adozona.hu
PSZÁF-jelölés és töbmilliárdos szerződések: hol itt az öszzefüggés?
//test-adozona.hu/archive/20090624_pszaf_NNI_tobbmilliardoskifizetes_miniszt
PSZÁF-jelölés és töbmilliárdos szerződések: hol itt az öszzefüggés?
Farkas Ádámot, az Allianz Bank volt vezérigazgatóját jelölte tegnap a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) Felügyeleti Tanácsa elnökének Bajnai Gordon miniszterelnök. Farkas Ádám a Magyar Telekom (MTelekom) audit bizottságának elnökeként ellenjegyezte a White&Case amerikai jogi irodával kötött megállapodást a Telekom vitatott szerződéseinek vizsgálatára. Az amerikai cégnek eddig - 3 év alatt - közel 18 milliárd forintot fizetett ki a Telekom. Az ügyben a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) eljárást indított, hűtlen kezelés gyanújával.
Farkas Ádám a MTelekom 2009. áprilisi közgyűlési jegyzőkönyve szerint aláírásával ellenjegyezte azt a szerződést, amelyben a távközlési cég 2006 januárjában független vizsgálat indítására kérte fel a White&Case amerikai jogi irodát. Az amerikai cég arra kapott megbízást, hogy vizsgálja ki a cég - többek között Montenegróban és Macedóniában köttetett - akvizíciós szerződéseit. A szakértők több szerződést gyanúsnak találtak, közel 3,7 milliárd forintnyi összegben, és a vizsgálat még nincs is lezárva. A MTelekomnak a vizsgálat eddig 18 milliárd forintjába (!) került, de egyelőre nem világos, még mennyit kell költenie az eljárásra, a szerződés ugyanis - a hvg.hu információi szerint - sem összeg-, sem időkorlátot nem tartalmaz. A többmilliárdos kifizetések miatt a NNI indított nyomozást hűtlen kezelés gyanújával.
A független vizsgálattal kapcsolatban ráadásul több kérdés is felmerül. Elsőként a vizsgálat kezdeti időpontja, amely a közgyűlésen elhangzottak alapján 2006. január, és nem - a vizsgálat alatt már többször emlegetett - február.
A hónapok felcserélése - a 2009. áprilisi közgyűlésen felszólaló Kustra Pál kisrészvényes szerint - nem véletlen. Kustra, aki egyébként a Magyar Telekom stratégia-projektmenedzsereként a macedón és montenegrói beruházásokért volt felelős - állítja, hogy mindez szorosan összefügg azzal, hogy a Telekom és a White&Case között 2006 januárjában létrejött szerződés, a MTelekom igazgatóságának részéről megerősítésre szorult. Ez a megerősítés csak azután következett be, februárban, hogy a White&Case amerikai ügyvédei 15 év Amerikában letöltendő börtönbüntetéssel fenyegették meg az igazgatóság tagjait, amennyiben nem szentesítik a megállapodást - állította a kisrészvényes.
A folytatást olvassa el a hvg.hu cikkében.