hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Új veszélyforrás miatt aggódnak a hazai vállalkozások

  • adozona.hu

Az infláció és a kiszámíthatatlan üzleti környezet mellett meredeken nő a fizetési morál miatt aggódó hazai vállalkozások aránya a VOSZ Barométer második negyedéves elemzése alapján. Háromból két cégvezető arra számít, hogy a harmadik negyedévben az üzleti helyzet veszélyessé válik. A vállalkozói szervezet szerint minél nagyobb körben célzott, hatékonyságot növelő támogatásokra van szükség, elsősorban a munkaerő megtartása érdekében – írja a Bankmonitor.hu.

A kivárás éve az idei a hazai vállalkozások számára a VOSZ Barométer második negyedéves elemzésének megállapításai alapján, amely az Egyensúly Intézet közreműködésével készült. Az index fő mutatója az előző negyedévihez képest 5 ponttal, 56 pontra esett, de minden alindex a hangulat hasonló mértékű romlását jelzi: az üzleti alindex 62-ről 59-re, a beruházásoké 49-ről 41-re, a pénzügyi helyzeté pedig 74-ről 70-re csökkent.

Romlik a fizetési morál

Bár az ország gazdasági helyzetével kapcsolatos legfontosabb problémák között még mindig az inflációt és a kiszámíthatatlanságot említették a cégvezetők, egyre többen érzik a fizetési morál romlását – a második negyedévben háromszor többen jelezték ezzel kapcsolatos aggályaikat, mint korábban. Figyelemfelkeltő továbbá az is, hogy a korábbi 2 százalékról 10-re nőtt azok aránya, akik a körbetartozással összefüggő gondokat jeleztek.

Fontos! A partnerkockázatok növekedésére, a fizetési fegyelem romlására utaló jelekre az elmúlt hetekben már több elemzés is rámutatott. A Bankmonitor szakértői szerint ilyen helyzetben különösen fontos a cég stabil likviditásának biztosítása. Ehhez jelenleg még rendelkezésre állnak kedvezményes hitelek a Széchenyi Kártya Program keretében, amelyek a jelenlegi feltételekkel az év végéig igényelhetők.

A megrendelések elmaradása is egyre több helyen jelentkezik (a válaszadó 9 százaléka jelezte ezt az előző negyedévi 4 százalék után), és továbbra is nehéz jó munkaerőt találni (7 százalékról 12 százalékra nőtt a munkaerőhiányt érzékelők aránya).

Magyarország gazdasági helyzetével kapcsolatban a cégvezetők az EU-s források elmaradását a második negyedévben immár markáns problémának nevezték (az előző negyedévi 2 százalékról 8 százalékra nőt az arány). Ennek már érezhető hatása van a cégek működésére is.

Veszélyesebbé válik az üzleti helyzet

Az üzleti hangulat alindexben valamennyi összetevő értéke kis mértékben csökkent – a mutató az előző negyedévi 62 százalékról 59 százalékra csökkent. A következő egy évre vonatkozóan az üzleti kilátásokat tekintve kevesebben optimisták (a válaszadók 65 százaléka az előző negyedévi 68 százalék után). Az árbevétel alakulást illetően nem változtak érdemben a várakozások (a cégvezetők 73 százaléka a megelőző évvel azonos forgalommal számol) mindezzel együtt is háromból két cégvezető szerint veszélyesebbé válik az üzleti helyzet a harmadik negyedévben.

Visszafogott beruházási tervek

A második negyedévben a legnagyobb visszaesés a beruházások alindex mutatta (49-ről 41 százalékra csökkent). Az első negyedévben még a vállalkozások felénél terveztek új beruházást, a második negyedévben már csak a válaszadók harmada (34 százaléka) számolt be fejlesztési tervekről. Hasonlóképp számottevően esett az új munkaerő felvételét tervező cégek aránya (az első negyedévben még a válaszadók 44, a másodikba 28 százaléka jelzett létszámbővítési szándékot). A tervezett beruházásokat ugyanakkor az előző negyedévi 69 helyett 74 százaléknak sikerült végrehajtania.

Feszített a munkaerőpiac

Bár a második negyedévben 9 százalékról 17 százalékra nőtt azon válaszadók aránya, akik szerint elbocsátásra lehet szükség a bevételek elmaradása miatt – ennek gátja lehet, hogy a feszített munkaerőpiacon nagyon nehéz pótolni az embereket.

Kulcskérdés ezen a területen a fizetések alakulása – sokan váltanak a magasabb bér reményében. Noha nagy a nyomás, felmérésben megkérdezett cégek 61 százaléka nem tervez fizetésemelést a következő egy évben. Igen csekély, mindössze 7 százalék azoknak a cégeknek a száma, ahol viszont 20 százalékot meghaladó bérfejlesztésben gondolkodnak.

Kevés a tartaléka a vállalkozásoknak

A pénzügyi helyzet alindex az első negyedévhez képest nem változott jelentősen: 74-ről 70 százalékra mérséklődött. A felmérésben megkérdezett cégvezetők döntő többség úgy nyilatkozott, hogy nincs adótartozása (96 százalék) és nincs fizetési problémája (85 százalék). A tartalékokkal azonban már messze nem ilyen megnyugtató a helyzet.

A cégek 17 százaléka egyik napról a másikra él, egy-két hónapra sincs elegendő tartalékuk, ez az arány az első negyedévben még 12 százalék volt. Az sem igazán megnyugtató, hogy fél évnél hosszabb időre tart ki a vállalkozások 20 százalékának tartaléka az első negyedévi 18 százalékkal szemben.

Kritikus magasságban az energiaárak

A második negyedévben a felmérés készítői az energiaáraknak a vállalkozásokra gyakorolt hatásáról kérdezték a cégvezetőket. A jelenlegi árszintet a cégvezetők 51 százaléka már most is kritikusnak tartja. Az energiaárak emelkedése miatt a vállalkozások döntő többsége nem gondolkodik abban, hogy szünetelteti a cég működést vagy bezárja azt, ám a termékek és szolgáltatások árának emelése szóba kerül, többen pedig már meg is lépték azt.

Célzott, hatékonyságot növelő támogatásokra van szükség

A felmérés eredményeihez Perlusz László, a VOSZ főtitkára összegzésként kiemelte, hogy a szervezet álláspontja szerint minél nagyobb körben célzott, hatékonyságot növelő támogatásokra van szükség, elsősorban a munkaerő megtartása érdekében.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink