adozona.hu
Reálhozam-kalkulátor az Adózónán: számoljon!
//test-adozona.hu/archive/20110325_realhozam_kalkulator
Reálhozam-kalkulátor az Adózónán: számoljon!
A reálhozam-kalkulátor használatához be kell írni az évente a nyugdíjpénztárba befizetett (a munkáltató által átutalt) összegeket. Összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat a kalkulátor használatához.
A reálhozam-kalkulátort használónak meg kell adnia a befizetéseinek összegét attól az évtől, amikortól magánnyugdíjpénztár-tag volt. Amennyiben nincs tisztában azzal, mennyi pénzt utalt át munkaadója a pénztárnak, kiszámolhatja. Elég, ha tudja, mennyi volt az adott évben a bruttó átlagkeresete, majd levonja belőle az adott évben érvényes magán-nyugdíjpénztári tagdíjat.
Számoljon itt! |
A reálhozam-kalkulátorért kattintson ide! |
Aki mondjuk 2004-ben lett magánnyugdíjpénztártag, és bruttó átlagkeresete 2004-ben 150 ezer forint volt, annak ebből a 150 ezer forintból le kell vonnia a 8 százalékot, majd a kapott számot megszoroznia 12-vel, hogy megkapja, mennyi volt 2004-ben az éves befizetése. Ez a befizetés - amennyiben a példánál maradunk - 150 ezer forint bruttó átlagkeresetnél évi 144 ezer forint. Ha valaki szeretné megkapni, mennyi reálhozam jár neki összesen, akkor 2004 és 2010 között minden évben be kell szoroznia az éves átlagkeresetét a magánnyugdíjpénztár adott évben érvényes járulékával.
Az éves átlagkereseteket és a magánnyugdíjpénztárak éves járulékait az 1998 és 2010 közötti időszakra vonatkozóan egy táblázatban foglalta össze a hvg.hu, kattintson!
Milyen adatokkal dolgozik a reálhozam-kalkulátor?
1. A számítás azt feltételezi, hogy a pénztártag befizetésének 50 százalékát éves diszkontkincstárjegybe, a másik 50 százalékot részvénybe fektették be.
2. A kincstárjegy hozamát az Államadósság Kezelő Központ adatai alapján határoztuk meg.
3. A részvényhozamokat az éves BUX adatok alapján számszerűsítettük. Természetesen a tényleges hozamokat a BUX év végi adata csak tendenciájában tükrözi, a tényleges hozam nagyon sok tényezőtől függhet. Lehet vizsgálni más tőzsdéket is, de az általános tendenciák között nagyon lényeges különbségek nem lehetnek.
4. Működési költségként 4,5 százalékot vettünk figyelembe, a részvények estében kiegészítve 0,9 százalék többletköltséggel.
5. Az inflációs adatok az Eurostat 2010-es évkönyvéből származnak, a 2009. és 2010. év adata a KSH által közölt adat.