hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Rokkantnyugdíjas, munkavállalás és a rehabilitációs járadék

  • Molnár László

Kinek jár rehabilitációs járadék? Aki rokkantnyugdíjas mire számíthat a nyugdíjkorhatár elérésekor? Rokkantnyugdíjas vállalhat-e négyórás munkát és milyen feltételekkel? Olvasóink kérdéseire Molnár László, az Adózóna nyugdíjszakértője válaszolt.

2008.12.07-e tájékán mehetek nyugdíjba. Önhibámon kivül rokkantnyugdijas lettem, minimál béren. Mire számithatok
ezek után?

Értelmezésem szerint kérdése arra vonatkozik, hogy jelenleg is rokkantsági nyugdíjban részesül és rokkantsági nyugdíjában milyen változás következik be az öregségi nyugdíjkorhatár elérésekor, 62. életévének betöltésekor. A válaszom a következő: rokkantsági nyugdíját az öregségi nyugdíjra jogosító életkorának betöltését követően továbbra is változatlan összegben folyósítják, új megállapításra nem kerül sor.

Rokkantnyugdijas vagyok és hallássérült, ami után kapom a fogyatékossági támogatást és lenne 4 órás munkám. Elvállalhatom -e azt és adózás szempontjából beleszámit-e a fogyatékossági támogatás a nyugdíjba? 63 éves vagyok. 

A fogyatékossági támogatás folyósítását említett munkavállalása nem befolyásolja. Továbbá tájékoztatom, hogy az 1995. évi CXVII. Személyi jövedelemadóról szóló törvény 1. számú mellékletének 1.3. pontja alapján a fogyatékossági támogatás adómentes bevételnek minősül. Kérdésében említést tesz arról, hogy 63 éves, igy a nyugdíj melletti munkavégzésre, keresőtevékenységre vonatkozó „korlátozó szabályok” Önt már nem érintik.

2008. januárjában kézhez vett határozat alapján egészségkárosodásom mértéke 45 százalék. Munkaképesség csökkenésem 50 százalék. Jár-e részemre ellátás, járadék, rehabilitációs járadék?

2008. január 1-jétől az egészségkárosodást szenvedettek részére új társadalombiztosítási nyugellátást - a rehabilitációs járadékot - vezettek be.
A rehabilitációs járadékra jogosultság egyik feltétele az 50-79 százalékos mértékű egészségkárosodás. Közlése szerint az Ön egészségkárosodásának mértéke 45 százalékban lett megállapítva, igy rehabilitációs járadékra nem jogosult. Átmeneti járadékra vagy rendszeres szociális járadékra való jogosultságát azonban egészségkárosodásának mértéke megalapozhatja, természetesen a további jogosultsági feltételek fennállása esetén.

Átmeneti járadékra és rendszeres szociális járadékra az jogosult, akinek legalább 40 százalékos mértékű egészségkárosodása a keresőtevékenység folytatásának időtartama alatt – ideértve a keresőtevékenység megszűnését követően folyósított táppénz és a munkanélkülieknek járó pénzbeli ellátás időtartamát is – keletkezett, és ezzel összefüggésben a jelenlegi vagy az egészségkárosodását megelőző munkakörében, illetve a képzettségének megfelelő más munkakörben való foglalkoztatásra rehabilitáció nélkül nem alkalmas. (Keresőtevékenységnek minősül a munkaviszony vagy ilyen jellegű jogviszony, továbbá az egyéni vállalkozóként, vagy társas vállalkozás tagjaként, tiszteletdíjasként, illetve az őstermelői igazolvánnyal folytatott tevékenység is.)

Az ellátás iránti igény csak azon jogviszony megszűnését követő 24 hónapon belül érvényesíthető, amely időtartama alatt az egészségkárosodás kialakult. A határidő elmulasztása jogvesztő, kivételt képez ez alól, ha az igény előterjesztése 2008. január 1. és 2008. március 31. között megtörténik.

Az átmeneti járadék a fentiek teljesülése esetén annak állapítható meg, aki
 
- a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt öt éven belül eléri, és
- rendelkezik az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel, és
- saját jogú nyugellátásra nem jogosult, és
- nem részesül rendszeres pénzellátásban, keresetkiegészítésben, átmeneti keresetkiegészítésben, jövedelemkiegészítésben, átmeneti jövedelemkiegészítésben, rendszeres szociális járadékban, bányász dolgozók egészségkárosodási járadékában, és
- keresőtevékenységet nem folytat, vagy az átmeneti járadékra való igény benyújtását megelőző négy naptári hónapra vonatkozó keresetének, jövedelmének havi átlaga nem haladja meg a mindenkori kötelező legkisebb munkabér összegének 80 százalékát.

Az átmeneti járadék havi összege a jogosultnak az átmeneti járadékra való jogosultság időpontjáig megszerzett nyugdíjalapot képező jövedelem és szolgálati idő alapján kiszámított öregségi nyugdíjának – tekintet nélkül a magánnyugdíj-pénztári tagságra – 75 százaléka, de a rendszeres szociális járadék összegénél kevesebb nem lehet.

A rendszeres szociális járadék annak állapítható meg, aki
- a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt még nem töltötte be, és
- rendelkezik a rokkantsági nyugdíjhoz életkora szerint szükséges szolgálati idő felével.

A jogosultság további feltételei megegyeznek az átmeneti járadéknál felsoroltakkal.

A rendszeres szociális járadék keresettől független, fix összegű ellátás. Az egészségkárosodási járadék iránti igényt a lakóhely szerint illetékes regionális nyugdíjbiztosítási igazgatósághoz az erre rendszeresített nyomtatványon írásban, valamint elektronikus úton lehet benyújtani annak a keresőtevékenységnek az időtartama alatt, vagy annak megszűnésétől számított 24 hónapon belül, amelynek időtartama alatt az egészségkárosodás bekövetkezett. A járadék igénybevételével kapcsolatos eljárás költség- és illetékmentes.



Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink