adozona.hu
Magánnyugdíjpénztártagok: hogyan számít bele a külföldi szolgálati idő a nyugdíjba?
//test-adozona.hu/archive/20110126_nyugdij_allaminyugdij_szolgalati_ido_kulf
Magánnyugdíjpénztártagok: hogyan számít bele a külföldi szolgálati idő a nyugdíjba?
Már csak néhány nap van hátra január 31-ig, eddig az időpontig nyilatkozhatnak ugyanis a magán-nyugdíjpénztártagok arról, maradnak-e vagy visszalépnek az állami nyugdíjrendszerbe. Aki úgy dönt, marad, nem szerez több szolgálati évet Magyarországon, s egyúttal kizárja magát a hazai társadalombiztosítási rendszerből is. Ugyanakkor, aki külföldi munkát vállal, szolgálati éveket is szerezhet, amelyek később beleszámíthatnak a hazai nyugdíjába is.
Sokakat foglalkoztat, elég-e külföldön munkát vállalniuk ahhoz, hogy magán-nyugdíjpénztártagként jogosultak lehessenek állami nyugdíjra vagy az is számít, melyik országban és mennyi ideig dolgoznak. A kérdés azért is húsbavágó, mert aki jövő hétfőn nyilatkozik arról, hogy pénztártag marad, az 2011. december 1-től további magyar szolgálati időt nem szerez, ráadásul magyar nyugdíjrészét csökkentik majd 25 százalékkal.
De magyar állami nyugdíja lehet azoknak a munkavállalóknak is, akik nem lépnek vissza az állami nyugdíjrendszerbe. Ehhez egyrészt az kell, hogy ne pályakezdők legyenek, azaz legyen valamennyi Magyarországon szerzett szolgálati idejük. A másik fontos feltétel, hogy munkát vállaljanak bármelyik uniós tagországok, illetve a szovjet utódállamok egyikében vagy mondjuk Szerbiában. És az itt ledolgozott szolgálati éveik a magyarországival együtt legalább a 10 évet érjék el, ez ugyanis már résznyugdíjra jogosítja a magyarországi munkavállalót – emlékeztet a hatályos jogszabályokra Molnár László, a Középmagyarországi regionális Nyugdíjbiztosító Igazgatóság igazgatója. Amennyiben a szolgálati idejük együttesen eléri a 20 évet, teljes nyugdíjra jogosultak.
A nyugdíj kiszámításánál azonban az országok az ott megszerzett szolgálati idő arányában fizetnek később járadékot. Amennyiben 15 év magyar szolgálati időt szerzett, a másik tagállamban 14-et, akkor mindkét tagállam a saját nemzeti szabályai szerint kiszámítja a nyugdíjat. Első lépésben 29 év alapján (mintha valamennyit csak ott szerezte volna), második lépésként pedig mindkét ország csak a nála elért szolgálati idővel arányos részt folyósítja. Eszerint Magyarország a 15/29-ed részt, a másik tagország: 14/29-ed részt.
Egy másik példa szerint 20 év németországi és 10 év magyar munkavégzés esetén a szolgálati évek száma 30 év. A magyar állami nyugdíj mértéke tehát a 30 év szolgálati idő figyelembevételével megállapított nyugdíj összegének egyharmada. Magánnyugdíjpénztári tagság esetén a magyar állami nyugdíjat tovább csökkentik -75 százalékkal, illetve a magánnyugdíjpénztár is ellátást folyósít - figyelmeztet Gyuricsku Eszter, a Deloitte szakértője.
A cikk folytatódik a hvg.hu-n.