adozona.hu
Gyeden lévő kismama: jár-e a felmondási védelem és egyéb juttatások?
//test-adozona.hu/archive/20110824_munka_munkviszony_munkahely
Gyeden lévő kismama: jár-e a felmondási védelem és egyéb juttatások?
Milyen juttatjokra jogosult a gyeden lévő kismama, akinek felszámolják a cégét? Olvasói kérdésre Viszló László, az Adózóna munkajogásza válaszol.
2003. június óta vagyok alkalmazott egy cégnél. 2008. december óta tgyáson, gyeden, 2010. október óta újra tgyáson, gyeden. A napokban kaptam a munkáltatómtól egy levelet, hogy felszámolják a céget, most még áll a munkaviszonyom. Tervezünk egy harmadik babát, a gyed alatt szeretném megszülni. Természetesen a 3. babára is szeretnék tgyást és újra gyedet kapni (amúgy a maximum a gyedet kapom). Mik a lehetőségek felszámolás alatt? Közös megegyezéssel felmondás - ilyenkor jár nekem a bent maradt szabadság -- ezt meg kell igényelni, vagy majd magától fog jelentkezni a felszámoló cég? Ezután csak a gyes fog járni a 3. babára? Kivárom a cég végét - ilyenkor jut még majd nekem pénz - szabadság és végkielégítés? Így mi fog járni nekem a harmadik babára? Mi a legjobb megoldás?
Ön gyeden lévő édesanyaként felmondási védelem alatt áll, a törvény szerint munkaviszonya csak a munkáltató jogutód nélküli megszűnésével, vagy megszüntetésével szűnhet meg. Az Mt. 86/A. § szerint, ha a munkaviszony a munkáltató jogutód nélküli megszűnésével szűnik meg, a munkavállaló részére a munkáltató rendes felmondása esetén meghatározott munkavégzés alóli mentesítési idejére járó átlagkeresetnek megfelelő összeget ki kell fizetni, kivéve, ha rendes felmondás esetén a munkavégzés alóli mentesítés időtartamára a munkavállaló munkabérre nem lenne jogosult.
Az Mt. 95. § (1) bekezdése szerint a munkavállalót végkielégítés illeti meg, ha munkaviszonya a munkáltató rendes felmondása vagy jogutód nélküli megszűnése következtében szűnik meg. Az Mt. 136. § (1) bekezdése alapján a munkavállaló munkaviszonya megszűnésekor, ha a munkáltatónál eltöltött idővel arányos szabadságot nem kapta meg, azt pénzben kell megváltani.
A cég jogutód nélküli megszűnés esetén a jogviszony megszüntetése mellett köteles az Ön részére a 2003. június óta fennálló munkaviszonya alapján 2 havi végkielégítést, 50 nap (30 + 20 nap /2) mentesítési időre járó átlagkeresetet, valamint szabadságmegváltást fizetni.
A Bérgarancia Alapról szóló 1994. évi LXVI. törvény 7. § (4) bekezdése szerint azon munkavállalókkal szembeni bértartozást, akiknek a munkaviszonya a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény 86. §-ának b) pontja alapján a munkáltató jogutód nélküli megszűnése miatt szűnik meg, illetőleg azt a bértartozást, amely a gazdálkodó szervezet jogutód nélküli megszűnésének időpontjában válik esedékessé, a felszámoló köteles rendelkezésre álló fedezet hiányában – a munkavállaló külön igénybejelentése nélkül – a felszámolási zárómérleg elkészítését megelőzően a Munkaerőpiaci Alap bérgarancia alaprészéből megigényelni, és a bérköveteléssel érintett munkavállaló részére kifizetni.
Ha pedig a munkáltató megszüntetésére mégis jogutóddal kerül sor, és a jogutód a felmondási védelem lejártát követően nem tudja tovább foglalkoztatni, az Mt. 89. § (3) bekezdése alapján rendes felmondással megszüntetheti a jogviszonyt, felmondási idő, végkielégítés és szabadságmegváltás fizetése mellett.
Azaz közös megegyezést csak akkor írjon alá, ha minden fenti juttatást biztosít a munkáltató, ellenkező esetben, hagyja, hogy a törvény szerinti úton szűnjön meg a jogviszonya.