adozona.hu
Gyes melletti munka: milyen megoldás érdekli?
//test-adozona.hu/archive/20110811_gyes_melletti_munka
Gyes melletti munka: milyen megoldás érdekli?
A gyes melletti munkavégzés szabályozása tavaly megváltozott ugyan, de az érintettekben továbbra is számos kérdés merül fel, amikor éppen kisgyermekük mellett kezdenének el dolgozni.
Tavaly módosították a gyes melletti munkavállalásról szóló törvényt, de más változás is volt: a módosított szabályok visszamenőlegesen állították vissza a gyes folyósításának időtartamát, így a 2010. április 30-a után született gyermekek szülei is a gyermek 3 éves koráig vehetik igénybe a családtámogatási ellátást, megteremtve ezzel a szülőknek azon lehetőséget, hogy egyéni körülményeiket figyelembe véve maguk választhassák meg az újbóli munkába álláshoz legmegfelelőbb időpontot.
Módosították a gyes melletti munkavégzés korábbi szabályozását is, mely szerint a gyes folyósítása mellett, a szülő a gyermek egyéves kora után gyakorlatilag időkorlátozás nélkül vállalhatott munkát. A salátatörvény újra bevezeti a gyes melletti munkavégzés időbeli korlátozását, így a szülő gyermeke egyéves kora után csupán heti harminc órát meg nem haladó időtartamban folytathat munkát. A törvény indokolása szerint azért nem engedhető meg a heti 30 óránál több munka, mert a gyes a gyermek gondozásáért jár és azon szülők esetében, akik teljes munkaidőben dolgoznak, nincs kieső jövedelem, amit pótolni kellene.
A gyes mellett végezhető keresőtevékenység korlátai
Tehát a gyes-ben részesülő szülő kereső tevékenységet a gyermek egyéves koráig továbbra sem folytathat, a gyermek egyéves kora után 2011. január 1-jétől heti harminc órát meg nem haladó időtartamban folytathat, kivéve, ha a munkavégzés az otthonában történik, mert ilyenkor az időkorlátozás nem érvényesül.
Ikergyermekek esetében továbbra is a tankötelessé válás évének végéig, a tartósan beteg, súlyosan fogyatékos gyermekek esetében 10 éves korig folyósítható a gyes. Kiskorú szülő gyermekének gyermekgondozási segélyben részesülő gyámja minden tekintetben, míg a tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermekek szülei csupán a gyermek egyéves kora után folytathatnak keresőtevékenységet időkorlátozás nélkül. Ikergyermekek esetében a gyermekek egyéves kora után szintén időkorlátozás nélkül folytatható keresőtevékenység azzal a feltétellel, hogy a gyes-ben részesülő személy keresőtevékenység folytatása esetén csak egy gyermek után jogosult gyermekgondozási segélyre.
Teljes munkaidő, részmunkaidő vagy távmunka?
A jogszabály 2011. január 1-jén lépett hatályba, tehát akik ezt követően létesítettek vagy létesítenek jogviszonyt, ezen rendelkezés tudatában kell dönteniük arról, hogy a gyes-t választják és emellett részmunkaidős állást vállalnak, vagy lemondanak a gyes-ről és teljes munkaidőben kívánnak dolgozni.
Azok, akik már tavaly is teljes munkaidőben dolgoztak a gyes mellett, 2011. március 31-éig a 2010. december 31-én hatályos rendelkezések szerint folytathattak kereső tevékenységet. Esetükben tehát március 31-éig minden változatlan volt, de legkésőbb április 1-jén dönteniük kellett, illetve a jövőben dönteniük kell arról, hogy a gyes-t és részmunkaidős foglalkoztatást vagy a teljes munkaidős állást választják. Utóbbi esetben célszerű a munkaszerződést úgy módosítani, hogy a részmunkaidő csak a gyes folyósításának ideje alatt álljon fenn, hiszen ebben az esetben a gyes folyósításának megszűnését követően a munkaidő visszaáll az eredeti teljes munkaidőre.
Ha a szülő lemond a gyes-ről és a teljes munkaidőben történő foglalkoztatást választja, akkor számolnia kell azzal, hogy a felmondási védelem a Munka Törvénykönyve (Mtk.) alapján gyermeke 3 éves koráig áll fenn (ez igaz az ikergyermeket nevelő szülőre is, de az ikergyermekeket nevelők esetén az is igaz, hogy a gyes folyósításának időtartama hosszabb, mint a felmondási védelem, hiszen a gyes ikergyermekek esetén a tankötelesség válás évének végéig jár) . Fontos, hogy a döntést a munkáltatóval közösen kell meghozniuk az érintetteknek, hiszen a munkaidő vonatkozásában a munkaszerződés írásbeli módosítása szükséges és a munkáltató nem kötelezhető teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalója által arra, hogy annak szerződését részmunkaidejű szerződéssé módosítsa.
A fentiek természetesen vonatkoznak azokra is, akik 2011-ben kívánnak a gyes mellett keresőtevékenységet végezni. Az Mtk. (84/A.§ (1) bekezdése) kimondja, hogy amennyiben a munkavállaló a teljes vagy részmunkaidős foglalkoztatás kapcsán kezdeményezi a munkaszerződés módosítását, a munkáltató mérlegelési jogkörében eljárva - jogos érdekére, így különösen a munkaszervezés körülményeire, a gazdaságos működés és a munkakör betöltésének feltételeire tekintettel - dönt a módosításra vonatkozó ajánlat elfogadásáról.
A munkáltató a döntéséről 15 napon belül írásban köteles a munkavállalót tájékoztatni. Ha a foglalkoztató úgy dönt, hogy a munkavállalót csak teljes munkaidőben kívánja foglalkoztatni, akkor az amúgy gyes-re jogosult szülő munkavállaló elesik a gyes igénybevételének lehetőségétől.
További megoldás lehet a távmunka, amelynek feltételeit, rendelkezéseit a Mtk. külön fejezetben szabályozza. Ez a megoldás lehetőséget ad arra, hogy a gyermekét nevelő szülő, nagyszülő továbbra is napi 8 órában dolgozzon, hiszen ez esetben akkor is jár a gyes, ha valaki többet dolgozik, mint heti 30 óra. A távmunkavégzés feltétele, hogy a munkavállaló a munkáltató székhelyétől, telephelyétől elkülönült helyen, legtöbbször otthon végezze munkáját, továbbá, hogy a munkavállaló által ellátandó feladat olyan legyen, ami a munkáltató tevékenységi körébe tartozik és végül, hogy a munkavállaló informatikai eszközzel végezze munkáját, illetve annak eredményét szintén informatikai úton küldje meg munkaadója részére.
A nagyszülő és a gyes
Módosultak a nagyszülői gyes-re vonatkozó rendelkezések is. A nagyszülő keresőtevékenységet továbbra is csak a gyermek harmadik életévének betöltését követően folytathat, azonban annak lehetséges időtartama a napi 4 óráról heti 30 órára emelkedett, míg az otthonában végzett munka esetén nincs időkorlát.
A nagyszülő kizárólag akkor igényelheti a gyes-t, ha a szülő is megfelel a feltételeknek, azzal, hogy a szülő keresőtevékenységének korlátozása nem kizáró ok. A gyermek 3 éves koráig napközbeni ellátást nyújtó intézményben (bölcsőde) nem helyezhető el, ezen életkor betöltését követően azonban igen, de az intézményi elhelyezés a napi 7 órás időtartamot nem haladhatja meg.
Az örökbefogadó is igényelhet gyes-t
A gyakorlati igényekhez igazodva januártól egy új jogcímen is igényelhető a gyes, így azt - a házastársi és rokoni örökbefogadás kivételével - az örökbefogadó szülő is igényelheti. A gyes-t a gyermek örökbefogadás előtti kihelyezésétől számított maximum 6 hónapos időtartamra folyósítják, ha a gyermek a 3. életévét betöltötte, vagy, ha az ikergyermekek már tankötelesek, de a 10. életévüket még nem töltötték be. Amennyiben a gyermek az örökbefogadás előtti gondozásba történő kihelyezést követő 6 hónapon belül tölti be a jogosultság alsó határaként megjelölt életkort, akkor a jogosultsági idő ezen életkor betöltését követő 6 hónappal meghosszabbodik. Abban az esetben, ha valaki három év alatti gyermeket fogad örökbe, az általános és fentebb már ismertetett szabályok érvényesek a gyes igénybevétele kapcsán.
Csurgay Ügyvédi Iroda