adozona.hu
Gigantikus áfacsalások: tökélyre fejlesztett módszerek
//test-adozona.hu/archive/20090506_afacsalas
Gigantikus áfacsalások: tökélyre fejlesztett módszerek
Az elmúlt héten nyilvánosságra került, az OTP Trade-hez kapcsolódó gigantikus áfacsaláshoz hasonló ügyek hátterében a vám- és az adóigazgatási folyamatokban éveken át zavartalanul tevékenykedő hálózatok állnak. Az áfacsalás manapság legalább akkora biznisz, mint a korábbi illegális olajpancsolás.
Az „alaprecept” szerint a nem létező árut fiktív számlákkal eladják egy másik cégnek, és – amint erre az adótörvény módot ad – visszaigénylik az általános forgalmi adót. Ennél bonyolultabb megoldás az, amikor egy valós cég létező terméket csak papíron értékesít külföldre, az adásvételt pedig hamis fuvarokmányokkal igazolja, vagy az, amikor egy vállalkozás megfoghatatlan szolgáltatásokra hamis számlákat vásárol, és azok alapján kéri vissza az áfát. Szintén összetettebb áfacsalási módszer az áttételes láncüzletek alkalmazása, amikor az árut megvásárló cég nem is létezik, így nem ad be adóbevallást és nem is fizeti be az áfát. A biznisz – ha jól csinálják – évekig megy, lebukni pedig leginkább azért nem szoktak az áfacsalók, mert arra gondosan ügyelnek, hogy papíron minden tökéletesen rendben legyen.
„A kilencvenes évek elején és közepén a magyar GDP 32 százalékát tette ki az adózatlan gazdaság jövedelme, mára a jövedéki törvények révén sikerült ezt visszaszorítani 20 százalékra; ezen belül is az áfacsalásokkal okozott kár körülbelül 1500 milliárd forintot jelent évente” – ad becslést a hvg.hu-nak Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst&Young adószakértője.
A cikk folytatásáért kattintson ide!