adozona.hu
Az MSZP találgat: a Fidesz visszavonja az alkotmánymódosító javaslatot?
//test-adozona.hu/archive/20110525_mszp_alkotmanymodosito_javalsat
Az MSZP találgat: a Fidesz visszavonja az alkotmánymódosító javaslatot?
Az MSZP szerint amennyiben a kormány igazat mondott a rendvédelmi szakszervezeteknek, akkor a Fidesznek vissza kell vonnia a korhatár előtti nyugdíjak felülvizsgálatára vonatkozó alkotmánymódosító indítványát, a kabinetnek pedig módosítania kell a konvergenciaprogramot.
Harangozó Tamás országgyűlési képviselő szerdán sajtótájékoztatón azt mondta: a rendvédelmi dolgozók sztrájkbizottságának - Pintér Sándor szavaira alapozott - tájékoztatása szerint a kormány kisebb módosításokkal elfogadta a szolgálati nyugdíjasokat érintő, a szakszervezetekkel egyeztetett belügyminiszteri előterjesztést, így a szolgálati nyugdíjasok reaktiválása csak önkéntes alapon történhet, és azok a korábbi rendvédelmi dolgozók sem veszítik el nyugdíjukat, akik nem vállalják a visszatérést.
A szocialista politikus szerint a következő napokban derül ki, a kabinet valóban meghátrált-e, vagy "ismét becsapta a rendvédelmi szakszervezeteket". Előbbi esetben a Fidesznek vissza kell vonnia a Lázár-Balsai-féle alkotmánymódosító javaslatot, a kormánynak pedig következő lépésként módosítania kell a konvergenciaprogramot, abban ugyanis az szerepel, hogy 2012-től a korhatár alatti nyugdíjak kikerülnek a nyugdíjrendszerből, és más ellátássá minősítik át őket.
"Előre figyelmeztetünk mindenkit: ha becsapják a rendvédelmi állományt (...) és a nyugdíjasaikat, az beláthatatlan és kezelhetetlen helyzetet fog eredményezni az országban. Amennyiben (...) nem vonják vissza az alkotmánymódosítást, akkor egyértelművé teszik, hogy valóban több mint 600 ezer ember megélhetése ellen indítottak támadást" - fogalmazott Harangozó Tamás, megjegyezve: ha így lenne, az MSZP név szerinti szavazást fog kérni a javaslatról. "Legyen akkor mindenki számára egyértelmű, személy szerint kik lesznek felelősök a kialakult helyzetért, és mind a 600 ezer érintett, a szakszervezetek és érdek-képviseleti szervek is egyértelműen lássák, mely politikusokra kell a politikai nyomásgyakorlás törvényes, alkotmányos, de lehető legkeményebb formáját irányítaniuk" - mondta.
Ismét hangsúlyozta: az MSZP a törvényesen szerzett jogok elvételét nem támogatja, de a szolgálati nyugdíj feltételeinek megváltoztatását elképzelhetőnek tartják a szocialisták, ha ahhoz kellő felkészülési időt biztosítanak, és ha a szabályok kidolgozásába az érintetteket is bevonják. Ugyanakkor a tárgyalások egyetlen elfogadható fórumának az Országos Érdekegyeztető Tanácsot nevezte, kiemelve, "minden egyéb megoldás egyoldalú, nyílt hadüzenet".