellebbezések 2017. év elejére lezárultak, az építkezést nem kezdődött meg, világossá vált, hogy a beruházás nem valósulhat meg, ezért a társaság ki akarja selejtezni a beruházást, amihez a döntés 2017-ben megtörtént. Az egyértelmű, hogy a tervek költségeit ki kell vezetni, de mi a sorsa a 2015-ben jogszerűen a levont áfának? Vissza kell fizetni teljes mértékben, és ha igen, kell-e önellenőrzéssel módosítani a 2015. évet, vagy 2017 decemberéről szóló bevallásában is szerepeltetheti? Várom szíves válaszukat.
Szerződés számviteli bizonylatként Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik partnerünkkel – akivel társaságunknak huzamosabb ideje fennálló ingatlan bérleti szerződése van –, társaságunk a bérbevevő- megállapodást szeretnénk kötni, amelyben a partner konkrét szolgáltatáshoz nem kötött, utólagos számviteli engedményt nyújtana nyújtana társaságunknak (a hosszabb ideje fennálló bérleti jogviszonyra tekintettel). A számviteli engedmény 2016. és 2017. üzleti évet is érintené. Kérdéseink: - hogyan kell könyvelni a 2016. és 2017. üzleti évet is érintő, utólagosan kapott/ járó számviteli engedményt? - a kapott/járó számviteli engedmény elszámolásának bizonylataként elegendő a partnerrel kötött megállapodás, vagy szükség lenne külön számviteli bizonylatra is? - szükséges-e társasági adóra önellenőrzést végeznünk a 2016. üzleti évet érintő, társaságunknak járó számviteli engedmény elszámolása miatt? Köszönettel a válaszért!
Fizetendő áfa csökkenése esetén önellenőrzés Kérdés
Egy kft. 2. negyedéves áfabevallásában 2 db olyan, fizetendő áfát tartalmazó számla került bevallásra, melyeket storníroztak. A kft. szerint a stornírozás még a 2. negyedévben megtörtént. Ez a tény december hónapban jutott a könyvelő tudomására. A helyzetet bonyolítja, hogy a 2. negyedévi bevallás visszaigényelhető áfát tartalmazott, mely összeg kiutalásra is került. Kérdésem, hogy a 2. negydévi áfa önellenőrzését kell elvégezni, vagy a 4. negyedévi bevallásban lehet rendezni a stornírozást. Ha a 2. negyedévet kell önellenőrizni, a kiutalandó összeget is érinti a változás. Ezt miként lehet szabályosan elvégezni, tekintettel a kiutalt összegre? Válaszát köszönöm!
Biztosítási jogviszony rendezése Kérdés
Egyazon személynek van egy kft.-je 98 százalékos tulajdonjoggal, és van egy katás bt.-je 2013-tól. Ez idő óta a bt.-ben szerepelt (szerintem rosszul) főállásúként, itt fizette 2013-2016 időszak alatt a havi 50 ezer forintot, majd 2017-ben a 75 ezer forintot választás alapján. A kft.-ben nem vett ki jövedelmet, és nem is fizetett semmit. Most sikerült "meggyőzni" a téves választásról és 2018-tól a kft.-ben főállású és a bt.-ben mellékfoglalkozású lesz. Hogyan lehet az előző időszak katás viszonyát rendezni önellenőrzéssel?
Áfalevonás Kérdés
T. Szakértő! Havi áfabevalló vagyok. Jól tudom, hogy a költségszámlát nemcsak a tárgyhót követő bevallásba tehetem be, hanem elévülési időn belül (5 év) bármikor? Illetve ebben az esetben sem kell önellenőrzés? A könyvelő azt mondja, hogy a júniusi bejövő számla áfáját csak akkor vonhatjuk le, ha önellenőrzést csinálunk. Ez igaz lenne? Köszönöm!
Fizetendő áfát csökkentő önellenőrzés összevonhatóságának lehetősége Kérdés
Egy havi áfabevalló szolgáltató kft. – elszámolási hibából eredően – több évre visszamenőleg (kb.50 hónap), tévesen több befizetendő áfát vallott és fizetett be, ezért szeretné ezt önellenőrzéssel helyesbíteni. Enged-e a jogszabály bármilyen olyan lehetőséget, hogy az így keletkező kötelezettségcsökkenést ne havonta, hanem éves szinten összevontan önellenőrizhesse a kft. A havi helyesbítendő adó összege töredéke az egyébként felmerült fizetendő áfának. Köszönöm.