1028 találat a(z) értékcsökkenés cimkére
Vissza nem térítendő támogatás és telekvásárlás Kérdés
Egy cég telephelyfejlesztésre kapott GOP-2.1.1-11/ M-2012.5128 sz. alatt vissza nem térítendő támogatást. A támogatás mértéke 45%. A cég telekre és épületre bontotta a beruházást, amelyet aktivált. Kérem, szíveskedjenek közölni, hogy a támogatást meg kell-e osztani telekre eső támogatásra és épület támogatásra. Ha igen, a telekre eső támogatásrész hogyan könyvelendő? Esetleg a kapott támogatás elszámolható-e az épület értékcsökkenésével szemben?
Maradványérték megváltoztatása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy személygépkocsi maradványértékét megvásárláskor, 2003-ban 3 millió forintban állapították meg. Értékcsökkenést 5 évig számoltunk el. Most ennek az autónak 800 ezer forint a piaci értéke. Lehet a maradványértéket módosítani? Ha igen, hogyan? Köszönöm válaszát!
Egyéni vállalkozó tevékenységének folytatása haláleset után Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó elhalálozott, és a gyermeke folytatja tovább a tevékenységet. A vállalkozás jelentős vagyonnal rendelkezik, többek között tehergépkocsikkal is. A hagyatékba be kell venni a gépkocsikat és a továbbvihető áfát is, amire – úgy tudjuk – a hagyaték arányában osztoznak az örökösök. Két gyerek van ebben az esetben. A gépkocsik értékét be kell a hagyatéki leltárban jelenteni a közjegyzőnél. A hagyatékban szereplő és a könyvelés szerinti érték eltér egymástól. Ebben az esetben az egyéni vállalkozónak, aki továbbviszi a tevékenységet, a hagyaték szerinti gépkocsiértéket kell figyelembe vennie, vagy maradhat jogfolytonosan az értéke a gépkocsiknak? Ha a hagyaték szerinti érték számít, akkor a különbözet, ami magasabb a könyv szerinti értéknél, bevétel lesz nála? Az értékcsökkenés melyik értékkel megy tovább? Várom válaszukat. Előre is köszönöm.
Kiva és értékcsökkenés Kérdés
Tisztelt Szakértő! "A kisvállalati adó alanya a kiva adóalanyiság időszaka előtt megszerzett immateriális jószág, tárgyi eszköz (ideértve a beruházást is) a társasági adó szerint számított nyilvántartási értékével 10 év alatt, egyenlő részletekben csökkentheti a pénzforgalmi szemléletű eredményét." Ha a cég év közben tért át kiva hatálya alá, akkor ezt az éves egyenlő részletet 10 év alatt hogyan kell értelmezni? A kezdés évében arányosítani kell az értékcsökkenést?
Lakásszövetkezet tao Kérdés
Tisztelt Szakértő! Lakásszövetkezet 2016. évi eredménye 280 eFt, ebből a vállalkozási tevékenység (bérbeadás) eredménye 208 eFt. A 1629-es bevallás 1629-NY-01 lapján az 1. pontban a gazdálkodási formánál bejelöltem a „b” kettős könyvvitelű lakásszövetkezetet. Itt az eredmény összegének kitöltésénél a vállalkozási eredmény (208 eFt) írandó be? Ezt az összeget fogja a program automatikusan továbbvinni a 1629-01-01 lapra is a tao-bevalláshoz. Ha a 1629-NY-01 2. pontban beírandó eredménynél a vállalkozási eredményt írom (208 eFT), a tájékoztató adatokhoz 1629-A02-01 Eszközök bekerülési értéke, nettó értéke, értékcsökkenés csak a vállalkozási tevékenységre vonatkozóan tüntetendő fel, vagy a lakásszövetkezet egészére vonatkozóan, még abban az esetben is, ha a vállalkozási tevékenységhez nem tartozik tárgyi eszköz? Ki kell-e tölteni a 07-01 és 07-02 lapokat? Válaszát előre is köszönöm! A tao-törvény 9. § (1) bekezdése szerint a lakásszövetkezet adóalapja a vállalkozási tevékenység adózás előtti eredménye, ... 20. § (1) bekezdés szerint nem kell az adót megfizetnie a) a lakásszövetkezetnek, ha - ... - vállalkozási tevékenységből származó, a 9. § (3) bekezdés c) pontja szerinti összeggel növelt bevétele legfeljebb 10 millió forint, de nem haladja meg az adóévben elért összes bevételének 10 százalékát.
Mikor módosítható az értékcsökkenés elszámolása? Cikk
A számviteli politika módosításával van-e lehetőség a számviteli értékcsökkenés mértékének növelésére, hogy rövidebb idő alatt csökkenjen az építmény, gépek értéke? – kérdezte olvasónk. Tirpák Anita, mérlegképes könyvelő, adószakértő válaszolt.
Egyszemélyes kft. pótbefizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. saját tőkéje a jegyzett tőke 50%-a alá süllyedt. A kft. nagyösszegű beruházást hajtott végre, ami fedezetéhez tagi kölcsön nyújtására volt szükség. A gazdasági helyzet eddig nem tette lehetővé a kölcsön visszafizetését, az értékcsökkenés elszámolása veszteségbe vitte az eredményt. Kérdésem, hogy a tagi kölcsönt át lehet-e minősíteni pótbefizetéssé alapítói határozattal? Az alapítói okiratban nincs utalás pótbefizetésre. Válaszát előre is köszönöm.
Ingatlanbérbeadásnál az elszámolható költségek mértéke Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ingatlan bérbeadásnál, amennyiben tételes költségelszámolást választ a magánszemély, akkor a bérbeadás + a bérbeadónak megtérített költségekkel szemben milyen mértékig lehet költséget + értékcsökkenést elszámolni? Igaz-e, hogy csak a bevételek 50 százalékáig?
Ingatlan-bérbeadás, értékcsökkenés leírása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként ingatlant ad bérbe az ügyfél, alkalmazhatja-e az szja-törvény 11. mellékletében az épület és a felújítások (például beépített új konyhabútort készíttetett) tekintetében a 6%-os leírási kulcsot a tételes költségelszámolásnál, vagy csak a 2%-os kulcsot alkalmazhatja, még akkor is, ha a példában említett konyhabútor élettartama max. 10-15 év (pláne, hogy albérlők használják), viszont az ára minimum 500 ezer forint?
Lakásszövetkezet – értékcsökkenés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy lakásszövetkezet "Panel Plusz Hitelprogram" igénybevételével elvégezte a ház szigetelését, amihez a lakók is hozzájárultak anyagilag. A beruházás összesen 20 millió forint volt. A kérdésem az lenne, hogy az eszközök között ki kell-e mutatni ezt a beruházást? Amennyiben igen, értékcsökkenést kell-e elszámolni évenként? Köszönöm! Tisztelettel, Csorba Balázs
Pályázati támogatás számviteli elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben várom szíves válaszát: adott egy cég, amely egy szerelőműhelyt épít, részben önerőből, részben hitelből, részben uniós támogatási pénzből. A támogatás mértéke 50%, a fenntartási kötelezettség 3 év. A létrehozott épület 50 év alatt, a hozzá tartozó szerszámok 7 év alatt értékcsökkennek. A kérdésem az, hogy a támogatást milyen mértékben lehet feloldani? Csak az értékcsökkenés összegének felét, minden évben (s így a csarnok esetében 50 évig), vagy a 3 év alatt, amíg fenn kell tartani a projektet, az egész halasztott bevételt fel kell oldani? Továbbá ebben az esetben a számviteli politika módosításával van-e lehetőség a számviteli értékcsökkenés mértékének növelésére, hogy rövidebb idő alatt csökkenjen a csarnok és a szerszámok értéke? Válaszát előre is köszönöm!
Mikrogazdálkodói beszámolóra áttérés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2017.01.01-től a kiva alanya. 2017. évtől mikrogazdálkodói beszámolót készítene. A 2016. december 31-én meglévő tárgyi eszközök értékcsökkenésének elszámolása nem változik? Hogyan történik a 2017. évtől beszerzett tárgyi eszközök értékcsökkenésének elszámolása? Mivel a társaság a kiva alanya, így is a társasági adónál meghatározott kulcsokat kell alkalmaznia? Várom szíves válaszukat! Köszönettel.
Családi gazdálkodó, közös őstermelés értékcsökkenés elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő Közös őstermelés alatt gazdálkodó év közben bővülő taggal, illetve az év második felétől családi gazdálkodásban működő és újabb taggal gyarapodó őstermelő hogyan számolhatja el a kizárólag üzleti célt szolgáló, év közben beszerzett tárgyi eszközét egyösszegű értékcsökkenésben? Hogyan osztom fel az eszközértéket: a belépő tagokat és az eszközbeszerzés dátumát figyelembe véve, vagy kizárólag az év végén meglévő tagok számával osztom?
Ingatlan-bérbeadás Kérdés
Egy telken lévő családi ház bérbeadása esetén az értékcsökkenést hogyan lehet meghatározni, ha az adásvételi szerződésben csak egy összeg szerepel? Nem lehet tudni, hogy mennyi a telek, és mennyi a ház értéke? Köszönöm.
Kiva – értékcsökkenés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kkt. 2017. 01. 01-jétől a kiva hatálya alá tartozik. A kiva-időszak alatt beszerzett tárgyi eszközök, immateriális javak esetében nem számolunk el Tao. törvény szerint amortizációt, ha a vállalkozás visszatér a Tao. törvény hatálya alá? A kiva-belépés előtt meglévő eszközök esetében hogyan történik az amortizáció elszámolása? A Tao. törvény szerint nem számolunk értékcsökkenést, amíg a kiva hatálya alá tartozik a kft.? Ha visszatér a Tao. törvény hatálya alá, akkor folytatja tovább a Tao. tv. szerinti amortizáció elszámolását? Várom szíves válaszukat! Köszönettel