hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Elmaradt adócsökkentés: mivel kárpótolják az adófizetőket?

  • Salgó Andrea

Törvénybe foglalt adócsökkentés helyett adóemelés történt az elmúlt három évben. Az iparűzési adó eltörlése helyett a különadó bevezetése és a 15-ről 25 százalékra növelt eva-kulcs mellett hosszan sorolhatók még az adófizetők pénztárcájába vágó intézkedések. Mi maradt a javaslatokból?

Igaz ugyan, hogy a 2005-ben beharangozott 5 éves adóreform egyetlen pontja sem valósult meg idáig, viszont az államháztartási hiány a felére csökkent – mondta a hvg.hu-nak Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst&Young adószakértője. A jelenlegi 5,2 százalékos mérték már nem áll messze a 3 százalékos maastrichti kritériumtól, amelyet 2010-ig kell teljesítenie Magyarországnak – ez nyújthat szerinte némi vigaszt a meghiúsult adóreformért cserébe.

A három évvel ezelőtt törvényben meghirdetett adócsökkentési tervből - iparűzési adó megszüntetése, 29 helyett 26 százalékos tb-járulék, 18 százalékos szja-kulcs 1,9 millió forintos sávhatárig, 90 ezer forintos minimálbér - egyedül a jelenleg 1950 forintos tételes egészségügyi hozzájárulás eltörlése maradt napirenden, s hozzácsapták még a 2006-ban még átmeneti szándékkal bevezetett 4 százalékos különadó megszüntetésének ötlete.

Néhány hónap leforgása alatt azonban ez a javaslat is megkopott: ma már csak a 4 százalékos különadó mérséklésére van esély. A kormány február elején még biztos volt abban, hogy jól érzékelhető adócsökkentést fogadhat el: Gyurcsány Ferenc február 26-án a Magyar Tudományos Akadémián 3 opciót vázolt fel. Az első a miniszterelnök kedvenc járulékaira koncentráló változat volt, amely alapján az adóterhelés szintje 200-250 milliárd forinttal, vagyis a GDP 0,8 százalékával csökkenthető jövőre. A következő opció az szja-központú adóváltoztatás volt, mely 420 milliárd forint adómegtakarítást hozna jelentős adóátrendezés mellett, s a foglalkozatásra sem volna hatása. A harmadik változat az úgynevezett bérbruttósításra épül és 250-300 milliárd forint adómegtakarítással jár, miközben a foglalkoztatást csökkenti, és inflációs hatása van. Áprilisra törvényi normaszöveget, május-júniusra a parlament elé vihető törvényjavaslatot kellett volna készíteni ahhoz, hogy az adóváltoztatások 2009-ben bevezethetők legyenek. 

A hvg.hu cikkét itt olvasa el!
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink