adozona.hu
Ellenőrzés és hatósági eljárás: mire elég 60 nap?
//test-adozona.hu/archive/20080516_apeh_ellenorzes
Ellenőrzés és hatósági eljárás: mire elég 60 nap?
Az adóhatóság több esetben tájékoztatja ügyfeleit, hogy a meghatalmazott a határozat átvételére csak abban az esetben jogosult ha a meghatalmazás az ellenőrzés mellett a hatósági eljárásra is kiterjed. Mit is jelent ez pontosan?
A hatósági eljárás a jegyzőkönyv átadásának napjával kezdődik. Ugyancsak kezdő időpontként kell figyelembe venni az ellenőrzés során felmerült, új megállapítások összegzése miatt összeállított kiegészítő jegyzőkönyv átadásának az időpontja. Ezen opciót a felhívás megemlíti.
Ugyanakkor a jegyzőkönyv kiegészítésére vonatkozó szabályok még ellenőrzési időszaknak számítanak. Így előállhat az a furcsa állapot, miközben már a hatósági eljárás szakaszában van az ügyünk, mégis visszalép az ellenőrzés szakaszába.
Innentől kezdve sejtelmessé válik a törvény , mert csak annyit tudunk meg, hogy a jegyzőkönyv átadását követően a határozat meghozatalára a hatóság rendelkezésére álló határidő utólagos adómegállapítás esetén 60 nap, így e „törvény által szabályozott” határidő annyiszor változhat, ahányszor arra a hatóságnak „kedve támad”. Ezen felül nincsen szabályozva , hogy a határozat meghozatalát megelőzően milyen intézkedések, cselekmények lehetségesek attól az időponttól amikor megkezdődik a hatósági eljárásként nevesített eljárási szakasz.
A gyakorlati életben a meghatalmazások esetében értelmetlen, hogy csak az eljárás egy részére kívánunk valakit képviseletünkkel megbízni. Mind a polgári mind a büntetőeljárás során kifejezetten káros, sőt bizonyos esetekben értelmezhetetlen a képviseleti jog ilyetén szűkítése.
Önmagában az adóigazgatási eljárási törvény fenti szabályaival csak tovább bonyolítja az egyébként is nehézkes adóigazgatást. A hatvan nap mint eljárási határidő szankció híján pusztába kiáltott szó, ugyanis a törvény nem állít fel szabályt hogy mi történik ha az adóhatóság nem hoz 60 napon belül határozatot.