adozona.hu
Román nyugdíjtörvény: az Ab elutasította az ellenzék beadványát
//test-adozona.hu/archive/20101216_romania_nyugdij_ab
Román nyugdíjtörvény: az Ab elutasította az ellenzék beadványát
A román alkotmánybíróság elutasította az ellenzék beadványát a nyugdíjtörvény ügyében, így a jogszabályt már csak Traian Basescu államfőnek kell aláírnia ahhoz, hogy érvénybe lépjen.
A nyugdíjtörvény az egyik feltétele annak, hogy Románia megkapja a jövő év elején a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szervezésében kötött többoldalú nemzetközi hitelmegállapodás soron következő részletét. A nyugdíjtörvény szerint 2030-tól 65 év lesz a nyugdíjkorhatár a férfiak esetében, és 63 év a nők esetében. Az ellenzék azt kifogásolta, hogy a jogszabály hátrányos megkülönböztetésben részesíti a nőket, akik kisebb nyugdíjra lesznek jogosultak, mint a férfiak. A talárosok ezt a kifogást egyhangúlag elutasították.
A jogszabály egységesíti a közalkalmazottak nyugdíjazási kritériumait, kiküszöbölve, hogy egyes kategóriák kirívóan magas nyugdíjban részesüljenek. Ennek értelmében megszűnnek a rendőrségnél és a hadseregnél eddig nyújtott, kiemelkedően magas nyugdíjak, bevonva a különleges nyugdíjazásban részesülőket is az egységes nyugdíjrendszerbe.
Emil Boc miniszterelnök korábban azzal érvelt a jogszabály elfogadásának szükségessége mellett, hogy az új nyugdíjtörvény hatályba lépése esetén jövőre 3 milliárd, 2012-ben pedig 3,5 milliárd euróra lesz szükség a nyugdíjalap fenntartásához, de a törvény elutasítása esetén 2011-ben a költségvetésből 5 milliárd, az azt követő esztendőben pedig 6 milliárd eurót kellene szánni ugyanerre a célra.
Az IMF a következő hitelrészlet folyósítása érdekében feltételül szabta még a jövő évi költségvetési törvény elfogadását, amely jelenleg még a parlament asztalán van. A közalkalmazottak egységes bérezési törvényének elfogadását is teljesítenie kell Romániának, ezt a jogszabályt a román kormány felelősségvállalással terjesztette a parlament elé. Ez a rendkívüli eljárás lehetővé teszi, hogy parlamenti vita nélkül fogadják el a jogszabályt, viszont az ellenzék bizalmatlansági indítványt nyújt be, így bizalmi szavazásra kerül majd sor a kormány ellen.
Románia 2009-ben kötött 20 milliárd euró értékű, többoldalú nemzetközi hitelmegállapodást az IMF szervezésében.