adozona.hu
ÉFOSZ: több terméket kedvezményes áfa alá!
//test-adozona.hu/archive/20090422_afa_2009
ÉFOSZ: több terméket kedvezményes áfa alá!
Az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége (ÉFOSZ) nem tartja kielégítőnek, hogy csupán néhány alapvető élelmiszer, mint a tej- és tejtermékek, valamint a kenyér- és pékáruk esetében kerülne sor a középső, 18 százalékos általános forgalmi adó kulcs bevezetésére.
A kormány azt javasolja, hogy idén 25 százalékra emelkedjen az áfa felső kulcsa, és egy 18 százalékos kedvezményes, átmeneti kulcsot is be akarnak vezetni. A kabinet szándéka szerint ez alá az áfa kulcs alá csak a tej, tejtermékek, kenyér, pékárú és a távhő tartozna. Az ÉFOSZ szerint az egyes termékcsoportokon belül a termékek között lehetetlen ellenőrizhető módon áfakulcs különbségeket létrehozni.
A közleményben felhívják a kormányzat figyelmét arra, hogy az élelmiszergazdaságot tekintse stratégiai fontosságú nemzeti ügynek és a középső áfa kulcsokat az ÉFOSZ által javasolt termékcsoportokon belül valamennyi termékre alkalmazza. Az ÉFOSZ a kérdésben további konzultációkra a kormányzat rendelkezésére áll - olvasható a közleményben. A szövetség úgy véli, hogy az élelmiszerek meghatározó csoportjai esetében már a 20 százalékos áfa is jelentősen növelte a feketegazdaság súlyát.
Mivel a termékek jelentős része ebben a körben nem márkázott, nem előrecsomagolt és rendkívül gyorsan jut el az előállítótól a fogyasztóig, a rövid termékpálya okán az áfacsalás lebukási kockázata rendkívül kicsi. Ugyanakkor az adócsalás adta potenciális jövedelem egyre nagyobb.
Az ÉFOSZ szerint az adóelkerülés "vonzerejét" tovább növelné a magasabb áfa kulcs, ami a várható keresletcsökkenéssel együtt azt eredményezheti, hogy a megnövelt adómérték mellett is kisebb lesz az állami adóbevétel - áll a közleményben. Hozzáteszik: az ÉFOSZ által javasolt termékcsoportokban a hazai mezőgazdasági termelők és élelmiszer-előállítók is különösen érdekeltek. Az élelmiszerfogyasztás jelentős visszaesése a hazai élelmiszerlánc mentén is munkahelyek és vállalkozások megszűnését eredményezi, ami teljes mértékben ellentétes a kormányzat gazdaságélénkítő szándékaival.
Az ÉFOSZ hangsúlyozza: a hazai élelmiszertermelés azon ágazatok közé tartozik, amely hazai nyersanyagbázissal rendelkezik, és amelyet a szövetség álláspontja szerint a válságból való kibontakozás szempontjából is fejlesztésre váró stratégiai ágazatnak kell tekinteni.
Az ÉFOSZ úgy véli, hogy a tervezett intézkedések komplex hatása nyomán radikálisan csökkeni fog a lakosság élelmiszerfogyasztásra fordítható jövedelme, és fel fog gyorsulni a hazai élelmiszerfogyasztás már utóbbi hónapokban is tapasztalható visszaesése. Ez különösképpen érinti a szociálisan nehéz helyzetben lévőket.
A közlemény szerint a rendkívüli gazdasági körülmények mellett sem elfogadható, hogy a kiegyensúlyozott táplálkozásra az anyagi helyzeténél fogva csak mérsékelt figyelmet fordító lakossági rétegek táplálkozása még inkább egyoldalúvá váljék, és fogyasztásuk a kifejezetten az olcsó, és emiatt szerényebb minőségű élelmiszerek irányába tolódjék el. Ennek elkerülhetetlenül egészségügyi következményei és kockázatai is vannak - áll a közleményben.
A szövetség véleménye szerint az élelmiszerek esetében ma Magyarországon alkalmazott 20 százalékos áfa kimagasló a nemzetközi összehasonlításban, míg a 25 százalékos kulcs példátlannak nevezhető.