adozona.hu
Időszakos szerződések, ingatlan adás-vétel áfája és adózás áruminta után
//test-adozona.hu/archive/20080824_saldo_aruminta_ingatlan_afa_adas_vetel
Időszakos szerződések, ingatlan adás-vétel áfája és adózás áruminta után
Időszakos szerződéseknél hogyan kell értelmezni az áfatörvényt? Az ingatlan értékesítéséről szóló számlát áfa felszámításával, vagy a fordított adózás szabályai szerint, áfa nélkül kell-e kiállítani? Az árumintára milyen nyilvántartási kötelezettség vonatkozik és adózás szempontjából reprezentációként kell-e figyelembe venni? A leggyakroribb kérdésekre a Saldo szakértői válaszolnak.
Hogyan kell áfát fizetni időszakos szerződéseknél?
Az általános forgalmi adóról szóló törvény (2007. évi CXXVII. tv. 58. §-a) szerint adót kell fizetni a termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása esetén. Amennyiben a felek részletfizetésben, vagy határozott időre szóló elszámolásban állapodnak meg, akkor a teljesítés azon ellenérték megtérítésének esedékessége, amelyre az adott részlet vonatkozik.
Ide tartozik minden olyan gazdasági esemény, ahol a teljesítés időszakát és annak ellenértékét időszakonként határozzák meg. Így például a könyvelési-, bérleti díj, a közüzemi szolgáltatások, átalánydíjas szerződések, a bizományi értékesítés, vagyis ha a felek meghatározott időszakonként számolnak el. Az időszak lehet két hét, egy vagy több hónap, attól függően, hogy a szerződésben hogyan állapodnak meg egymással a partnerek.
Az ingatlan értékesítéséről szóló számlát áfa felszámításával, vagy a fordított adózás szabályai szerint, áfa nélkül kellett-e kiállítani?
2007 decemberben ingatlan értékesítésére vonatkozó adásvételi szerződést kötöttek, amelynek alapján még tavaly foglalót vettek fel. A kapott összegről az előleg szabályai szerint az áfás számlát még ugyanebben az évben kiállították. A birtokbaadás alapján megállapított teljesítési időpont 2008. február 1-je volt. Az ingatlan értékesítése miatt az idei évben bejelentkeztek adózásra.
Az APEH honlapján 2008. február 8-án megjelent tájékoztatója szerint az olyan átnyúló ügyletek, amelyekben előlegfizetés, vagy részteljesítés történt, a régi szabályok szerint adóznak. Választható lett volna rájuk az új áfatörvény alkalmazása is, de a feleknek 2008. február 15-ig nyilatkozniuk kellett volna az adóhatóságnak arról, hogy eltérnek az általános szabálytól. Amennyiben ilyen nyilatkozatot nem tettek, az átnyúló ügyletről szóló számlájukat nem a fordított adózás szerint, hanem az áfa felszámításával kellett kiállítaniuk.
Az árumintára milyen nyilvántartási kötelezettség vonatkozik és adózás szempontjából reprezentációként kell-e azt figyelembe venni?
Az szja-törvény (1. számú melléklet 8.14 pontja) szerint adómentes természetbeni juttatásnak minősül (tehát nem reprezentációs kiadás) az áruminta, ha a kifizető üzleti forgalmának növelése érdekében valamely termék megismertetése céljából adták. Azzal a feltétellel, hogy csak akkor minősül árumintának a képviselt termék - jellemző kisebb része vagy mennyisége, amely kizárólag a képviselt termék bemutatására szolgál -, ha fizikai állapotánál, vagyoni értékénél fogva tartós használatra és más cél elérésére nem alkalmas.
A társasági adóról szóló törvény (3. számú melléklet B/2 pontja) szerint a vállalkozási tevékenység érdekében felmerülő költségnek, ráfordításnak számít a termék megismertetése, forgalmának növelése céljából adott, a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint természetbeni juttatásnak minősülő áruminta. Feltéve, ha az nem tartós használatra rendelt dolog és mennyisége nem éri el a kereskedelemben forgalmazott/forgalmazható legkisebb mennyiséget. Az említett törvények az áruminta nyilvántartásáról nem rendelkeznek, az adómentesség és a költségkénti elszámolás feltételeként az előbb leírtak az irányadók.
Fontos, hogy az áruminta csakis olyan, kisebb egységet képező termék lehet, amely kereskedelemben nem kapható. Ennek tipikus példája a kóstolással egybekötött termékbemutatókon felhasznált termékek köre. Például 1 üveg bor felbontása 1-3 centiliternyi adagokra, vagy egy kerek sajt kockákra felszeletelt módon történő elfogyasztása egy-egy személy számára olyan mennyiség, amely kereskedelmi forgalomban pénzért nem vásárolható meg.
Ha további kérdése van, ha kíváncsi a Saldó szakértőinek válaszaira, akkor írja be a keresendő szöveget, válasszon kategóriát és klikkeljen: