adozona.hu
Mit kell tudni a végkielégítésekről?
//test-adozona.hu/archive/20090917_munkajog_gyes_vegkielegites
Mit kell tudni a végkielégítésekről?
Kinek és mikor jár munkanélküli segély? Mit kell tudni a végkielégítésről? Meddig jár a gyes és meddig érvényes a védett állapot? Olvasóink kérdéseire Horváth Linda, az Adózóna munkajogásza válaszol.
Amennyiben a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló törvényben meghatározott az „álláskereső” minőség megállapítására előírt egyéb feltételeknek megfelel akkor jogosult az álláskeresési járadékra. Az álláskeresési járadék összegét a megelőző négy naptári negyedévben elért átlagkeresete alapulvételével kell kiszámítani. A járadék összege a folyósítás első szakaszában - amely a folyósítási időtartam feléig, de legfeljebb 91 napig terjed - a járadékalap 60 százaléka, felső határa pedig az így megállapított összeg kétszerese. A folyósítási időtartam második szakaszában az álláskeresési járadékra való jogosultság kezdő napján hatályos kötelező legkisebb munkabér 60 százaléka.
A folyósítási időt annak az időtartamnak az alapulvételével kell megállapítani, amennyit az álláskereső az álláskeresővé válást megelőző négy év alatt munkaviszonyban töltött. A folyósítási idejét úgy kell kiszámítani, hogy öt nap munkaviszony egy nap járadékfolyósítási időnek felel meg. A folyósítás leghosszabb időtartama 270 nap.
2008 januárjában feléledt a 60 százaléks özvegyi nyugdíjam. Munkahelyemről ez év május 11-én munkáltatói rendes felmondással küldtek el. Felmentettek a munkavégzés alól a felmondási időre és 2 havi végkielégítést kaptam. Emelt összegű végkielégítés jár-e részemre? (58 éves elmúltam) Munkanélküli járadékra jogosult vagyok-e?
A Munka törvénykönyve alapján emelt összegű végkielégítésre jogosult, ha legalább 3 évet munkaviszonyban töltött az adott munkáltatónál és a munkaviszony munkáltatói rendes felmondással történő megszüntetésére az öregségi nyugdíjra való jogosultság megszerzését megelőző 5 évben került sor. Nem elég tehát az, hogy Ön 58 éves és így valóban a nyugdíjkorhatárt megelőző 5 éven belül van, hanem az is kell, hogy a végkielégítés alapfeltétele, azaz az adott munkáltatónál eltöltött legalább 3 éves munkaviszony teljesüljön. Munkanélküli járadékra jogosult, ha a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló törvényben meghatározott „álláskereső” minőség megállapítására előírt egyéb feltételeknek megfelel. Az özvegyi nyugdíj folyósítása nem kizáró ok.
Jelenleg gyes-en lévő anyuka vagyok, amely 2010. január 24-én megszűnik. Szeretnénk második babát, (sajnos nemrég volt egy vetélésem) egyrészt azért, mert így terveztük, másrészt az elmúlt 2 évben a cégemnél óriási leépítések voltak és a jövőben is várható még létszámcsökkentés. Ez idő alatt az én munkaköröm megszűnt, átszervezték a munkafolyamatokat, aki a helyemen volt a távollétemben, már csak alkalmi munkavállalói kiskönyvvel dolgozhat. Mit tehetnek, ha nem esem teherbe és lejár a gyes és jelentkezem dolgozni? Amennyiben áldott állapotba kerülnék és minden rendben lesz, akkor döntenem kell a gyed és a gyes között? A gyes előtt gyeden voltam, amit a fizetésem után kaptam, ezt újraszámolják, ha a gyedet választom?
A gyes lejártával az Mt. szerinti felmondási védelem megszűnik. Ez azt jelenti, hogy amikor Ön újra jelentkezik dolgozni, akkor a munkáltatónak ki kell adnia a szülési szabadság és a gyermekgondozásra kapott fizetés nélküli szabadság első évében felhalmozódott szabadsá-got. Tekintve azonban, hogy a gyes lejártát követően már nem áll felmondási védelem alatt a munkáltató közölheti Önnel a munkáltatói rendes felmondást, azonban a felmondási ideje csak további 30 nap elteltével fog elkezdődni. Ezalatt a 30 nap alatt és a felmondási idő fele alatt a munkáltató ki fogja adni Önnek a szabadságait, amit akkor tehet meg, ha mindezt legalább 30 nappal előre közli Önnel.
Ha újra áldott állapotba kerül, akkor 2010 januárjáig gyes-t kap, ezt követően pedig, ha orvosilag indokolt táppénzes állományba mehet. Gyed-et csak 2. gyermek születése után, a szülési szabadság lejártát követően kap újra.
Októbertől megszűnik 8 éves munkaviszonyom. Kötelezhető-e a munkáltató a végkielégítésre, és ha igen akkor mennyire számíthatok, ha a havi fizetésem 85 ezer forint (volt)? És, hogy ennek kifizetésére van-e valamilyen határidő megszabva. A munkanélküli segélyt mennyi idejig kaphatom? Mekkora az összege? És egyáltalán mikortól kaphatom, ha kapok végkielégítést, és ha nem?
8 éves munkaviszony esetében, ha a munkaviszony megszűnésére a munkáltató rendes felmondása vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnése miatt kerül sor a munkavállalónak 2 havi átlagkereset jár végkielégítés címén. A munkaviszony megszüntetésekor a munkabért és az egyéb járandóságokat (így a végkielégítést is) az utolsó munkában töltött napon köteles a munkáltató kifizetni. Az álláskeresési járadék folyósítási idejét annak az időtartamnak az alapulvételével kell megállapítani, amennyit az álláskereső az álláskeresővé válást megelőző négy év alatt munkaviszonyban töltött. A folyósítási idejét úgy kell kiszámítani, hogy öt nap munkaviszony egy nap járadékfolyósítási időnek felel meg. A folyósítás leghosszabb időtartama 270 nap. A folyósítás kezdő időpont-ját a végkielégítés nem befolyásolja.
Egy kft-nél dolgozom 8 éve határozatlan idejű munkaszerződéssel, mint irodai adminisztrátor, át akarnak helyezni fizikai dolgozónak, kérdésem, hogy én ezt köteles vagyok e elfogadni és ha nem akkor felmondhatnak-e, és jár e a végkielégítés. Már így is 36 órás munkarendben dogozunk és sajnos a cég is csődközeli állapotban van. még kérdezném, hogy ha netán terhes lennék ebben az időszakban (36 órás munkahét, csökkentett fizetés), akkor a táppénzt és a majdani gyedet mi alapján számolják ki?
A munkakör a munkaszerződés kötelező tartalmi eleme, ennek megváltoztatása csak a munkavállaló beleegyezésével történhet. Ha a módosításban a munkavállaló nem egyezik bele, akkor a munkáltató erre alapozva ugyan nem mondhat fel neki, de ha van más olyan indok (pl. gazdasági válságra alapított létszámcsökkentés, átszervezés stb.) amelyre a felmondását jogszerűen alapíthatja, akkor a munkaviszony természetesen megszüntethető.
Végkielégítés munkáltatói rendes felmondás esetén jár Önnek, a 8 év munkaviszonyra te-kintettel 2 havi átlagkereset illeti meg végkielégítés címén. Terhesség esetén a táppénz és a gyedkiszámítása úgy alakul, hogy mindkettő összegét a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért jövedelem naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.
Augusztus 1-vel rendes felmondással megszűnt a munkaviszonyom. Azután érdeklődöm,hogy jár-e plusz 3 havi végkielégités.(1954.03.20-án születtem.)
Az Mt. alapján emelt összegű (plusz 3 havi) végkielégítés csak abban az esetben jár, ha megvannak a végkielégítéshez szükséges alapfeltételek (legalább 3 éves munkaviszony az adott munkáltatónál) és a munkaviszony megszüntetésére munkáltatói rendes felmondással az öregségi nyugdíj (62. év) vagy a korkedvezményes öregségi nyugdíjra irányadó életkort megelőző 5 éven belül kerül sor.