hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Lakáscélú jelzáloghitel-elengedés: kinek, milyen hiteleknél, milyen esetekben jár?

  • adozona.hu

A családok számára komoly pénzügyi előnyt jelent a gyermekek után járó tartozáselengedés, amely a meglévő lakáscélú jelzáloghitelek tőketartozását csökkentheti. A Bankmonitor.hu szakértői összeszedték a legfontosabb tudnivalókat, valamint egy példán keresztül is megmutatják, mekkora pénzügyi előnyt is jelenthet valójában ez a családnak.

Kinek jár a lakáscélú jelzáloghitel-elengedés?

A tartozáselengedés kizárólag a lakáscélú jelzáloghitel folyósítását követően született gyermekek után igényelhető. Ugyanakkor a hitelelengedés összegének kiszámításakor a már korábban meglévő gyerekekkel is számolnak.

Például, ha a hitel folyósítását követően gyerek születik, és van már egy idősebb testvére, akkor ezt követően 180 napja van a családnak arra, hogy megigényelje az 1 millió forint összegű tartozáselengedést. A harmadik baba érkezésekor további 4 millió forinttal faragható le a tartozás, ezt követően pedig minden egyes gyerek 1–1 millió forint elengedést jelent. Ugyanakkor, ha a hitel felvételekor már volt 2 gyermek, majd a folyósítást követően világra jön a harmadik, akkor ugyancsak 4 millió forint üti a család markát. Ha pedig ikrek születnek, akkor az azonnal 1 millió forinttal tehermentesíti a családot, míg a hármasikrek születése 1+4 millió forint adósságlefaragást jelent.

A nem közös gyerekekre is járhat a támogatás

Az élettársak és házastársak esetében a velük egy háztartásban élő gyerekek száma alapján határozzák meg a támogatási összeget, vagyis a közös és a nem közös, sőt, az örökbefogadott gyerekek is számítanak. Az ingatlannal kapcsolatban mindössze annyi elvárás van, hogy a két igénylő együttesen legalább 50 százalékos tulajdonrésszel rendelkezzen a jelzáloghitel fedezetéül szolgáló lakásban vagy házban, hangsúlyozzák a Bankmonitor.hu szakértői.

Milyen hiteleknél érvényesíthető a tartozáselengedés?

A gyermekek után járó tartozáselengedés kizárólag lakáscélú jelzáloghitelekre (köznapi elnevezéssel, lakáshitelekre) érvényesíthető, vagyis egy szabad felhasználású jelzáloghitel, egy babaváró hitel vagy egy személyi kölcsön akkor sem csökkenthető vele, ha a pénzt a család egyébként lakásvásárlási célra fordította. (A szabad felhasználású jeltáloghiteleknél kivételt jelentenek azok, amelyeket 2017. november 14. előtt vettek fel, ugyanis azoknál még kihasználható a támogatás.)

A támogatott lakáscélú jelzáloghiteleknél –csok hitel, csok plusz – ugyancsak működik a dolog, bár az alacsonyabb kamat miatt itt kisebb lesz az elérhető pénzügyi előny. Ezért, ha a családnak több hitele is van, célszerű először a piaci konstrukciókat letudni, és csak a fennmaradó részből elő-vagy végtörleszteni a támogatott hiteleket.

Fontos tudni, hogy házastársak és élettársak kizárólag együttesen igényelhetik a hitelelengedést még akkor is, ha csak az egyikük szereplője a hitelszerződésnek, illetve rajtuk kívül más nem szerepelhet a hitelszerződésben, ami pedig elő szokott fordulni, például akkor, ha a jövedelmek csak így bírják el a havi törlesztőt. Megoldást jelenthet, ha szerződésmódosítással kikerül a „plusz” fő a hitelszerződésből, ám ehhez az kell, hogy a bennmaradók jövedelme önmagában is elegendő legyen, emelik ki a Bankmonitor.hu szakértői.

Mekkora pénzügyi előnyt jelent ez egy családnak?

Az, hogy pontosan mekkora pénzügyi előnyt jelent a tartozáselengedés, az a hitel kamatától és a hátralévő futamidőtől függ. Általánosságban elmondható, hogy minél magasabb a kamat, illetve minél inkább a futamidő első szakaszában történik a tartozáselengedés, annál nagyobb lesz a pénzügyi előny.

Íme egy példa arra, mire számíthat egy család akkor, ha 4 évvel ezelőtt 25 millió forint összegű, 4,58 százalékos fix kamatú lakáshitelt vettek fel 20 éves futamidőre! Ennek a kölcsönnek a törlesztője 159 ezer forint, így két évtized alatt összességében 38,1 millió forintot kell visszafizetniük a bank részére.

Ha van két gyerekünk, akik a hitel felvételét megelőzően születtek, ám most kistestvér érkezett, akkor az aktuálisan fennálló 21,7 millió forint tőketartozás 4 millió forinttal, 17,7 millió forintra fog csökkenni. Ez azt eredményezi, hogy változatlan lejárat mellett 130 ezer forint lesz a törlesztő, így a hitel teljes költsége végül 32,6 millió forintra rúg majd. Vagyis összességében a tartozáselengedés miatt meg nem fizetett kamatoknak köszönhetően nem 4 millió forint, hanem 5,5 millió forint pénzügyi előnyre tehet szert a család két évtized alatt – írják.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink