hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Az adólevonási jog: fiktív ügyletek és eltűnt számlakibocsátó

  • adozona.hu

Mi kell ahhoz, hogy gond nélkül gyakorolhassuk adólevonási jogunkat? Mit jelent a szokásos gondosság az APEH szerint és mit nevez fiktív ügyletnek az adóhatóság? Cikkünkből az is kiderül, hogy van-e tennivalónk, ha számlakibocsátó ismeretlen helyen tartózkodik.

A láncvizsgálat esete
A Fővárosi Bíróság jogerős ítéletében kimondta, hogy az adóhatóságnak nincs jogszerű lehetősége arra, hogy valós gazdasági esemény esetén, kizárólag a többedik alvállalkozó személyében rejlő ok miatt az éppen ellenőrzött személynél vonja le valamely másik számlakibocsátó magatartásának adójogi következményeit. Tekintettel arra, hogy az adóhatóság ezt a döntést eljárása során nem mindig veszi figyelembe, érdemes ilyen esetben közigazgatási pert kezdeményezni.
Az adóhatóság „szokásos gondosságot” vár el az adózóktól. De mit is jelent ez pontosan? Az eladó jogalanyiságának, adóalanyiságának, adószámának, jövedéki engedélyének ellenőrzése tartozhat a feladataink közé. Az APEH honlapján lekérdezhetjük a hatósági nyilvántartásban szereplő, adószámmal rendelkező, áfa-alanynak minősülő vállalkozások és alkalmazottaik létszámát. Itt megtudhatjuk az evások adatait is. Amennyiben a vevő ezeknek a követelményeknek eleget tett, akkor már nem vitatható el tőle az adólevonási jogosultság.


A számlában feltüntetett, áthárított adó levonhatóságát általában nem befolyásolják azok a körülmények, amelyek a számla kibocsátójának róhatók fel. Ez azt jelenti, a vevőn nem lehet számon kérni, hogy az eladó az adóbevallási kötelezettségének vagy adóbefizetési kötelezettségének eleget tett-e, a szükséges hatósági engedélyekkel rendelkezik-e. 


Fiktív ügyletek


A fiktív számlákkal kapcsolatban már több irányadó ítéletet hozott a bíróság, az adóhatóság pedig irányelvében határozta meg a fiktív számlák fajtáit. Eszerint a fiktív számlák formailag ugyan megfelelhetnek a törvényi követelményeknek, de tartalmi hiányosságaik vannak.


A következő eseteket határozta meg az APEH:


 - a számlakibocsátó nem adóalany

Adóalanynak az a természetes személy, jogi személy, valamint jogi személyiség nélküli szervezet, aki (amely) jogokat szerezhet és kötelezettséget vállalhat, perelhet, és gazdasági tevékenységet végez.


Ebből következően eltérően alakul a számlakibocsátó minősítése természetes személy, valamint jogi személy és jogi személyiség nélküli gazdasági társaság esetén.


A gazdasági társaság a cégjegyzékbe való bejegyzéssel, a bejegyzés napjával jön létre. A gazdasági társaság a társasági szerződés (alapító okirat, alapszabály) ellenjegyzésének, illetve közokiratba foglalásának napjától a létrehozni kívánt gazdasági társaság előtársaságaként működhet, de hatósági engedélyhez kötött tevékenységet nem végezhet. A vezető tisztségviselők járnak el a gazdasági társaság nevében, de az iratokon és a jogügyletek során jelezni kell, hogy a cég „bejegyzés alatt”, vagyis csak előtársaságról van szó. Az előtársaság gazdasági tevékenységet végezhet, így az adóalanyisága is fennáll, tehát az adókötelezettség mellett adólevonási joga is van. 


Nem adóalany a magát társaságként feltüntetett számlakibocsátó, ha a cégbírósághoz bejegyzési kérelmet nem nyújtott be, vagy ha a bejegyzési kérelmét jogerősen elutasították, a cégeljárást jogerős végzéssel megszüntették. 


Természetes személy adóalanynak minősül. A bejelentési kötelezettségét elmulasztó, adószámmal nem rendelkező természetes személy által kiállított bizonylat nem minősül hiteles dokumentumnak - így adólevonásra sem jogosít -, ugyanúgy, ahogy a természetes személy által jogosulatlanul kiállított számla sem, amelyen valótlan adószám, tevékenységi kör és egyéni vállalkozói minőség közlésével áthárított adót tüntetnek fel.


- a számlában feltüntetett gazdasági esemény fiktív

Egy termék, szolgáltatás teljesítését igazoló tények, körülmények, bizonylatok (készletnyilvántartások, leltárak, szállítás, tárolás, továbbértékesítés vagy vállalkozási célú felhasználás bizonylatai stb.) alapján állapítható meg, hogy a számlán feltüntetett teljesítés a valóságban megtörtént-e és bizonyítható-e.


A gazdasági esemény fiktív, ha
a) nem történt teljesítés
b) a felek között létrejött szerződés semmis (színlelt, jogszabályba ütközik)
c) a valós gazdasági esemény nem azonos a számlában feltüntetett értékesítéssel, illetve szolgáltatással.


Előfordulhat, hogy a számlán szereplő gazdasági eseményhez képest a valóságban más esemény jött létre. Ekkor az adóhatóság a szerződéseket a valós gazdasági tartalom alapján vizsgálja, és ennek megfelelően állapítja meg a következményeket.


Abban az esetben, ha a gazdasági esemény a számlában feltüntetettel ellentétben csak részben valósult meg, a számla nem hiteles, mivel nem a valóságban megtörtént gazdasági eseményt dokumentálja. Ebben az esetben a tényleges teljesítésnek megfelelően, a számla helyesbítésével korrigálhatóak az adatok.


A teljesítési időpont téves megjelölése azonban nem teszi a számlát fiktívvé. Ez esetben az adólevonás esetleges „idő előttiségét” lehet megállapítani, amely nem azonos a jogosulatlan igényléssel. 


 - a gazdasági esemény nem a számlában feltüntetett felek között jött létre

ha a megtörtént gazdasági eseményről kiállított számlán szereplő - egyébként adóalanynak minősülő - számlakibocsátó az adott ügyletben nem állt üzleti kapcsolatban a számla címzettjével, vagy a számlát olyan személy állította ki, aki más nevében jogtalanul kötött szerződést, tehát az adott ügyletnél hiányzik az adóalanyiság egyik feltétele, a saját nevében folytatott gazdasági tevékenység.


Az ismeretlen helyen tartózkodó számlakibocsátó esete


Előfordulhat, hogy a számlakibocsátó cégjogi és adójogi értelemben ugyan létező adóalany, de a bejelentett székhelyén, telephelyén nem található, a képviseletére jogosult személy ismeretlen helyen tartózkodik. Ilyen esetben sem beszélhetünk fiktív számlázásról vevő, megrendelő esetében. Az a körülmény, hogy a számlakibocsátó tartózkodási helye ismeretlen és a bejelentett telephelyén tényleges vállalkozási tevékenységet nem folytat, önmagában nem alkalmas annak bizonyítására, hogy a számla adattartalma nem hiteles.
Ha a számlán szereplő terméket tényleg értékesítették, illetve, ha az értékesítést a számlán feltüntetett - adójogi szempontból létező - számlakibocsátó vagy az ő nevében valaki végezte, akkor helye van az adólevonásnak. Ha az adólevonást érvényesíteni kívánó adózó könyvelésének, nyilvántartásának, pénzforgalmának vizsgálata alapján az értékesítés nem vitatható, akkor az áfalevonási-jog érvényesíthető. Ezért rendkívül fontos lehet, egy vizsgálat során az együttműködési kötelezettség keretében minden lehetséges bizonyítékot beszerezni.


A bizonyítékok köre széles lehet: tanúk előállítása, akik az adott jelen voltak, vagy a termék szállítására vonatkozóan - amennyiben portaszolgálat működött - annak feljegyzései, illetve, ha esetlegesen történt videokamerás rögzítés, a felvett videó anyag.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink