adozona.hu
Használtautó-beszámítás: tömeges ellenőrzést tarthat az APEH
//test-adozona.hu/archive/20080621_tomeges_ellenorzes_apeh_hasznaltauto
Használtautó-beszámítás: tömeges ellenőrzést tarthat az APEH
Tömeges ellenőrzést indíthat az APEH az új autók értékesítését használt járgányok beszámításával reklámozó kereskedőknél, felbuzdulva a Legfelsőbb Bíróság minapi döntésén.
A zalaegerszegi kereskedőnél - amely egyébként 2006. évi 3,8 milliárd forintos nettó árbevételével a megyében az egyik legnagyobb - a 2003-as és 2004-es éveket 2005 tavaszán ellenőrző Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) azonban fennakadt ezen a technikán, pontosabban annak számviteli dokumentálásán. Az adásvételi szerződések és a könyvelés szerint ugyanis a kereskedő először készpénzért megvásárolta az öreg járműveket a tulajdonosaiktól, akik utóbb e pénzt befizették az új autó vételárának részeként. A számlákból úgy tűnt, mintha készpénzmozgás történt volna, holott valójában nem volt: ha egy csotrogányt mondjuk félmillió forintos áron számított be a kereskedő, akkor a kuncsaft ennyivel kevesebbért kapta meg az új autót. A későbbiekben a kereskedő eladta a használt autót, mint az LB döntésének indokolásából kiderül: "a vételi ártól eltérően, irreálisan alacsony - esetenként egyforintos - áron, többnyire annak a magánszemélynek, akitől azt előzőleg megvásárolta".
Az adórevizorok LB által szentesített álláspontja szerint az ily módon könyvelt konstrukció 2003-ban természetbeni juttatásnak, 2004-től pedig egyéb jövedelem adásának minősül azoknál, akik a piacinál kedvezőbb áron jutottak használt autóhoz. Márpedig a természetbeni juttatás után a kereskedőnek 44 százalékos személyi jövedelemadót (szja) és 11 százalékos egészségügyi hozzájárulást kellett volna fizetnie, az egyéb jövedelemre pedig 38 százalékos adóelőleget kellett volna levonnia. Az akkori szja-törvény szerint, ha a kifizetőnek nem volt lehetősége arra, hogy az adóelőleget levonja - s ez vonatkozik a zalaegerszegi autókereskedőre -, akkor ügyfeleinek igazolást kellett volna adniuk arról, hogy adófizetési kötelezettségük keletkezett. Mivel ilyen igazolás nem volt, az APEH úgy vette, mintha az adót a kereskedőnek kellett volna befizetnie.
A teljes cikket olassa el a HVG legfrissebb számában!