adozona.hu
Szempontok, mi alapján válasszunk magánnyugdíjpénztárat
//test-adozona.hu/archive/20100804_magannyugdij_nyugdijpenztar
Szempontok, mi alapján válasszunk magánnyugdíjpénztárat
Ne váltsunk magánnyugdíjpénztárt kizárólag egy üzletkötő megkeresésére, anélkül, hogy utánanéznénk, mit lehet tudni a pénztárakról, melyik alapkezelő kezeli a pénztár vagyonát.
Hetente számos ajánlatot kapunk, legyen az egy jól fizető munkahely vagy egy kedvezményes bolti akció ígérete. Nincs ez másképpen a magánnyugdíjpénztárak esetében sem. A nagyobb nyugdíj reményében sokszor hajlamosak vagyunk azonnal pénztárt váltani, holott az ügynököktől kapott információk nem minden esetben teljeskörűek - áll az OTP Magánnyugdíjpénztár közleményében.
Ha mindenképp magánnyugdíjpénztár váltásra szánjuk magunkat, elsőként tagságunk legfontosabb adataival kell tisztában lennünk. Hány éve vagyunk tagok? Mennyire gazdálkodott jól a pénztárunk az elmúlt évek folyamán, mennyi hozamot értünk el eddig? 2010. január 1-jétől a pénztártag elveszíti a hozamgaranciát, ha egyik magánnyugdíjpénztárból a másikba való átlépései között kevesebb, mint 5 év telt el – emeli ki Nagy Csaba, az OTP Magánnyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója. Sok mindent elmondhat egy pénztárról taglétszáma, éves vagyona.
A pénztárváltás előtt fontos, hogy tisztában legyünk a hozamokkal is, melyek azt mutatják meg, hogy az adott magánnyugdíjpénztár milyen eredménnyel fektette be a tagok befizetéseit. Egy adott pénztár teljesítménye nagyrészt a vagyonát kezelő alapkezelő eredményességétől függ. Minden magánnyugdíjpénztár vagyonát (a tagok befizetéseit) egy alapkezelő kezeli. Átlépéskor érdemes a pénztárak hosszú távú, 10 éves hozamrátáit figyelembe venni, emellett pedig alaposan átgondolni, vajon megtakarításunk a számunkra legmegfelelőbb portfolióban van-e. Hiszen erről mi magunk döntünk, a pénztár csak legjobb tudása szerint kezeli az adott portfoliót – mutat rá Gáti László, az OTP Alapkezelő marketing és értékesítési igazgatója.
Magánnyugdíjpénztárunk adatairól és a kulcsfontosságú hozamokról legegyszerűbb, ha az adott pénztár ügyfélszolgálatától kérünk felvilágosítást. Ezen túl az egyes pénztárakat hozamaik alapján is összehasonlíthatjuk, ha felkeressük a PSZÁF (Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete) honlapját.