adozona.hu
Kiterjesztették az extraprofitadóra kötelezettek körét a szomszédban
//test-adozona.hu/altalanos/extraprofitado_Romania_OMV_Petrom_kulfoldrs_8S81Q6
Kiterjesztették az extraprofitadóra kötelezettek körét a szomszédban
Kiterjesztette a bukaresti képviselőház azon energiavállalatok körét, amelyeket 60 százalékos extraprofitadó befizetésére köteleznek Romániában. A román média szerint a szerdán megszavazott jogszabállyal az OMV Petromot vették célba a törvényhozók.
Romániában nagy médiavisszhangot keltett, és a kormánykoalíció pártjai között is bűnbakkeresést eredményezett az OMV Petrom bejelentése, miszerint rá nem vonatkozik a extraprofitadóról szóló rendelet, ugyanis tavalyi üzleti forgalmának kevesebb mint 75 százaléka származott a nyerskőolaj-, földgáz-, szén- és finomítói ágazatból. Ezt már csak azért is felháborítónak tartották a témában állást foglaló politikusok, mivel az osztrák OMV-csoporthoz tartozó cég, amelyben a román államnak 20 százalékos részesedése van, rekordszintű, 10,3 milliárd lejes (790 milliárd forint) nyereséggel zárta a 2022-es évet, ami 260 százalékkal haladja meg a 2021-ben elért profitot.
A sürgősségi kormányrendeletet most egy sor pontosítással egészítették ki a törvényhozók. Megszabták, hogy a 75 százalékos küszöbérték elérésének ellenőrzése során annak a nyerskőolajnak az értékét is figyelembe kell venni, amelyet az adott vállalat kitermelt, de még nem értékesített, vagy amelyet a cégcsoporton belül működő más üzletágainak adott tovább (például már feldolgozott üzemanyagként értékesített). A cégcsoporton belüli hasznosítás esetén – a belső könyvelésében alkalmazott áraktól függetlenül – a kőolaj nemzetközi (a londoni tőzsdén közzétett) piaci árán kell a számításokat végezni.
Az OMV Petrom szerdán közleményben bírálta a bukaresti képviselőház döntését, alkotmányellenesnek minősítve a kihirdetésre váró jogszabályt, arra hivatkozva, hogy az visszamenőleges hatályú. Az olajipari vállalat felhívta a figyelmet, hogy 2022-ben az előző évinél 60 százalékkal több, 20 milliárd lejnyi adót és illetéket fizetett be a román államkasszába, amelyből 2 milliárd lej olyan illeték volt, amelyet 2022-ben vezetett be a román állam.
A vállalat jelezte, hogy jövőbeni beruházásai az adóterhek és törvényi feltételek kiszámíthatóságától és stabilitásától függnek.
Az OMV Petrom várhatóan a nyáron hoz döntést arról a – koncessziós partnerével, a Romgaz román állami földgáztársasággal közösen megvalósítandó – négymilliárd eurós beruházásról, amely a mintegy 100 milliárd köbméter gáztartalékot rejtő fekete-tengeri Neptun Deep földgázmező kitermelésének megkezdéséhez szükséges.
Hozzászólások (0)