hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ki fizeti az egészségügy költségeit?

  • MTI

Az amerikaiak úgy vélik, hogy az egészségügyi rendszer költségeit igazságosan megosztva hárman fizetik: a munkáltatók, az állam és az alkalmazottak. Két vezető tudós, az amerikai orvosszövetség hetilapjában rámutatott arra, hogy a gyógyellátás anyagi terheit, kizárólag és teljes egészében, mindenütt a polgárok állják.

Ezekiel J. Emanuel, a bioetika professzora és Victor R. Fuchs neves egészségügyi közgazdász már többször dolgozott együtt és most azt a mítoszt rombolták le, ami sok évtizede él az amerikai emberek köztudatában, hogy a mind drágább egészségügyet jórészt a munkáltatók fizetik, az idősek és a szegények ellátásáról az állam gondoskodik, a polgárok pedig csak maguk és családjuk egészségügyi költségeit igyekeznek fedezni.

A két szakértő szerint naivitás, ha valaki azt hiszi, hogy az egészségügyi rendszer fenntartásában megosztott felelősség érvényesül. A munkaadók ugyan sok pénzt fizetnek a biztosítóknak dolgozóik egészségügyi ellátására, az alkalmazott azonban arányosan kevesebb bért kap.

Az állam fönntartja a Medicare és Medicaid rendszert az idősek és a szegények alapvető egészségügyi szükségleteinek ellátására, valamint a SCHIP programot a nem biztosított gyermekek segítésére, de erre csak az adókból van pénze, amit persze az állampolgár fizet.

A munkaadóknak és az állami vezetőknek érdeke a mítosz terjesztése - írják a kutatók. A cégtulajdonosok és a szakszervezeti funkcionáriusok is igyekeznek az alkalmazottak tudatába sulykolni, hogy a vállalat "adja" dolgozóinak az egészségügyi biztosítást, pedig ez a pénz nem a cég profitjából származik.

A politikusok ugyancsak remek lehetőségnek érzik, hogy a szavazóknak azt mondják: a gyerekek, az idősek és a szegények egészségét állami programok útján ők "adják". Ennek kapcsán idézi a tanulmány Hillary Clintont, akinek egészségügyi terve kiemelten azt tartalmazta, hogy a "megosztott felelősségen" alapul.

Az amerikai egészségügyi ellátás ugyan sok szempontból különbözik a magyarországitól, de annak tudatosítása, hogy a betegségek megelőzése és gyógyítása a társadalom minden tagjának anyagi terheit jelenti, nálunk is érvényes
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink