adozona.hu
Adóperek: mi változik?
//test-adozona.hu/archive/20110331_adoperek_szakerto_birosag
Adóperek: mi változik?
Van-e mód arra, hogy adóperekben tanukat hallgassanak meg, szakértőket idézzenek be, s ha igen, akkor mi módon kérhető az a bíróságtól?
A közigazgatási perek egyik csoportját az adóhatóság (most már Nemzeti Adó- és Vámhivatal) által hozott határozatok bíróság előtt történő megtámadása teszi ki. Érdemes azonban tudni, hogy ezeknek az úgynevezett adópereknek is megvan a maga története: 1999-ben megváltoztatták a jogszabályt, és ezért a kétfokú eljárás egyfokú eljárássá vált, aminek következtében a közigazgatási perben megszűnt a rendes jogorvoslati lehetőség.
A közigazgatási perek fontos szabálya, hogy az eljáró bíróság a jogszabálysértés kérdésében dönt.A közigazgatási bíróság előtt lévő adóperben a tényállás kérdése, és annak bizonyítottsága is csak, mint a jogszabálysértés indoka jelenik meg. Mindezek miatt elég ritka, hogy a bíróság tanúkat hallgasson meg, és a tényállás felülvizsgálatát a tárgyalóterembe megejtse.
Mindezek ellenére kétségtelen tény, hogy különösen az úgynevezett „vagyonosodási” perekben rendkívül nagy a jelentősége a személyes meghallgatásnak.
Kölcsönadás valóságának bizonyítására már nem egyszer került sor a tárgyalóteremben.
Az általános forgalmi adóhoz kapcsolódó adóperek esetén lehetőség volt arra, hogy a számlán szereplő gazdasági esemény valódiságának bizonyítására tanút, avagy szakértőt hallgasson meg a bíróság.
2011. március 1-től fő szabályként a közigazgatási perekben, így az adóperekben is a tárgyaláson kívüli elbírálás működik.
Tárgyalás tartása természetesen kérhető, de erre a felperes ügyfélnek (azaz az adózónak) csak magában a keresetlevélben lesz lehetősége. Ennek elmulasztása miatt igazolásnak nincs helye.
Az adóhatóság, mint alperes, a tárgyalást érdemi nyilatkozatában kérheti. A bíró bármikor dönthet a pertárgyaláson történő elbírálásáról.
A tárgyaláson kívüli elbírálás főszabályként történő érvényesítésének azért van lehetősége, mert egyértelműen mutatja azt a tendenciát, amely az állam azt az érdekét érvényesíti, hogy a közigazgatási perekben és így természetesen az adóperekben is minél gyorsabb és végérvényes lezárását teremtse meg az adóhatóság által meghozott határozatoknak.
Dr. Marosi Andrea
Az Adóiroda munkatársa