742 találat a(z) értékesítés cimkére

Ingatlan értékesítése adószámmal? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mint magánszemély, munkahely mellett, adnék-vennék használt ingatlant, éves szinten max1-2-t haszonszerzés céljából. Ebben az esetben nem elég magánszemélyként adószámot kiváltanom és önálló tevékenységből származó jövedelemként leadózni? Sokat olvastam erről és itt azt a következtetést vontam le, hogy egyéni vállalkozóvá, vagy céggé kellene alakulnom. Tényleg csak így lehet jogszerű a tevékenység és az adózás? Válaszát előre is köszönöm!

Alanyi mentesség alatti tárgyieszköz-értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. alakuláskor az általános szabályok szerinti áfa-megállapítást választotta, és belföldi, illetve külföldi magánszemélyektől vásárolt tárgyi eszközöket (adásvételi szerződés alapján, és mivel magánszemélytől vásárolt, áfát nem igényelt vissza). 2016 01.01-jétől alanyi adómentességet választott, és most alanyi mentesként értékesítené ezeket a tárgyi eszközöket. Az áfatörvény 193. § alapján az adóalany az alanyi mentesség időszakában nem járhat el alanyi adómentes minőségében többek között tárgyi eszköz értékesítése esetén sem. A kérdésem az lenne, hogy ez vonatkozik-e az adóalanyra akkor is, ha a tárgyi eszköz beszerzésekor áfát nem igényelt vissza, mivel magánszemélytől vásárolta azokat? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea

Tárgyi eszköz átadása értékesítésre Kérdés

Tisztelt Szolnoki Béla úr! Önnek igaza van, pontatlanul tettem fel a kérdést. Megpróbálom röviden összefoglalni. Cégünk "A Kft." 2013-ban vásárolt gépeket "B Kft."-től. Ezeket 2014.01.01-jén aktiválta, használatba vette. Pár hónap múlva kiderült, nem gazdaságos a termelés, ezért megállapodást kötött egymással a két kft. A megállapodás lényege: "A Kft". elszállítja "B Kft." telephelyére a saját tulajdonát képező, már ki is fizetett gépeket. Teszi ezt azért, mert "A Kft." – azaz cégem – úgy gondolja, hogy a feleslegessé vált gépeket az eredeti eladó, azaz "B Kft." könnyebben tudja értékesíteni. Tehát a gépek "A Kft." tulajdonában maradnak, csak a tárolási hely változott meg. A négy darab gépből "B Kft."-nek sikerült kettőt értékesítenie, tehát ekkor születik egy "szóbeli adás-vételi szerződés". "A Kft.", azaz a cégem kiszámlázza ugyanazon az áron, ahogy "B Kft." értékesítette. A megmaradt két berendezés a megállapodás értelmében továbbra is "A Kft." tulajdona, de a tárolási hely "B Kft.-nél van. A két gép egyébként, ahogy a kiszámlázás megtörtént, ki is lett vezetve a tárgyi eszközök közül. A még nem értékesített gépek "A Kft." tulajdonában vannak, "fellelhetősége azonban a "B Kft. telepe, ennek ellenére történt meg az értékcsökkenés elszámolása 2014 és 2015. évben. A megállapodás utolsó mondata így hangzik: "Az eladó (A Kft.) fenntartja a többi gép eladási jogát és bármikor elszállíthatja azt az értékesítő ("B Kft.") telephelyéről. Előre is köszönöm szíves segítségét. Tisztelettel: Anderlikné

Tehergépjármű-értékesítés az EU-n belül Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás saját tulajdonában lévő tehergépkocsit értékesít az EU-ba, melynek vásárlásakor az áfát levonásba helyezte. Kell-e felszámítania áfát az értékesítéskor?

"EU-s" értékesítés? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyar cég árut értékesít külföldre. A számlán a vevő egy svájci illetőségű cég, de a számlán "megjegyzésként" szerepel a szállítási név és cím, mely uniós tagállamban van, és ismert ennek a cégnek az uniós adószáma is. A kérdésem, hogy ez harmadik országbeli értékesítésnek számít, vagy uniósnak, és ebben az esetben szerepeltetni kell-e az A60-as bevallásban? Köszönöm válaszát előre is. Szombathy Istvánné

Ingatlanértékesítés magánszemélynél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként vásároltam egy félkész házat az egyik gyermekem részére, amelyet saját magam fejeztem be. Most azonban mégis el kell adnom. Az anyagokról a nevemre szóló számla van, a munkadíjról nincs, hiszen a saját munkám. A kérdésem az, hogy a saját munkám értékét hogyan tudom érvényesíteni, az eladáskor az szja-alap csökkentésére? Tisztelettel

Magyar vállalkozás Svájcban rendezett vásárban értékesít Kérdés

Amennyiben Magyarországon bejegyzett áfaalany vállalkozás részt vesz egy Svájcban rendezett vásáron, és ott termékeket értékesít, milyen szabályok vonatkoznak rá? A vállalkozás maga szállítja el a vásárra az árukat, és nyilván az el nem adott árukészlet visszaszállításra kerül. Exportnak minősül-e az ilyen értékesítés? A bizonylat kiállítása a magyar szabályok szerint történik? Szükséges Svájcban valamiféle adóalanyként bejelentkeznie? Válaszukat előre is köszönjük.

Értékesítés harmadik országba Kérdés

Tisztelt Szakértő! A "Ker" Kft. EU-n kívüli vevőnek értékesített. A számlát 0 százalékos áfával állította ki a vevő felé. A magyar exportőr (akit a vevő bízott meg) a kiléptetést követően az alábbi bizonylatokat adta át a "Ker " Kft.-nek: kiviteli kísérőokmány, kiléptetési igazolás, kiviteli tételjegyzék, saját "számlája" másolata. Mindegyik okmányon feladóként az exportőr szerepel, valamint az általa kiállított számla sorszáma. Ezen a számlán (összesítőn) az áruk felsorolása mellett van csak feltüntetve "az eladó cég megnevezése oszlopban" a "Ker" Kft. neve (a számla száma nélkül), a számla kb. 400 tételéből az ő 60 tétele mellett. Elegendőek-e a felsorolt okmányok, (főleg az exportőr számlájával), hogy a "Ker" Kft. értékesítési számlája 0 százalékos maradjon?

Alanyi adómentes értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentes társaság 2010-ben áfásan vásárolt tárgyi eszközt értékesít 2016-ban 6 000 000 forintot meghaladó értékben. 2013-tól alanyi adómentes, abban az évben korrigáltuk a levont áfát a 60 hónapos szabály miatt. 1) Az áfatörvény 193. § (1) a) pontja szerint áfás lesz az értékesítés? 2) Közösségen belüli, közösségi adószámmal rendelkező társaságnak történő értékesítés esetén áfa területi hatályán kívüli értékesítésnek minősül? 3) Külföldi magánszemélynek történő értékesítés esetén az áfakulcs 27 százalék? 4) Tevékenységből származó bevétele 2016-ban nem haladja meg a 6 000 000 forintot, a 188. § (3) aa) pontja szerint 2016-ban marad a társaság alanyi adómentes az eszköz értékesítés kivételével? Segítségüket előre is köszönöm.

Külföldről behozott személygépkocsi értékesítéskori áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy autókereskedő cég az unióból szerzett be egy használt személygépkocsit áfatartalom nélkül, mivel a cég rendelkezik uniós adószámmal. Most Magyarországon szeretné értékesíteni ezt a használt személygépkocsit. A cég be van jelentkezve viszonteladóként a különbözeti áfa hatálya alá is. Kérdésem az lenne, hogy ezt a használt személygépkocsit 27 százalékos áfával kell az értékesítéskor kiszámláznia vagy használt cikkre való tekintettel úgynevezett különbözeti áfásan? Segítségüket köszönöm: Szűcs Gáborné

Halastó üzemeltetés könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. halastavat vásárolt sporthorgászat céljából. Napijegyet ad ki (nyugtatömböt használ). Ezt alaptevékenység bevételeként 27 százalékos áfával könyveljük. Viszont nem tudunk megegyezni abban, hogy a telepített hal anyag, vagy áru? A napijegy fejében bizonyos mennyiségű halat elvihet, így akár értékesítésként is felfoghatnánk. Ezen kívül a tevékenységi körnek tartalmaznia kell-e a TEAOR 9319 Egyéb sporttevékenységet, és ha igen, akkor vonatkoznak-e rá valamilyen speciális szabályok? Válaszát előre is köszönjük.

Szja – gazdasági tevékenység Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdést tettem fel. Gondom az, hogy az szja törvény nem határozza meg, hogy mi minősül gazdasági tevékenységnek. Sajnos az áfatörvény sorozat értékesítés fogalmát nem vette át az szja törvény, így azt alkalmazni a szja megállapításához nem lehet. Köszönöm a válaszát, de a jogszabályi hivatkozásokat ismerem. Kérdésem: egy család tagjai egyenként 2-5 ingatlannal rendelkeznek, melyet bérbeadás útján hasznosítanak. A lakásokat több mint öt éve vették. Most azt tervezik, hogy értékesítik azokat. Aki két lakással rendelkezik, az egy éven belül eladja az ingatlanjait, aki több mint kettővel, az három éven belül kívánja azokat eladni. Kérdésem, hogy az értékesítések gazdasági tevékenységnek minősülnek-e? Köszönöm a válaszukat.

Kevesebbet lopnak Cikk

Az Európai Autógyártók Szövetségének (ACEA) legfrissebb adatai szerint 2016 első félévében Magyarországon 24,1 százalékkal nőtt az újonnan üzembe helyezett személygépkocsik száma. A növekedés kedvező hatással lehet a casco-biztosítások piacára is – hívja fel rá a figyelmet a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz).

Sorozat értékesítés? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfához kapcsolódóan az alábbi kérdésekben kérem szíves tájékoztatásukat: 1. Több magánszemély tulajdonában van egy építési telek (a magánszemélyek nagyon régen vásárlás, illetve öröklés utján jutottak hozzá). Ezt az építési telket megosztják kétfelé és 1-1 ikerházat épít fel rajta vállalkozási szerződés keretében egy kft. A vevők felé a kivitelezést a kft. számlázza, az ingatlan tulajdonosai pedig a felépítést követően telekhányadokat értékesítenek 4 vevőnek, tehát nem lesz önálló hrsz-a az egyes ingatlanrészeknek. Az áfatörvény 6. § (4) bekezdés b, c pontjai, illetve a 259. § 18. pontja alapján felmerül-e a magánszemélyeknél a sorozat jellegű értékesítés? 2. Ingatlanforgalmazó kft. ingatlanértékesítés tevékenységre nincs bejelentkezve az áfa alá, ha generálkivitelezőként új lakást épít (amit áfásan kell értékesíteni mindenképpen) ez probléma-e? Esetleg az alvállalkozói számlák esetében okozhat-e problémát? Szíves válaszukat köszönöm.

Fordított áfa – akkumulátor Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk akkumulátorértékesítéssel foglalkozik, szeretnénk segítséget kérni, hogy áfa tekintetében helyesen járunk-e el. A következő vtsz számra hivatkozva 85072020 az eddigi ismereteim szerint normál áfával kell a számlát kiállítanom, nem pedig a fordított áfa szabályai szerint. Köszönöm segítségüket.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink