hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Támogatási lehetőség üvegházhatású gázok csökkentéséhez kapcsolódó projektekre

  • adozona.hu

Akár 60 százalékos támogatás nyerhető el üvegházhatású gázok (ÜHG) kibocsátásának csökkentéséhez kapcsolódó innovatív projektekhez. Az Andersen Magyarország honlapján csütörtökön összefoglalta a pályázati felhívás részleteit.

Az Európai Bizottság 2023. március 30-án tette közzé az Innovációs Alap harmadik felhívását ún. kis léptékű (2,5 – 7,5 millió euró közötti) projektek számára. Maximum 60 százalékos támogatási intenzitással a megfelelően kiforrott, az üvegházhatású gázok (ÜHG”) kibocsátásának csökkentése területén jelentős potenciált mutató innovatív projektek részesülhetnek támogatásban.

A pályázati felhívás 100 millió euró keretösszegű, melyen ún. kisléptékű, 2,5 és 7,5 millió euró közötti projektek indulhatnak. Az Innovációs Alap vissza nem térítendő támogatás formájában támogatja azokat az innovatív projekteket, melyek

  • megújuló energiával;
  • energiaigényes iparágak szén-dioxid-mentessé tételével;
  • energiatárolással; illetve
  • szén-dioxid-leválasztással, -felhasználással, -tárolással kapcsolatosak.

Ennél a konstrukciónál nem szükséges, hogy határon átnyúló vagy konzorciumi formában megvalósítandó projektről legyen szó, nincs korlátozás a projektet megvalósító vállalkozás méretével kapcsolatban sem (így nagyvállalatok is lehetnek pályázók). A projekt bármely uniós tagállamban (továbbá Izlandon vagy Norvégiában) megvalósítható.

A Bizottság az ÜHG kibocsátás-csökkentés (elkerülés) mértékének tekintetében abszolút és relatív érték meghatározását várja el a pályázóktól. Tekintettel azonban arra, hogy jövőben megvalósuló projektekről van szó, ezek becsült értékek, elvárás azonban a vállalások legalább 75 százalékának teljesítése, melyet a Bizottság – a működés megkezdésétől számított – minimum 3 éves figyelési periódus alatt folyamatosan ellenőriz.

A Bizottság a pályázatokat egykörös kiválasztási folyamat keretében öt szempont mentén értékeli, melyek a következők:

  • innováció mértéke (a pályázó választása szerint az EU szintjén vagy nemzeti szinten);
  • a projekt kiforrottsága (műszaki, pénzügyi és működési érettség);
  • méretezhetőség (a projektben rejlő növekedési potenciál, tudásmegosztás lehetősége);
  • az ÜHG kibocsátás-csökkentés mértéke, illetve
  • költséghatékonyság.

Mindemellett az Európai Beruházási Bank legfeljebb 20 ígéretesnek ítélt, de a támogatás elnyeréséhez nem eléggé kiforrott projektet projektfejlesztési támogatásban is részesíthet, melynek keretében szakmai segítséget nyújt a következő felhívás keretében történő sikeres pályázáshoz. A projektfejlesztési támogatás keretösszege 5 millió euró.

A pályázatok benyújtási határideje 2023. szeptember 19. 17 óra. A pályázatok közvetlenül az Európai Bizottság felé nyújthatók be az erre a célra létrehozott Funding and Tenders platformon keresztül az Európai Unió bármely hivatalos nyelvén, azonban hatékonysági szempontok figyelembevétele miatt javasolt az angol nyelv használata.

A támogatásban részesíthető projektek kiértékelésére 2023. IV. negyedévében kerül sor. Az eredményeket 2024 januárjában hirdetik ki, majd a támogatási szerződéseket a nyertes pályázókkal 2024 júniusában kötik meg.

Végezetül érdemes megemlíteni, hogy a 2022 decemberében lezárult, közel azonos feltételek mellett meghirdetett második felhívás keretében a Bizottság 17 arra érdemes projektet választott ki a határidőben beérkezett 66 pályázat közül, a megítélt támogatás összértéke 62 millió euró. A pályázók valamennyi támogatható kategóriában képviseltették magukat – a nyertes projektek többek között zöld hidrogén előállítással, szélenergiával, üveggyártással voltak kapcsolatosak –, a támogatási megállapodások megkötésére pedig előreláthatóan 2023 második negyedévében kerül sor.

Az Innovációs Alap harmadik felhívását illetően az Európai Bizottság honlapjáról juthatnak további általános információhoz.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink