hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Lassú apadás – Heti PénzPiac – 2023. 15. hét

  • adozona.hu

A Global Tax-Office Kft. heti pénzpiaci összefoglalója az elmúlt hét fontosabb pénzpiaci és gazdasági eseményeit tartalmazza, melyek hatással lehetnek a hazai vállalkozások életére.

A napokban a világban számos gazdasági adattal lettünk okosabbak, a fontosabbak ezek közül az inflációs mutatók voltak. Mindenki azt találgatja, hogy mikor érkezünk el ahhoz a ponthoz, ahonnan már csak lefelé vezethet a pusztító fogyasztói árnövekedés útja, és a jegybankok is végre megpihenhetnek (és velük együtt a gazdasági szereplők lelke is). Mert valljuk be: az egyre csak emelkedő termékárak a növekvő kamatokkal együtt bizony megviselik az átlagembert.

A világ fejlett részein az 1980-as évek közepétől fokozatos és hosszanható volt az infláció- és kamatcsökkenés időszaka. Egy éve ez a közel 40 (!) éves trend véget ért, és az új helyzetet szoknia kell mindenkinek – a pozitív betéti kamatokat és kötvényhozamokat, amik még az elmúlt időszak jelentős emelkedése után is reálveszteséget jelentenek a megtakarítással rendelkezőknek. A monetáris környezet ilyen jelentős változása felborította az addig megszokott „rendet”, hogy minden befektetési eszköz csak felértékelődhet.

Olaj a tűzre – Heti PénzPiac – 2023. 14. hét

Magyarország

Itthon a rövid hét ellenére számos gazdasági adattal találkozhattunk. Ezek többnyire kedvezőtlenek voltak: a februári ipari termelési adat éves 4,6 százalékos visszaesésről árulkodott, míg a kiskereskedelmi forgalom 10,1 (!) százalékkal volt alacsonyabb ugyanebben a hónapban az egy évvel korábbi értékhez képest. A központi költségvetés jelentős, 564,6 milliárd forintos hiányt termelt az első negyedévben, ezzel az éves terv több mint 60 százaléka már teljesült (nem kis részben a megugró kamatkiadásnak köszönhetően). Volt egy örömteli hír is: a külkereskedelmi mérlegünk végre fordulatot mutatott, 500 millió euró többlet keletkezett az év második hónapjában (ami egyértelműen a jelentősen lecsökkent nemzetközi piaci energiaáraknak köszönhető).

A leginkább figyelt inflációs adatot szerdán ismerhettük meg: 2023. márciusban 25,2 százalékos volt a fogyasztói árak éves szintű növekedése. Az adat magasabb volt, mint a piac által várt érték, és túl lassú csökkenést mutat ahhoz, hogy az MNB végre csökkenthesse a kamatokat. Az igazán beszédes azonban a 25,7 százalékra emelkedő maginfláció: a mögöttes árnyomás nagyon erős a magyar gazdaságban, kell még idő ahhoz, hogy a szigorú monetáris politika kifejthesse teljes hatását.

A forint számára jó hír volt, hogy a kamatokat csak óvatosan lehet majd csökkenteni: az euróval szemben újra 373-ig erősödött, míg az amerikai dollárt az elmúlt egy év legalacsonyabb árfolyamán, 337-en is lehetett váltani.

A várhatóan hosszabb ideig magasan maradó kamatkörnyezet feljebb húzta az állampapírok hozamát is, az éven túli lejáratokét átlagban 0,4 százalékkal.

 

 

Eurózóna – Európai Unió

A német és a francia gyáripari megrendelések nőttek februárban, míg az eurózónás kiskereskedelmi forgalom csökkent – hasonlóan a hazaihoz, bár a csökkenés mértéke annak csak a harmada.

A jegybanki döntéshozók úgy látják, hogy az európai gazdaságok sokkal ellenállóbbak, mint azt korábban gondolták, tehát a szükségszerű kamatemelések nem fogják bajba sodorni a gazdasági teljesítményt. Egyelőre az látszik, hogy a jelentősen megemelkedett kamatszint nem tudta visszafordítani a meghatározó erővel bíró szektorok drágítási törekvéseit, ezért a további monetáris szigor indokolt.

Elmúltak a pénzügyi szektor problémáival kapcsolatos félelmek is, így arra számíthatunk, hogy az EKB 2023. május 4-ei döntése újra egy erőteljes kamatemelés lesz.

A piac azt várja, hogy ezzel tovább szűkül majd a kamatkülönbözet az dollár és az euró között, így nem csoda, hogy a két világvaluta keresztárfolyama a héten átlépte az 1,1-es szintet (az amerikai deviza értéke éves mélypontra süllyedt).

 

 

USA

A tengerentúli statisztikai adatok továbbra is vegyes képet festenek a gazdaságról: a konjunktúra mutatók a gyengülés felé hajlanak, a munkaerőpiac viszont rendíthetetlen. Az elmúlt egy év igen jelentős kamatemelései nem hatnak erre a szegmensre; a munkanélküliségi ráta több évtizedes mélypont közelében áll, és az átlagnál több új munkahely jön létre hétről hétre. Eközben viszont a gazdaság számos területe erősen fékeződik.

Az infláció azonban a jegybank által várt irányba tart: a márciusi adat további mérséklődést mutat az előző hónaphoz képest, már csak 5 százalékos. Azonban a maginfláció itt is (csakúgy, mint nálunk) makacsul magasan tartja magát, tehát nem dőlhet hátra a FED. A jegybankárok nyilatkozatai alapján a piac azt várja, hogy a következő, 2023. május 3-ai ülésen még egy kisebb szigorítást hajtanak végre, és ezzel véget is érhet a kamatemelési ciklus.

A kérdés utána már csak az lesz, hogy mikor kezdhetnek el engedni a szorításon, mert az már látszik, hogy a munkaerőpiac „megtörése” más szegmensekben lejtmenetet fog okozni. A legfrissebb várakozások pedig már azt vetítik előre, hogy nem tudja elkerülni a recessziót idén az USA gazdasága.

A tájékoztatás nem teljeskörű, nem minősül befektetési ajánlásnak. A tájékoztatás a 2023. április 13-án irányadó piaci helyzetet tükrözi, azonban az információk csak időleges tájékoztatást nyújtanak, és a piaci viszonyokkal, körülményekkel megváltozhatnak. Jelen dokumentum elkészítése során felhasznált adatok, tények, információk lényeges forrásai az alábbiak: Bloomberg, Reuters, KSH, EuroStat, MNB, ÁKK, EKB – olvasható a Global Tax-Office Kft. tájékoztatójában.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink