hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Veres: a GDP 17-18 százalékára rúg a feketegazdaság aránya

  • MTI

A feketegazdaság visszaszorítása elsősorban azért fontos a kormány számára, mert kutatói vizsgálatok szerint aránya a GDP-hez mérten jelenleg 17-18 százalék - mondta Veres János pénzügyminiszter.

A magyar bruttó hazai termék, azaz a GDP tavaly 23 560 milliárd forint volt, így a feketegazdaság becsült összege megközelíti a 4000 milliárd forintot – közölte a pénzügyminiszter. A csempészetet és a jövedéki adó eltitkolását, az áfacsalást, a fekete foglalkoztatást, a termékhamisítást és a fogyasztóvédelmi jogszabályok megsértését sorolta fel a fekete gazdaság legfontosabb területeiként Veres János.


"A feketegazdaság visszaszorítása elsősorban a társadalmi igazságosság megteremtése miatt szükségszerű, hiszen a be nem fizetett adók és járulékok többletterhe azokra hárul, akik legális módon fizetik az adókat" - fogalmazott a pénzügyminiszter. 


Az elmúlt két évben hozott intézkedések nyomán 2007-ben a nem legálisan, magyar zárjegy nélkül forgalmazott cigaretták aránya 10 százalék alá csökkent a 2005. évi 30 százalékról. A forgalmazott szabványon kívüli üzemanyagok aránya 2005-ben 50 százalék volt, ebben az évben viszont öt százalék - közölte Veres János. A vám és pénzügyőrség számára tavaly szeptember óta érvényes nyomozati jogkör szélesítése nyomán 25 milliárd forint összegű adóhiányt tártak fel - mondta a pénzügyminiszter. 


Másik tételként említette, hogy az APEH által lefolytatott illetve megkezdett vagyonosodási vizsgálatok eredményeképpen több mint 20 milliárd forint adóhiányt állapítottak meg. A minimum járulékalap bevezetése nyomán a korábbiaknál 110 ezerrel több munkavállaló bevallott jövedelme emelkedett havi 130 ezer forintra. Veres János szerint a tavalyi munkaügyi ellenőrzések során 42 ezer embert értek tetten fekete munkavállaláson, ami az előző évinek négyszerese.


Az adószám felfüggesztés intézményével is élt az adóhatóság, ennek eredményeképpen 2007. május 31-ig 3615 társaság adószámát függesztették fel, s ezek követhetők az APEH honlapján - ismertette. Az értékesítési láncok vizsgálata során, a körbeszámlázási csalások esetében 2006-ban mintegy 20 milliárd forintos összegben tártak fel jogszabályellenes tevékenységet, az idei első félévben eddig 14 milliárd forintra rúg az összeg. Veres János hozzátette: az összeg 88 százaléka a nagy forgalmat bevalló adózók köréből került ki, tehát ezek a vállalkozások igen nagy forgalmat generálnak.


"A kormány határozott szándéka, hogy az eddig követett gyakorlatot folytatva a kritikus határszakaszokon fenntartja a szigorú ellenőrzést, az országhatárokon belül pedig a pénzügyőrök mobil csoportjainak és az adóellenőrök együttműködésével gátat szabnak az ilyen típusú jogszabályellenes tevékenységnek" - jelentette ki a pénzügyminiszter. 


Az eltitkolt adó mértékéről nincs felmérés, az Európai Unióban a feltárt áfavizsgálatokból úgy látják, hogy a összes áfabevétel 10 százaléka nem folyik be a költségvetésbe - felelte az MTI kérdésére Veres János.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink