hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Pesszimisták, de tudatosabbak a magyar vállalkozások

  • adozona.hu

Második alkalommal készítette el felmérését a Niveus Consulting Group a magyar vállalkozások gazdasági várakozásairól. Az elkövetkező 2 évre a megkérdezettek háromnegyede látja kedvezőtlenebbnek az ország gazdasági kilátását az elmúlt 2 évhez képest. Többen (83 százalék) rendelkeznek válságtervvel, mint tavaly. Nem meglepő módon a vállalatok gazdasági válság esetén bér-és járuléktámogatást, illetve adócsökkenést látnának szívesen. Az elmúlt évben a harmaduk kkv adókedvezményt vett igénybe (amennyiben jogosult volt rá), további 30 százalék K+F adókedvezményt, a többiek viszont jellemzően nem éltek semmilyen adócsökkentési lehetőséggel – derült ki a Niveus Consulting Group kérdőíves felméréséből.

A Niveus Consulting Group második évben elkészített több száz fős mintán végzett felmérése a vállalkozások gazdasági várakozásait vizsgálta. A kérdések kiterjedtek egy esetleges válság idején szükségesnek tartott kormányzati beavatkozásokra, az elmúlt években igénybe vett adókedvezményekre, illetőleg arra, hogy az infláció, az árfolyam ingadozás, valamint a rezsiköltségek emelkedése hatással van-e a cég működésére.  A megkérdezettek 82 százaléka 250 fő alatti, 15 százaléka 250 és 1000 közötti, a maradék 3 százalék pedig 1000 főnél több alkalmazottal rendelkező vállalkozás.

Borúlátóak a magyar vállalkozások

A megkérdezettek 75 százaléka véli úgy, hogy a következő 2 évben rosszabb lesz az ország gazdasági kilátása, mint az elmúlt két esztendőben.

Nem meglepő, hogy a saját vállalkozásukat illetően sem túlzottan derűlátóak, ugyanakkor közel sem olyan mértékben, mint az országkilátásokat illetően. 63 százalékuk számít kedvezőtlenebb évekre, tavaly ez az arány csupán 45 százalék volt.

De felkészültek elhúzódó válságra….

Gazdasági válság esetén döntően 3 különböző kormányzati beavatkozást igényelnének a cégek: 50 százalék adócsökkenést/adókedvezményt, közel 25 százalék bértámogatást és szintén 25 százalék járuléktámogatást. Ezek az arányok megegyeznek a tavalyi év során mértekkel.

Míg tavaly a cégek alig 40 százaléka rendelkezett válságtervvel, addig idén ez az arány megnőtt 83 százalékra, a tudatosság valószínűleg az elhúzódó bizonytalan időszaknak tudható be.

Kevesebben élnek adókedvezményekkel

A felmérés rákérdezett a korábban igénybe vett és az elvárt adókedvezményekre; a válaszok mindkét esetben vegyes képet mutatnak.

Nőtt azok aránya, akik nem vesznek igénybe adókedvezményt: a megkérdezettek 40 százaléka nem élt semmilyen adókedvezménnyel az elmúlt évben (tavaly: 31 százalék). Emellett a cégek harmada kkv adókedvezményt vett igénybe (amennyiben jogosultak voltak rá), további 30 százalék K+F adókedvezményt. Ebből is látszik, hogy a tudatos adótervezés nagyon sokat segíthet a cégek adópozíciójának további javításában.

Nincsen egységes álláspont: eltérő válaszok születtek arra a kérdésre, hogy milyen adókedvezményeket látnának szívesen; 23 százalék mondta a bérekhez kapcsolódó adó jellegű támogatást, 16 százalék a helyi iparűzési adó maximalizálását, 26 százalék további energiahatékonysági adókedvezményt várna, 33 százalék nem válaszolt a kérdésre. Az energiahatékonysági adókedvezmények kihasználása terén a Niveus Consulting Group tapasztalata szerint is van további mozgástér a vállalkozások számára.

Nehezített pálya

A Niveus Consulting Group kíváncsi volt arra, hogy a közelmúlt eseményei mekkora hatással vannak a magyar vállalkozásokra.

Árfolyam ingadozás: nem meglepő módon 62 százalék szerint kedvezőtlen hatása van a kiszámíthatatlan árfolyamingadozásnak. Azoknál a cégeknél, akiknél euróban keletkezik a bevétel, ők pozitív hatásról számoltak be (30 százalék), 8 százalékuk pedig azt nyilatkozta; semmilyen hatása nincsen a vállalkozásukra. Az árfolyamhatás mérséklésének egyik eszköze az EUR könyvvezetésre történő átállás, amellyel a Niveus Consulting Group ügyfélkörében is egyre többen élnek és kifejezetten kedvező a bevételi oldal devizakitettsége esetén.

Infláció növekedés: nem meglepő módon, a döntő többség (92 százalék) érzi a negatív hatást.

Rezsi- és finanszírozási emelkedése: mindenkit negatívan érintenek. Előbbi hatására 20 százalékuk energiahatékonysági beruházásokat hajtott végre, 15 százalék pedig csökkentette a bérelt irodaterületét.

A finanszírozási díjak emelkedése 27 százaléknál a beruházások ellehetetlenítését okozta, 10 százaléknál likvid problémákat okozott, további 10 százaléknál támogatott hitelkonstrukció igénybevételére került sor.

A fentiek is további átgondolásra késztetik a vállalkozásokat, amelyek sok esetben nem egy, hanem komplex szolgáltatási területek összehangolt beavatkozását igénylik a Niveus Consulting Group különféle üzletágainak tapasztalatai alapján.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink