hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Hogy adózik a nyugdíjas ügyvezető?

  • adozona.hu

A kft. nyugdíjas ügyvezetője milyen jogviszonyban és milyen járulékfizetés mellett láthatja el feladatát? Kell-e magánnyugdíjpénztári tagságot fizetnie a nyugdíjasnak, ha munkát vállal? A 2006-os önkéntes nyugdíjpénztárba történő befizetés az idei évre saját befizetésnek számít? Be kell-e léptetni az alkalmi munkavállalói könyvvel foglalkoztatott pályakezdőt valamelyik magán-nyugdíjpénztárba? Kérdések, válaszok.

Egy kft. tagja, és ügyvezetője vagyok. Szeptember 1-től nyugdíjba mentem, de az ügyvezetést továbbra is én végzem. Milyen jogviszony alapján célszerű a munkakört ellátni, és azt milyen adó, és járulék terheli, mind a személyemet, mind a vállalkozást érintően? 

2007. szeptember 1-jétől a gazdasági társaságokról szóló törvény rendelkezései alapján a vezető tisztséget megbízási jogviszony vagy munkaviszony keretében láthatja el. Átmenetileg még a választott tisztségviselői jogviszonyban történő feladat ellátás is megvalósulhat. 

1.,  Abban az esetben, ha a vezető tisztséget munkaviszony keretében látja el, a társas vállalkozás, mint foglalkoztató a járulékalapot képező jövedelem után 29 százalékos társadalombiztosítási járulékot köteles fizetni. Nyugdíjas munkavállalóként 4 százalékos természetbeni egészségbiztosítási, valamint 8,5 százalékos nyugdíjjárulék fizetésére lesz köteles. 

A társaságnak a vele munkaviszonyban álló dolgozója után - a járulék fizetése mellett - havi 1950 forint tételes egészségügyi hozzájárulást is fizetnie kell, feltéve, hogy a dolgozó nem áll más olyan jogviszonyban, ahol a tételes egészségügyi hozzájárulást megfizetik utána. 

2., Megbízási jogviszonyban a megbízott akkor válik biztosítottá, ha a havi járulékalapot képező jövedelme eléri az adott hónapot megelőző hónap első napján érvényes minimálbér 30 százalékát, illetőleg naptári napokra annak harmincad részét. Ha az így megállapított jövedelem eléri a 30 százalékos határt, a biztosítási kötelezettséget meg kell állapítani és a foglalkoztatónak (ebben az esetben a társas vállalkozásnak) a kifizetett járulékalapot képező jövedelem után 29 százalék társadalombiztosítási járulékot kell fizetni. A nyugdíjas biztosított ebben az esetben is a 8,5 százalék nyugdíjjárulékot és 4 százalék természetbeni egészségbiztosítási járulék fizetésére lesz. köteles. A tétes egészségügyi hozzájárulás megfizetésére a társaság akkor köteles, ha a biztosítási jogviszony létrejön. Előfordulhat olyan eset is, hogy a megbízási díj összege kevesebb, mint az említett - a biztosítási jogviszony megállapításához szükséges - jövedelemhatár. Ebben az esetben biztosítást megalapozó jogviszony hiányában sem a társas vállalkozás, sem pedig a megbízott járulék fizetésére nem köteles, de a kifizetésre kerülő megbízási díj után a kifizető 11 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást köteles fizetni. 

A választott tisztségviselő járulékfizetése hasonló elvek alapján történik, mint a megbízási jogviszonyban álló személyé.

56 éves magán-nyugdíjpénztárnak tag vagyok, 57 éves koromban (jövőre) elmehetnék előrehozott nyugdíjba. Amennyiben szeretnék tovább dolgozni, kell-e járulékot fizetnem? 

A nyugdíj melletti munkavégzés esetén 2007. április 1-jétől érvényes szabály alapján kell tagdíjat fizetni a járulékalapot képező jövedelem alapján, ha nincs, akkor alapja a munkaszerződés szerinti díj.

Mivel a 2006-os adóbevallásban az önkéntes nyugdíjpénztárakba történő saját befizetés kedvezményét nem lehetett pénzben visszakérni, (csak rendelkezni a pénztárhoz utalásról), jól gondolom-e, hogy az az idei évre saját befizetésnek számít, és figyelembe kell vennem, ha ki akarom használni az idei teljes keretet? 

Abban az esetben, ha a 2006. adóévről szóló adóbevallása alapján az adójának egy részét az adóhatóság az Ön önkéntes kölcsönös nyugdíjpénztári számlájára átutalta, ez az összeg nem lesz alapja a 2007. adóévre vonatkozó rendelkezésnek. A jogszabály ugyanis tételesen felsorolja, hogy mely összegek után történhet nyugdíjpénztári rendelkezés, ezek pedig a következők: a magánszemély saját befizetése, a munkáltatói hozzájárulás adóköteles része, továbbá az egyéni számlán jóváírt, egyéb jövedelemnek minősülő összeg. Mivel az adóhatóság – egyébként adómentes – átutalása ebben a felsorolásban nem szerepel, így ez az átutalás nem alapoz meg újabb rendelkezést.

Évekig külföldön dolgoztam, most tervezem a hazaköltözést. Szeretném tudni, mi lesz a sorsa a külföldön befizetett nyugdíjjárulékomnak. Mit tudok kezdeni vele?

A kérdés pontosítását követően választ a Nyugdíjbiztosítási Igazgatóság tud adni. (A válaszhoz több dolgot is tisztázni kell: például hogy melyik országban és mennyi időn keresztül történt a nyugdíjjárulék-fizetés, a befizetésre a kötelező társadalombiztosítás rendszerén belül, vagy önkéntes biztosítás formájában került -e sor.)

Be kell-e léptetni az alkalmi munkavállalói könyvvel foglalkoztatott, "pályakezdőnek minősülő" dolgozót valamelyik magán-nyugdíjpénztárba?

Igen. A pályakezdőnek minősülő alkalmi munkavállaló az első alkalmi munkavállalói könyvvel történő foglalkoztatásától számított 15 napon belül köteles az általa választott magánnyugdíj-pénztárba belépni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink