adozona.hu
Adócsökkentés: van reális elképzelés
//test-adozona.hu/archive/20100423_ado_adocsokkentes_adozas_evkozimodositas
Adócsökkentés: van reális elképzelés
Orbán Viktor csütörtökön ismét ígéretet tett az idei adócsökkentésre, felülírva Kövér László két nappal korábbi, ellenkező tartalmú kijelentését. A Fidesz a hvg.hu-val azt közölte, hogy az új kormány nemcsak az adócsökkentést, hanem az egyszerűsítést is komolyan gondolja, az ütemezés azonban továbbra is bizonytalan. Szakértőket kérdeztünk arról, hogy mi lenne a szakmailag leginkább indokolt módosítás.
Kövér László, a Fidesz választmányi elnöke a vállalkozók terheinek négy, a munkavállalókénak pedig hat év alatti csökkentéséről beszélt egy lakossági fórumon. Kijelentését sietve cáfolta Orbán Viktor, aki még a választások első fordulója előtti pénteken többször hangoztatta a júliusi radikális adócsökkentéssel kapcsolatos terveit. Gyurcsány Ferenc szerint a Fidesznek ahhoz, hogy állja a szavát, szeptembertől a GDP két százalékának megfelelő mértékű adócsökkentést kellene végrehajtania anélkül, hogy növelné a hiányt.
Adót emelni nem, de csökkenteni bármikor lehet, akár év közben is – mondta a hvg.hu-nak Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst &Young adószakértője, bár ehhez az kell, hogy az éves adóknál visszamenőleges hatállyal történjen a csökkentés. A szakértő szerint jelen helyzetben a legszerencsésebb a munkát terhelő járulékok 27-ről 22 százalékra, a társasági adó 19 százalékos kulcsának 10-re csökkentése volna. Ez utóbbi a gyakorlatban azt jelentené, hogy a 10 százalékos kulcsot, mellyel jelenleg legfeljebb az 50 millió forintos árbevételű cégek adózhatnak, egységesítenék, és árbevételtől függetlenül minden vállalkozásnak 10 százalékos társasági adót kellene csak fizetnie.
Ez Vámosi-Nagy szerint nagy lépés lenne ahhoz, hogy a magyar adórendszer vonzereje növekedjen a nemzetközi befektetők előtt. Az adócsökkentés elengedhetetlen feltételének azt tartja, hogy legyen rá fedezet, magyarán az intézkedés ne növelje tovább az amúgy is jelentős költségvetési hiányt. A kieső bevételeket szerinte azonban aligha kompenzálnák a mostanában sokat hangoztatott ígéretekkel – a korrupció felszámolásával, illetve az önkormányzatok és képviselők létszámának megkurtításával – megtakarított pénzek. Célszerű lenne megvizsgálni viszont a pénzügyi és szolidaritási alapok megfelezésének lehetőségét, mert, mint mondta, a jelenlegi konstrukció igencsak pazarlónak tűnik.
A cikk folytatásához kattintson a hvg.hu-ra.