adozona.hu
Munkaszerződés-módosítás A-tól Z-ig
//test-adozona.hu/archive/20110827_munkaszerzodes_modositasa
Munkaszerződés-módosítás A-tól Z-ig
Gyakran nem egyértelmű, hogy mikor kötelező és mikor csak ajánlott a munkaszerződés módosítása.
Annak ellenére, hogy a Munka Törvénykönyve egyértelmű utasításokat ad a munkaszerződés változtatását indokoló eseményekre, a gyakorlatban számtalan példa azt igazolja, hogy nem egyértelmű, mikor kötelező és mikor ajánlott a munkaszerződés módosítása.
Amennyiben a munkaviszony alapvető jellemzője, illetve tartalma lényegesen megváltozik, munkaszerződés-módosítást kell végrehajtani. A munkaszerződés lényeges tartalmi elemei: a munkakör és tevékenység, a munkabér, valamint a munkavégzés helye.
A munkaszerződés létrehozása is közös akaratnyilatkozaton alapul, ezért a módosításra is közös megegyezéssel kerül sor. A módosítást bármelyik fél kezdeményezheti. A munkaszerződés módosításait írásban kell rögzíteni. Ennek elmulasztására csak a munkavállaló hivatkozhat 30 napon belül. Ha ez nem történik meg, akkor a módosítást érvényesen létrejöttnek kell tekinteni.
Munkakörváltozás
Munkakör-módosulás esetében a ténylegesen végzett munka jellegének módosulásáról van szó. Amennyiben az osztály vagy terület, ahol a munkavállalót alkalmazzák, vagy a minősítés változik meg, akkor munkakörváltozásról beszélünk, és munkaszerződés-módosítást kell végrehajtani.