hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A munkába járás költségtérítése kullogva követi a drasztikus üzemanyagárakat

  • Surányi Imréné okleveles közgazda
1

A kormány kétszeresére növelte a munkába járás címén fizetett költségtérítéssel szemben igazolás nélkül elszámolható összeget.

A 16/2023. kormányrendelet szerint az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra, illetve humanitárius katasztrófára tekintettel, valamint ezek magyarországi következményeinek elhárítása és kezelése érdekében a veszélyhelyzet ideje alatt a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja-törvény)  25. § (2) bekezdés b) pontjától eltérően a nem önálló tevékenységből származó jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni azt a bevételt, amelyet a munkáltatótól a munkába járásról szóló kormányrendelet szerinti munkába járás esetén költségtérítés címén (ideértve különösen a saját gépjárművel történő munkába járás költségtérítését is.

a) a munkában töltött napokra a munkahely és a lakó- vagy tartózkodási hely között és/vagy

b) hazautazásra a munkahely és a lakóhely között közforgalmi úton mért oda-vissza távolság figyelembevételével kilométerenként 30 forint értékben kap a magánszemély.

A zöld rendszámos autó töltésének költségtérítéséről itt olvashat!

A rendelet 2023. I. 28-án lépett hatályba, azzal, hogy a 30 Ft/km összeg már a januári utakra is kifizethető (a korábbi 15 Ft/km helyett).

Olvassa tovább cikkünket, amelyből megtudja, hogy munkába járás költségtérítésénél még milyen szabályokra kell figyelni!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

Ilyen az, amikor az adószakértő ír egy teljesen tárgyilagos cikket és a HVG Kiadó Zrt. munkatársai hozzáraknak egy politikai címet. A fejlécek újságírói vénából való kiírását én is kifogásoltam még 2011-ben, amikor lektor voltam az adózónán.

A 15 Ft/km eddig is csak a Merkúr és a Vénusz együttállásánál volt kifizethető adómentesen a dolgozó számára, és eleve a tömegközlekedés kilométer-költségét vette alapul, nehogy jól járjon azzal valaki, hogy autóval jár dolgozni azokhoz képest, akik a tömegközlekedésen utaznak.

Ha valaki egész hónapba autóval jár be egy tanyáról, ami 20 km-re van a munkahelytől az 12 ezer forintot kaphatott, úgy, hogy a benzin számára 480 Ft volt, nagyon sokáig (ha tudott tankolni). Ilyen dolgozóból nagyon kevés volt és a legutóbbi 480 forintos tankolása mostanra már biztosan elfogyott (bár városi legendák keringenek a betárolt félelmetes mennyiségű lakossági és taxis készletekről).

Mostanában ment fel a közösségi közlekedés bérleteinek az ára, így a februári elszámolás kapcsán a példában szereplő, tanyáról munkába járó dolgozónak már 24 ezer forint jár. Ennyi.

Nem világos, hogy ennek az egész témának mi köze van a kullogáshoz.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink