hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kalkulátor vagyonosodási vizsgálathoz 2008.

  • Béres Molnár Gergely könyvvizsgáló, adószakértő

A vagyonosodási vizsgálat során az APEH a bevételeket és kiadásokat veszi sorra. Kalkulátorunk segítségével ellenőrizheti havi, negyedéves vagy féléves pénzforgalmát, és azt is meghatározhatja, hogy hiány esetén milyen adóterhekkel kell számolnia.

Kalkulátor vagyonosodási vizsgálathoz
Számoljon itt!
Az adóhatóság – közleménye szerint - kockázatelemző programok alapján választja ki azokat az adózókat, akiknél a felmerült gyanús körülmények miatt sor kerülhet a személyi jövedelemadó utólagos ellenőrzésére. Ilyen körülmény lehet például nagy értékű ingó-, vagy ingatlan vásárlása olyan adózónál, aki minimálbéren van bejelentve. A vizsgálatok az eltitkolt jövedelmek felderítésére koncentrálnak, a személyi jövedelemadózás alól kivont jövedelmek feltárását célozzák. 

A vagyonosodási vizsgálatok során az APEH az adózó pénzforgalmát ellenőrzi, vagyis, hogy mennyi bevétele és kiadása volt az adott időszakban. A vizsgálati módszer lényege, hogy egy - időrendi sorrenden alapuló - pénzforgalmi kimutatást készítenek, melyből ellenőrizhető, hogy a legálisan megszerzett jövedelem lehetővé tette-e a kiadásokat.

Ha a legálisan megszerzett bevételeket meghaladják a felmerült kiadások, akkor forráshiányt állapítanak meg. Ez a forráshiány keletkezése pillanatában adóköteles jövedelemnek minősül, és a későbbiekben már nem módosítható. Ezt követően a számítás újra indul a következő forráshiány megállapításáig. Egy év forráshiányait összegzik, majd meghatározzák az azt terhelő személyi jövedelemadót.

A pénzforgalom számítása során a legfontosabb az adatok időrendje. Hiába van valakinek elég jövedelme, illetve más pénzügyi bevétele (például kapott kölcsön, tartásdíj, kapott kártérítés, stb.), ha a bevétel időpontja későbbi, mint a kiadás. Például, ha valaki 2 millió forintért gépkocsit vásárol május 28-án készpénzért, de a 2 millió forint csak június 1-jén jelenik meg nála bevételként (készpénzben vagy bankszámlán), akkor magyarázatot kell adnia az eltérésre. Ha ezt az átmeneti pénzhiányt családi kölcsönből fedezték, nem állapítanak meg forráshiányt.

Forráshiány állapíthatnak meg akkor is, ha valakinek a teljesített kiadásához van megfelelő bevétele, de nem azt használta fel a kiadás teljesítésére. Például: van pénz a bankszámláján, de nem arról a bankszámláról fizették ki. A dokumentumokkal nem alátámasztható banki jóváírásokat (pl.: valaki pénzt utalt a számlánkra igazolatlanul) forráshiányként kell figyelembe venni, mert azzal az összeggel nem tudunk elszámolni.

Kiadásként kell figyelembe venni a készpénzben történő ingó-, ingatlan vásárlásainkat, adott kölcsöneinket, tagi kölcsöneinket, bankszámlára való befizetéseinket, valamint az egyéb készpénzes kiadásainkat, a pénzmozgás időpontjában.

A forrás- és adóhiányt modellező kalkulátor is így működik. 

Adatok, amiket a kalkuláorba kell beírni:
 
1. Vizsgált év
2. Időpontok (a bevitel sorrendjére ügyelni kell)
3. A pénzforgalom jogcímei
4. A pénzforgalom összegei
5. Már bevallott jövedelem

A számítás eredményeként az adóhiány, a várható adóbírság (legfeljebb az adóhiány 50 százaléka) és a késedelmi pótlék (maximum 3 éves időtartamra) összegeit kapjuk. Hangsúlyozni kell, hogy a vagyonosodási vizsgálat nagyon bonyolult, mert évekre visszamenőlegesen, sokszor bizonylatok nélkül kell olyan tényekről számot adni, melyek a napi életben természetesek, de korábban a megfelelő bizonylatolásra nem gondoltak.

A kalkulátor egy nagyon leegyszerűsített, tájékoztató jellegű számítás, de alkalmas arra, hogy egy időszak (hónap, negyedév, félév) meghatározó bevételei és kiadásai leellenőrizhessék, illetve egy esetleges forráshiány esetében a várható adóterheket meghatározzák. A kalkulátorba pozitív számokat kell beírni. A késedelmi kamatszámítás 2008. február 1-jei záró időpontra vonatkozik.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink