adozona.hu
Kínai adócsökkentés az olajár emelkedésének megakadályozására
//test-adozona.hu/archive/20080408_kina_adocsokkentes
Kínai adócsökkentés az olajár emelkedésének megakadályozására
Kínában nagy adókedvezményt vezetnek be a nyersolajimportra, hogy ezzel segítsék az olajcégeket finomítási veszteségeik mérséklésében. Az adócsökkentés - a kormány szándéka szerint - elkerülhetővé teszi az üzemanyagárak emelését, aminek inflációs hatása lenne.
Az olajcégek által javasolt és a kínai államtanács által is támogatott adócsökkentési javaslat szerint Peking háromnegyedével csökkentené a nyersolajimportra kivetett, 17 százalékos hozzáadottérték-adót.
Az adócsökkentési terv, amely egyes elemzők szerint akár már e hónapban hatályba léphet, megóvhatja a kínai vezetést attól, hogy a 11 éves csúcson levő infláció közepette üzemanyag-áremelésre kényszerüljön.
Kína a világ nagyságra harmadik nyersolajimportőre az Egyesült Államok és Japán után, a napi import közel 3,6 millió hordó. Ennek mintegy háromnegyedét a kínai Sinopec cég importálja.
Az ötödik éve 10 százalék fölötti gazdasági növekedés tavaly újabb rekordra tornászta fel Kína nyersolajimportját, de a növekedés üteme csökkent, és ez várhatóan az idén is enyhítheti az árnyomást a nemzetközi olajpiacon, legalábbis a tényleges olajkereslet irányából.
Kína tavaly 163,17 millió tonna kőolajat importált - ez a legújabb rekord -, ez 12,4 százalékkal több a 2006-os 145,18 millió tonnánál. Közben Kína olajexportja 38,7 százalékkal 5,89 millió tonnára csökkent tavaly. Kína 1993 óta nettó olajimportőr, szükségletének mintegy felét fedezi a behozatal.
Tavalyelőtt, 2006-ban 14,5 százalékkal, 2005-ben 3,2 százalékkal, 2004-ben 35 százalékkal nőtt a kínai nyersolajimport.
A túlhevült kínai gazdasági növekedés miatt a tavalyi év baljóslatúan indult a szabadpiaci olajárak szempontjából: tavaly júniusban Kína olajimportja már 20 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, decemberre azonban az éves növekedés üteme 11 százalékosra lassult. Így az őszi-téli szabadpiaci kőolajár-rekordokban már kevés szerepe lehetett a korábban sokat kárhoztatott kínai keresletnek, amiként a kezdődő gazdasági lassulás miatt a világkereslet is lassabban, 1,2 százalékkal nőtt végül a korábban várt 1,5 százalékos többlet helyett. A spekulációs árfelhajtás elsősorban a dollár leértékelődését ellentételezte a szabadpiacon.