hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Zuhanórepülés a világ tőzsdéin, nem tudni, hol a vége

  • adozona.hu

Több mint hétéves mélypontra, 9-10 százalékos mínuszokba kerültek ma délelőtt a főbb európai értéktőzsdék irányadó indexei, jelezve, hogy a világ vezető jegybankjainak nem sikerült megnyugtatni a koronavírus-járvány gazdasági hatásai miatt rettegő befektetőket az összehangolt monetáris lazítással.

Eddigi napi mélypontján a hatszáz legnagyobb európai vállalat árfolyamának változását követő Stoxx Europe 600-as mutató 9,07 százalékos mínuszban, 272,04 ponton, 2012 novembere óta nem látott szintre süllyedt. A londoni FTSE-100 index 9,78 százalékos, a frankfurti DAX-30 mutató 8,91 százalékos, a párizsi CAC-40 pedig 10,40 százalékos mínuszban járt, mielőtt megjelentek a vásárlók is.

Délelőtt 11 óra körül is közel hat és tíz százalék közötti mínuszokban álltak az irányadó mutatók. Londonban 5,92 százalékos, Frankfurtban 7,57 százalékos, Párizsban 8,53 százalékos, Milánóban 7,91 százalékos, Madridban pedig 9,72 százalékos veszteséget szenvedett el a vezető tőzsdeindex.

A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 7,96 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 7,53 százalékkal, míg az euróövezeti EuroStoxx50 8,55 százalékkal volt alacsonyabb a pénteki záróértékénél.

Az irányadó európai indexek a február közepén elért csúcsok óta értékük több mint egyharmadát veszítették el, amit tovább súlyosbított az olajárak összeomlása és az Európai Központi Bank múlt heti döntése a kamatok szinten tartásáról.

A nap legnagyobb vesztesei az utazási és szabadidős tevékenységgel foglalkozó vállalatok, amelyek alindexe több mint 12 százalékkal csökkent.

Például a British Airways és az Iberia légitársaságok anyavállalata, az International Airlines Groupe (IAG) több mint 23 százalékos mínuszban forgott a londoni tőzsdén, az Air France KLM szövetséget pedig 16,3 százalékos veszteségben jegyezték Párizsban.

Súlyos veszteséget mutatott a bankszektor, alindexe 9,9 százalékkal esett. A francia nagybankok közül a Natixis árfolyama 14,1 százalékkal, a Socitété Généralé pedig 12,6 százalékkal esett. A Crédit Suisse árfolyama 12 százalékos mínuszban rekordalacsony szintre süllyedt arra a hírre, hogy az Egyesült Államokban vizsgálat indult a svájci banknak egy 2 milliárd dolláros mozambiki korrupciós ügyben játszott szerepének feltárására.

Elemzők szerint a befektetőket az aggasztja leginkább, hogy a járvány gazdasági hatását nem tudják megjósolni sem, mivel nem világos hogy mennyi ideig húzódik el ez a helyzet, egy hónapig vagy akár egy évig, és mennyire veti vissza a fogyasztók kiadásait.

Az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi tartalékbankrendszer (Federal Reserve) nyíltpiaci bizottsága (FOMC) vasárnap váratlanul egy teljes százalékponttal zéró közeli szintre, a 0,00-0,25 százalékos sávba süllyesztette az irányadó kamatot. Két héten belül másodjára hajtott végre rendkívüli kamatcsökkentést a Fed, március 3-án is erőteljesen, 50 bázisponttal, 1,00-1,25 százalékra csökkentette az irányadó dollárkamatot.

Japán, Ausztrália és Új-Zéland központi bankja hétfőn ugyancsak a monetáris politikát lazító intézkedéseket jelentett be, de így sem tudták megállítani a tőzsdei lejtmenetet.

Az európai nyitás előtt Ázsiában gyászos véget ért a nap. Tokióban a 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 2,46 százalékos, az ausztráliai S&P/ASX 200 9,7 százalékos, a dél-koreai Kospi pedig 3,19 százalékos mínuszban zárt. A sanghaji tőzsde fő mutatója, a Shanghai Composite 3,40 százalékos, a sencseni börze fő mutatója, a Shenzhen Component Index 5,33 százalékos, a hongkongi Hang Seng pedig 4,03 százalékos veszteségben fejezte be a kereskedést.

Ahogy a határidős indexekből már látni lehetett, nem nyugtatta meg az amerikai részvénypiacokat a Fed tegnapi kamatdöntése, de a tegnapi és mai likviditásnövelő bejelentése sem: a vezető tőzsdeindexek ma is hatalmas mínuszban zártak, a Dow 3000 pontos zuhanást produkált. A Dow 1987 óta nem látott legrosszabb napja volt a mai, a Nasdaq pedig még soha nem zuhant ekkorát. Hatalmasat esett az olaj árfolyama is – írja a Portfolio.hu.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink