hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nagyon figyeljen az szja-bevallásnál a de minimis támogatásokra is!

  • adozona.hu

Fel kell-e tüntetni az szja-bevallásban az adórendszeren kívül kapott de minimis támogatásokat? – kérdezte olvasónk. Juhász Tibor, okleveles adószakértő válaszolt.

"A 1453-as bevallás 13-08-as lap kitöltési útmutatója az alábbiakat tartalmazza: amennyiben Ön a 2014. évi bevallásában nem vesz/nem vehet igénybe az Szja tv. szerinti (egyetlen jogcímen sem) támogatást, akkor ezt a táblát nem kell kitöltenie. Ez azt jelenti, hogy ha a 1453-as bevallásban nem érvényesítek olyan kedvezményt, amely de minimisnek minősül, akkor az adórendszeren kívül kapott de minimiseket nem kell feltüntetni?" – kérdezte olvasónk.

Szakértőnk a kérdéshez kapcsolódóan válaszában először is összefoglalta a de minismis támogatásokra vonatkozó rendelkezéseket. A támogatási programokra vonatkozó állami támogatási szabályokat meghatározó egyik legfontosabb európai uniós jogszabályt, az EK Szerződés 87. és 88. cikkének a csekély összegű (de minimis) támogatásokra való alkalmazásáról szóló, 2006. december 15-ei 1998/2006/EK bizottsági rendeletet 2014. január 1-jétől felváltotta az Európai Unió Működéséről szóló Szerződés 107. és 108. cikkének a csekély összegű támogatásokra való alkalmazásáról szóló 2013. december 18-ai 1407/2013/EU bizottsági rendelete (HL L 352., 2013.12.24., 1. o.) (a továbbiakban: 1407/2013/EU rendelet vagy új de minimis rendelet).

Az 1998/2006/EK bizottsági rendelet időbeli hatályának lejárta, azaz 2013. december 31. után a rendelet feltételeit teljesítő valamennyi csekély összegű (de minimis) támogatás további hathónapos időszakra még érvényesen végrehajtható, azaz 2014. június 30-áig még köthető hitelszerződés a támogatási programok keretében az 1998/2006/EK bizottsági rendelet alapján is.

Csekély összegű támogatás

Az 1407/2013/EU bizottsági rendelet 2. cikk (2) bekezdése szerinti, egy és ugyanazon vállalkozás részére a folyó pénzügyi évben, valamint az azt megelőző két pénzügyi év során az 1407/2013/EU bizottsági rendelet vagy más csekély összegű támogatásokról szóló rendeletek alapján odaítélt csekély összegű támogatások bruttó támogatástartalma tagállamonként nem haladhatja meg a 200 ezer eurónak, közúti kereskedelmi árufuvarozást ellenszolgáltatás fejében végző vállalkozások esetében a 100 ezer eurónak megfelelő forintösszeget. Az átváltásnál az európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásokkal kapcsolatos eljárásról és a regionális támogatási térképről szóló 37/2011. (III. 22.) kormányrendelet 35. paragrafusa alapján kell eljárni.

Csekély összegű támogatás esetén támogatás nyújtására csak abban az esetben kerülhet sor, ha a közvetítő előzetesen megbizonyosodott arról, hogy egy és ugyanazon vállalkozás részére a folyó pénzügyi évben, valamint az azt megelőző két pénzügyi év során az 1407/2013/EU bizottsági rendelet vagy más csekély összegű támogatásokról szóló rendeletek alapján odaítélt csekély összegű támogatások bruttó támogatástartalma tagállamonként nem haladja meg a 200 ezer eurónak, közúti kereskedelmi árufuvarozást ellenszolgáltatás fejében végző vállalkozások esetében a 100 ezer eurónak megfelelő forintösszeget.

Amennyiben egy vállalkozás közúti kereskedelmi árufuvarozást végez ellenszolgáltatás fejében, és egyéb olyan tevékenységet is végez, amelyre a 200 ezer eurónak megfelelő felső határ vonatkozik, a vállalkozásra a 200 ezer eurónak megfelelő felső határ alkalmazandó, feltéve, hogy a közúti árufuvarozási tevékenységnek juttatott támogatás összege nem haladja meg a 100 ezer eurónak megfelelő forintösszeget és, hogy csekély összegű támogatást nem használnak fel teherszállító jármű vásárlására.

Egy és ugyanazon vállalkozás fogalma

Csekély összegű támogatás esetén támogatás nyújtására csak abban az esetben kerülhet sor, ha a támogatást nyújtó előzetesen megbizonyosodott arról, hogy egy és ugyanazon vállalkozás részére a folyó pénzügyi évben, valamint az azt megelőző két pénzügyi év során az 1407/2013/EU bizottsági rendelet alapján odaítélt csekély összegű támogatások bruttó támogatástartalma tagállamonként nem haladja meg a 200 ezer eurónak, közúti kereskedelmi árufuvarozást ellenszolgáltatás fejében végző vállalkozások esetében a 100 ezer eurónak megfelelő forintösszeget.

Egy és ugyanazon vállalkozás: valamennyi vállalkozás, amelyek között az alábbi kapcsolatok legalább egyike fennáll:

a) valamely vállalkozás rendelkezik egy másik vállalkozás részvényesei vagy tagjai szavazati jogának többségével;

b) valamely vállalkozás jogosult kinevezni vagy elmozdítani egy másik vállalkozás igazgatási-, irányítási- vagy felügyeleti testülete tagjainak többségét;

c) valamely vállalkozás jogosult meghatározó befolyást gyakorolni valamely másik vállalkozás felett az utóbbi vállalkozással kötött szerződés alapján vagy az annak alapító okiratában vagy társasági szerződésében meghatározott rendelkezésnek megfelelően;

d) valamely vállalkozás, amely részvényese vagy tagja egy másik vállalkozásnak, az adott vállalkozás egyéb részvényeseivel vagy tagjaival kötött megállapodás szerint egyedül ellenőrzi az említett vállalkozás részvényesei, illetve tagjai szavazati jogának többségét.

Az a)–d) pontokban említett kapcsolatok bármelyikével egy vagy több másik vállalkozáson keresztül rendelkező vállalkozásokat is egy és ugyanazon vállalkozásnak kell tekinteni. A kapcsolódás tartalmilag a „kapcsolt vállalkozás” fogalmának felel meg.

Szakértőnk arra is felhívta a figyelmet, hogy amennyiben egy vállalkozás és a fentiek szerinti, azonos cégcsoportba tartozó kapcsolt vállalkozásai az elmúlt két pénzügyi évben együttesen kimerítették a 200 ezer eurónak megfelelő forintösszegű csekély összegű (de minimis) támogatási keretet, nem jogosultak további támogatásra, csak ha ismét megfelelnek annak a feltételnek, hogy egy és ugyanazon vállalkozás részére a folyó pénzügyi évben, valamint az azt megelőző két pénzügyi év során az 1407/2013/EU bizottsági rendelet vagy más csekély összegű támogatásokról szóló rendeletek alapján odaítélt csekély összegű támogatások bruttó támogatástartalma tagállamonként nem haladhatja meg a 200 ezer eurónak, közúti kereskedelmi árufuvarozást ellenszolgáltatás fejében végző vállalkozások esetében a 100 ezer eurónak megfelelő forintösszeget.

Tehát, csekély összegű (de minimis) állami támogatásnak minősül minden olyan állami (központi költségvetési, vagy önkormányzati) forrásból nyújtott támogatás, amelynek az együttes összege három egymást követő év alatt nem haladja meg a 200 ezer eurónak – közúti szállításban működő vállalkozások esetében a 100 ezer eurónak – megfelelő forintösszeget, és amelyről a jogszabály kimondja, hogy de minimis támogatásnak kell tekinteni.

Bármely vállalkozás részére bármely hároméves időszak során folyósított de minimis támogatás nem haladhatja meg az említett összeghatárokat. Az állami támogatásról szóló döntés napját megelőző hónap utolsó napján érvényes Magyar Nemzeti Bank által közzétett két tizedes pontossággal meghatározott deviza középárfolyamot kell figyelembe venni.

Az értékhatár számítása szempontjából a támogatástartalom az irányadó.

A munkaerő-piaci alapból 2003. január 1-jétől egyéb állami forrásból 2002. január 1-jétől kezdődően nyújthatók de minimis támogatások. A támogatást nyújtók ettől kezdve kötelesek tájékoztatni az általuk nyújtott támogatás de minimis jellegéről és támogatástartalmáról.

Az állami támogatások formája lehet vissza nem térítendő és a visszatérítendő pénzeszközök nyújtása, kamatmentes kölcsön, kedvezményes kamatozású kölcsön, kamattámogatás, kedvezményes feltételű kezességvállalás, állami tőkejuttatás, adókedvezmény, adóalap-kedvezmény, ingyenesen és kedvezményes feltételek mellett nyújtott szolgáltatás, ingatlanjuttatás, követelésről való lemondás, tartozásátvállalás, kedvezményes bérlet és a kedvezményes lízing is.

Tehát vannak adórendszeri és adórendszeren kívüli de minimis kedvezmények, amelyekről kell számot adni a kérdésben érintett 1453 13-08 kitöltésével. A bevallásban látható, hogy az első oszlop az adórendszeren kívüli kedvezményekre – például bér, kamat, kezesség – vonatkozik, addig a következő 3 oszlop az adórendszeri kedvezményeket tartalmazza. Ha nincsenek ilyenek, akkor a 1453 13-01 G jelölése szükséges.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink