hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Visszalépés magánnyugdíjpénztárból államiba: megéri?

  • dr. Marosi Andrea

Segítene a magánnyugdíjkasszák idősebb tagjain, ha az Országgyűlés újra kaput nyitna az állami nyugdíjrendszerbe. A pénztártagok érdekeit védő hozamgarancia ellen több pénztár kezelője is berzenkedik.

Nem jutnának Karthágó sorsára a magánnyugdíjpénztárak egy Fidesz többségű kormány alatt sem – hallhatták a magánkasszák képviselői egy múlt héten tartott konferencián Varga Mihály expénzügyminisztertől. A kijelentés megnyugvást hozott a pénztári tisztségviselőknek, miután néhány hete a sajtóban felvetették a magánkasszák államosítását, sőt Szanyi Tibor szocialista képviselő ilyen igényű záradékot fűzött a Bajnai Gordon kormányfőnek tett „hűségnyilatkozathoz”. Mindenesetre a kormány egyelőre a magánnyugdíjpénztárakról szóló törvény egyes passzusait módosítaná; javaslatai a parlament előtt lévő, a tervek szerint még júniusban elfogadandó közteher-átalakítási csomagban szerepelnek. Miután a mostani kalkulációk szerint túl kevés magánpénztári járadékra számíthatnak a pénztártagok, szó van többek között arról, hogy visszaléphetnének az állami nyugdíjrendszerbe mindazok, akik 2008 végéig betöltötték 52. életévüket. Emellett hozamgarancia védené a tagok majdani járandóságát, és több maradhatna az egyéni számlájukon amiatt, ha a jogszabály tovább csökkentené a pénztári költségek maximumát.

HVG
A pénztárak tavaly 357 milliárd forintos éves tagdíjbevételük 5,2 százalékát költötték működési költségre, ezenfelül 14 milliárd forintot vagyon-, illetve letétkezelési díjakra. A működési költségek az előírt limiten belül maradtak, ez tavaly az éves tagdíjbevétel 5,5 százaléka volt, az idén maximum 4,5 százalék lehet. Ludvai Judit, az Aegon Magánnyugdíjpénztár igazgatója azt sérelmezi, hogy a vagyon értékéhez viszonyított mostani, 0,8 százalékos vagyonkezelési díjat 2014-re 0,4 százalékra szorítanák le, holott eredetileg csak 0,2 százalékpontos csökkentésről volt szó. Szerinte a javaslat azt feltételezi, hogy a pénztári vagyon összege 2014-re megduplázódik, miközben a visszalépés engedélyezése 8-10 százalékkal apaszthatja a pénztári vagyont. Feltehetően azonban a költségeken is lehetne farigcsálni. Összehasonlításként megemlítendő, hogy a Nyugdíjbiztosítási Alapból 1 százaléknál alig többet fordítanak működési költségekre, holott szolgáltatásuk teljes körű, például nyugdíj-megállapításra és -folyósításra is kell költeniük.


A folytatáshoz olvassa el a HVG legfrisebb számát!

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink