adozona.hu
Számla kibocsátása és elfogadása kényszertörlési eljárás alatt
//test-adozona.hu/altalanos/kenyszertorles_szamla_kibocsatas_elfogadas__ED8X7X
Számla kibocsátása és elfogadása kényszertörlési eljárás alatt
Kényszertörlés alatt lévő cég bocsáthat-e ki számlát és befogadhatja-e azt megrendelője? Olvasói kérdésre Nagy Norbert adószakértő válaszolt.
A kérdés részletesen így szólt: Két cég 2022. szeptemberben szerződést kötött villanyszerelési munka elvégzésére. A kivitelező cég 2022 novemberében kényszertörlési eljárás alá került, de adószámát nem törölték. A megbízót nem tájékoztatta a kényszertörlési eljárásról. A számlát 2022. decemberi teljesítéssel „kt. alatt” jelöléssel állította ki. A kényszertörlés szabályait összefoglaló NAV anyag szerint a kényszertörlés alatt álló cég üzletszerű gazdasági tevékenységet nem végezhet, és nem dönthet a kényszertörlési eljárás alatti működtetésről. A hivatalosan elérhető nyilvános adatokban nincs arra utaló információ, hogy a cég kérte a kényszertörlési eljárás megszüntetését. A megrendelő cég a kényszertörlés alatt kibocsátott számlát befogadta, azzal az indoklással, hogy a „munka elkészült”. A könyvelés álláspontja szerint a számlát vissza kell utasítani, azt elszámolni, az áfatartalmat levonásba helyezni nem lehet, az előbb említett, üzletszerű működési tilalom miatt sem. Kérdésünk: befogadható és elszámolható-e a kényszertörlés alatt kiállított számla, különös tekintettel az áfára?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
A cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (Ctv.)116. § (3) bekezdése alapján, ha a kényszertörlési eljárás elrendelésére nem az (1) bekezdés d) pontjában meghatározott okból került sor, a cég a kényszertörlési eljárás kezdő időpontjától számított tizenöt napos jogvesztő határidőn belül kérheti a cégbíróságtól annak engedélyezését, hogy a kényszertörlési eljárás alatt a cég a szokásos napi üzletmenetet meg nem haladó üzletszerű gazdasági tevékenységet végezhessen, arra tekintettel, hogy a 117/C § szerinti kérelmet kíván előterjeszteni.
A Ctv. 117/C § alapján a cég a kényszertörlési eljárás kezdő időpontjától számított 90 napig kérheti, hogy a cégbíróság állapítsa meg, hogy a továbbműködésének feltételei fennállnak és a kényszertörlési eljárást vele szemben szüntesse meg. A cégbíróság a kérelemről öt munkanapon belül határoz.
Egyéb esetekben a cég üzletszerű gazdasági tevékenységet a kényszertörlési eljárás kezdő időpontjától nem végezhet. A vezető tisztségviselő a kényszertörlési eljárás alatt a hitelezői érdekek figyelembevételével köteles eljárni. A vezető tisztségviselő a kényszertörlési eljárás megindítását követően a cég nevében új kötelezettséget nem vállalhat, a céget terhelő kötelezettséget nem elégítheti ki, a cég vagyontárgyát nem ruházhatja át, nem terhelheti meg. A kényszertörlési eljárás alatt a cég vagyontárgyának átruházására kötött szerződés vagy a vezető tisztségviselőnek a cég vagyontárgyának elidegenítésével, illetve megterhelésével kapcsolatos jognyilatkozata semmis.
Ha a kivitelező cég a fentiek szerinti kérelmét az előírt határidőben nem terjesztette elő, (vagy az jogerősen elutasításra került), úgy a cég üzletszerű gazdasági tevékenységet nem végezhet. Ennek megfelelően az általa kibocsátott számlákat sem lehet befogadni, elszámolni.
Hozzászólások (1)
Tisztelt Kérdező!
Ez szerencsére nem ilyen egyszerű és egyértelmű. Nem osztom a kolléga véleményét: amennyiben a teljesítés igazolhatóan végbement a felek közt, akkor -bármennyire is jogszabálysértő a kötelezett magatartása- a számla befogadható, az áfa levonási jog nem korlátozható.
üdv.
papattila