adozona.hu
Diákmunka: járulékok és szerződések
//test-adozona.hu/archive/20080603_apeh_diak_munka_jarulek
Diákmunka: járulékok és szerződések
A diák hallgatói munkadíj keretében akkor végezhet munkát, ha munkaszerződést kötöttek vele – figyelmeztet honlapján az APEH a nyári diákmunka-szezon kezdetén. Ezután is kell járulékokat fizetni, ennek alapja a diák részére kifizetett jövedelem.
A hallgatói munkaszerződéssel munkát végző személy is biztosított a társadalombiztosítás ellátásaira. A jogviszony nem tekinthető megbízásnak, mivel a felsőoktatásról szóló törvény szerint a hallgató által végzett munkára csak munkaszerződés köthető - írja az adóhatóság honlapján. A járulékokat a járulékalapot képező jövedelem után kell megfizetni.
A társadalombiztosítási járuléktörvény január 1-jei módosításával annyi változás történt, hogy a hallgatói munkadíj nevesítésre került azért, hogy egyértelmű legyen: a hallgatói munkadíj után is kell járulékokat fizetni.
A hallgatói munkadíj után tehát mind a 29 százalékos mértékű társadalombiztosítási, mind az egyéni járulékokat [9,5 százalék nyugdíjjárulék (magánnyugdíjpénztár tagjánál 8 százalék tagdíj és 1,5 százalék nyugdíjjárulék), 6 százalék (2 százalék pénzbeli- és 4 százalék természetbeni) egészségbiztosítási járulék] meg kell fizetni.
A KSH munkaügyi-statisztikai adatszolgáltatáshoz kiadott útmutatója szerint kereset: a munkavégzésre irányuló jogviszony alapján a munkavállaló részére pénzben vagy természetben fizetett díjazás (munkabér, munkadíj, illetmény). Ennek alapján a hallgatói munkadíj – mint a munkavállalónak kifizetett munkadíj – keresetnek minősül, ezért alapját képezi a munkaadói és munkavállalói járuléknak is.
Ki kell ugyanakkor térni a szakmai gyakorlat alatt folyósított hallgatói munkadíjra is. A felsőoktatásról szóló törvény szerint, ha az alap- és mesterképzésben részt vevő hallgató gazdálkodó szervezetnél hat hétnél hosszabb összefüggő gyakorlaton vesz részt, részére hetente legalább a legkisebb kötelező munkabér, minimálbér havi összege tizenöt százalékának megfelelő hallgatói munkadíjat fizet a gazdálkodó szervezet. A szakmai gyakorlat megszervezésére a felsőoktatási intézmény és a gazdálkodó szervezet megállapodást köthet, amely alapján a hallgatói munkadíjat a felsőoktatási intézmény folyósítja a hallgatónak.
Ebben az esetben a hallgató szakmai gyakorlaton vesz részt gazdálkodó szervezetnél, amelyre nézve a törvény nem írja elő olyan jogviszony létesítését, amely biztosítással és járulékfizetési kötelezettséggel járna. Ebből következően a szakmai gyakorlaton résztvevő hallgatónak járó munkadíj után nem kell járulékokat fizetni - figyelmeztet az APEH.