hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kóka hisz az SZDSZ-ben, a 7 pontban és az 1 kulcsban

  • MTI

Túlságosan magas Magyarországon a szociális-jóléti kiadások mértéke; az efféle juttatások odaítélésekor jobban figyelembe kellene venni a rászorultság elvét - mondta Kóka János, a Szabad Demokraták Szövetségének (SZDSZ) elnöke.



Magyarország az egyetlen ország Európában, amely viszonylag alacsony egy főre jutó hazai össztermék (GDP) mellett ilyen sokat költ szociális kiadásokra - mutatott rá a liberális párt elnöke a magyarországi olasz kereskedelmi kamara és a bilaterális kamarák állandó bizottsága által szervezett üzleti reggelin elhangzott előadásában.

Kóka János a külföldi és magyar üzletemberek előtt ismertette az SZDSZ hétpontos, az egykulcsos adórendszeren alapuló gazdasági növekedési programját. Ennek elemei az elképzelés szerint 2009-től 20 százalékos, azt követően fokozatosan 18 százalékra csökkentendő egykulcsos adó mellett az állami kiadások (2009-ben a GDP két százalékával, azt követően évente a GDP egy-egy százalékával megegyező mértékű) lefaragása, a költségvetési egyensúly érdekében bevezetett "szolidaritási adók" eltörlése, az adóalap szélesítése, az adójogszabályok és az adóbevallás egyszerűsítése, valamint egy központi alap létrehozása, amelyből a program megvalósítását finanszíroznák.

A volt gazdasági miniszter Románia és Észtország példáján keresztül szemléltette az egykulcsos adó bevezetésének előnyeit, kifejtve, hogy Magyarországon nemzetközi összehasonlításban is rendkívül magasak a közterhek - különösen a társadalombiztosítási járulék és a személyi jövedelemadó -, egyszersmind nagyon nagy az állami újraelosztás mértéke és alacsony a foglalkoztatottság.

Egy német üzletember kérdésére, hogy a pártelnök miképpen gondolja megvalósíthatónak az elhangzottakat, hiszen pártja az előrejelzések szerint nem éri el a parlamentbe jutáshoz szükséges öt százalékos támogatottságot, Kóka János kifejtette: az SZDSZ-nek 20 képviselője van a parlamentben; az éves költségvetés megszavazásakor ily módon megkerülhetetlen; programja - vagy a program egyes elemeinek - megvalósulásához kötheti a kormánypárt támogatását. Rámutatott: a két másik ellenzéki párt közül a Magyar Demokrata Fórum egykulcsos személyi jövedelemadóra vonatkozó javaslata nem áll távol az SZDSZ programjától, és a Fidesz is nyitott az adócsökkentésre - noha ennek forrását, mint Kóka János hozzáfűzte, nem jelölte meg -, így a kormány, mondta, nem kerülheti meg az ez irányú cselekvést.

Egy másik kérdésre, hogy hogyan jöhet létre a vázolt program megvalósításához szükséges széles konszenzus, miközben - ahogy a kérdező német üzletember fogalmazott - egy külföldi számára szokatlanul mély a megosztottság Magyarországon a politikai táborok között, a pártelnök azt mondta: a megosztottság felszámolásában az üzleti elit is segíthet azzal, hogy ráébreszti a politikai szereplőket arra, a liberális párt programjában vázolt irányba kell haladni.

Kóka János arra a kérdésre, hogy elképzelhető-e együttműködés valamikor a jövőben a Fidesz és az SZDSZ között, azt felelte: jelen pillanatban nem tudja elképzelni az együttműködést egy Orbán Viktor vezette Fidesszel.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink