hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nem a minimálbér után kell járulékot fizetni 2011-től - új szabály

  • adozona.hu

Megszűnt a tevékenységre jellemző kereset, de nincs vége a bosszantásnak, 2011-től a garantált bérminimum szerint kell egyes esetekben a járulékokat fizetni. Az eseteket széljárás szerint lehet megítélni.

Az új szabály szerint 2011.01.01-től az egyéni- és társas vállalkozó minimum-járulékalapja a tárgyhónap első napján, a teljes munkaidőre érvényes garantált bérminimum havi összege, ha az egyéni vállalkozó személyesen végzett főtevékenysége vagy a társas vállalkozó főtevékenysége legalább középfokú iskolai végzettséget vagy középfokú szakképzettséget igényel. Amíg a minimálbér 78 ezer forint, addig a garantált bérminimum 94 ezer forint. A különbség 16 ezer forint, amely havonta több, mint hétezer forint járulékkülönbséget okozhat, éves szinten, ha ezt utólag az adóhatóság állapítja meg, akkor 2011-re 200 ezer forintnyi járulékot, bírságot és késedelmi pótlékot is kockáztathat az egyéni- vagy társas vállalkozó.

A kérdést a tevékenységek statisztikai besorolása (TEÁOR), illetve magánszemélyek esetében a hasonlatos szakmakódok alapján kellene eldönteni. Nagyon sok tevékenység esetében – azok sokrétűsége miatt – nem lehet általánosságok alapján dönteni. Ráadásul nagyon sok tevékenység gyűjtőfogalom, tartalmaz középfokú végzettséget- képezettséget igénylő részeket és tartalmaz ilyen nélkül is végezhető részt.

Amennyiben például a vállalkozó, vagy egy társaság főtevékenységét megalapozó gazdasági tevékenységére a 6920-as besorolást tünteti fel, akkor azzal számviteli, könyvvizsgálói, adószakértői tevékenységet jelölt meg. Az adóhatóság álláspontja szerint (iktatószám: 5227312767) szerint ez a tevékenység megalapozza azt a vélelmet, hogy az középfokú végzettséget igényel.

A hivatal szerint nem releváns az a körülmény, hogy a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 151. § (2) bekezdése a 10 millió forintot meg nem haladó nettó árbevételt meg nem haladó vállalkozások esetében a könyvviteli szolgáltatások körébe tartozó feladatok elvégzése vonatkozásában olyan mentesítő szabályt tartalmaz, amely alapján végzettség nélkül lehet a tevékenységet végezni. Hasonlóképpen egyéni vállalkozókat boldog-boldogtalan könyvelhet, hiszen ezt engedélyeztetni nem kell, ahhoz végzettséget senkinek sem kötelező szereznie. Természetesen a hivatal ezzel se tud mit kezdeni, hiszen, ha a középfokú végzettséget igénylő munka mellé keverhető egy mellékszálon egy végzettség nélkül is végezhető, akkor kiüresedne és a garantált bérminimum szerinti járulékfizetés szabályrendszere.

A jogalkotói elképzelés – szemben a tjk bonyolult rendelkezéseivel – csupán azt az elemet hiányolja, hogy rendeleti felhatalmazás útján szabályozást nyerjen az, hogy mely tevékenység tekintendő középfokú végzettséget- vagy képesítést igénylőnek. E nélkül az egész elképzelés hamvába holt ötlet, mivel a kérdéses tevékenységek esetében az érintettek meg fogják azt változtatni. Az egyéni vállalkozók esetében elektronikus úton, akár pár perc alatt az okmányiroda honlapján, vagy kormányablakoknál, cégek esetében pedig - ügyvéd igénybevételével – a cégbíróságoknál.

A kérdéses tevékenységek esetén – ahogy a 6920-as kódú tevékenységnél is látható – vélelmezés útján nem lehet önkényesen járulékalapot növelni, ha a munkának van végzettséget nem igénylő része is. Ezt az adóhivatal is kénytelen lesz belátni.

Ruszin Zsolt
MKOE alelnök

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink