hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Több mint 80 millió forint munkaügyi bírságot szabtak ki 2011 első felében

  • MTI

Közel 81 millió forintos, a munkavédelemmel összefüggő bírságot szabtak ki 2011 első félévében a munkavédelmi felügyelők - tájékoztatott hétfőn az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF).

Az idei év első féléves ellenőrzéseiről szóló közlemény szerint az OMMF által kiszabott bírságok legnagyobb hányadát, 60 százalékát tették ki a munkavédelmi bírságok, ezek összege összesen 49,18 millió forint volt. Az kiszabott bírságok 17 százaléka volt eljárási, ezek összege 13,63 millió forint, 12 százalékot tett ki a helyszíni bírság 9,327 millió forint értékben és 11 százalékot a szabálysértési bírság 8,715 millió forint értékben.
   
A közleményből kiderül az is, hogy 2011 első félévében a munkavédelmi hatósági ellenőrző munka 10.466 munkáltatóra terjedt ki, a felügyelők ellenőrizték az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkakörülményekre vonatkozó szabályok betartását.
   
A munkavédelmi felügyelők az ellenőrzött munkáltatók 83,6 százalékánál tapasztaltak munkavédelmi szabálytalanságot. Az ellenőrzések során 281.046 munkavállaló foglalkoztatási körülményeinek vizsgálták, a szabálytalanságok az ellenőrzött munkavállalók 60,3 százalékát érintették.
   
Az ellenőrzések eredményeként összesen 15.835 munkavédelmi (közigazgatási- és szabálysértési) határozat készült, a 14.816 közigazgatási határozatban összesen 60.291 intézkedést hoztak a felügyelők. Az összes intézkedésen belül a munkaegészségügyi intézkedések aránya 36,9 százalék volt, ami a munkaegészségügy munkavédelmi integrációja óta eltelt négy évben a kezdeti emelkedő tendencia után ma már kis ingadozást mutató jellemző értéknek tekinthető.
   
2011. január 1. és június 30-a között a munkavédelmi hatóság összesen 191 bejelentett foglalkozási megbetegedés gyanúját és 49 fokozott expozíciós esetet vizsgált ki, majd ezt követően továbbította a bejelentést a vizsgálati dokumentációkkal együtt az Országos Munkahigiénés és Foglalkozás-egészségügyi Intézet (OMFI) részére azért, hogy megvizsgálják azok szakmai megalapozottságát illetve a megbetegedések foglalkozási eredetét. A legtöbb foglalkozási megbetegedésre utaló jelet a kémiai kóroki tényezőkkel (vegyi anyagokkal) összefüggésben találták a munkavédelmi felügyelők.
   
A közlemény szerint az idei első félévben 7.343 súlyos munkabalesetet jelentettek be, ezek közül 41 volt halálos; a tavalyi első félévben 8.488 súlyos munkabalesetet regisztráltak, ezek közül 40 volt halálos.
   
A fővárosi és megyei kormányhivatalok munkavédelmi hatóságainak folyamatosan zajló ellenőrzésein belül az első félévben nagyobb arányt képviseltek az olyan ágazatok és tevékenységek alá eső munkáltatók, amelyeknél a munkavállalók egészségének, biztonságának veszélyeztetése gyakoriság, súlyosság szempontjából nagyobb figyelmet érdemel - közölte az OMMF.
   
A főfelügyelőség szerint ezzel magyarázható, hogy a kiemelt ágazatokban (építőipar, mező- és erdőgazdaság, feldolgozó- és gépipar, egészségügyi és szociális ellátás, külszíni bányászat) a szabálytalansággal érintett munkáltatók száma megközelíti az ellenőrzöttek számát. Kevés olyan munkáltató ellenőrzésére került sor, ahol a felügyelőknek nem kellett intézkedniük a munkabalesetek, foglalkozási megbetegedések, fokozott expozíciók megelőzése érdekében - áll a közleményben.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink