adozona.hu
Veszteséges a cég: lehetséges és kötelező tennivalók
//test-adozona.hu/altalanos/Veszteseges_a_ceg_lehetseges_es_kotelezo_te_SPSSNV
Veszteséges a cég: lehetséges és kötelező tennivalók
Létezik-e valamilyen konkrét törvényi előírás arra vonatkozóan, hogy egy kezdő vállalkozás mennyi ideig lehet veszteséggel működő anélkül, hogy ebből problémája származna, valamely hivatal megkérdőjelezné a működés jogosságát? Ha a saját tőke rendezése megtörténik, tehát nem csökken a jegyzett tőke fele alá, az segít a kezdeti veszteség tolerálásában? Olvasói kérdésekre Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló szakértőnk válaszolt.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
Ilyen direkt törvényi előírás nincs. Ugyanakkor a Polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) előírása szerint:
Ha egymást követő két üzleti évben (két beszámolóval lezárt üzleti évben) a társaság saját tőkéje nem éri el az adott társasági formára kötelezően előírt jegyzett tőkét (kft.-nél 3 millió forint, zártkörű rt.-nél 5 millió forint, nyilvánosan működő rt.-nél 20 millió forint) és a tagok a második év beszámolójának elfogadásától számított három hónapon belül a szükséges saját tőke biztosításáról nem gondoskodnak, e határidő lejártát követő hatvan napon belül a gazdasági társaság köteles elhatározni átalakulását, egyesülését, jogutód nélküli megszűnést.
A kft.-nél az ügyvezető késedelem nélkül köteles összehívni a taggyűlést vagy annak ülés tartása nélküli döntéshozatalát kezdeményezni a szükséges intézkedések megtétele céljából, ha tudomására jut, hogy
♦ a társaság saját tőkéje veszteség folytán a törzstőke felére csökkent;
♦ a társaság saját tőkéje a törzstőke törvényben meghatározott minimális összege alá csökkent;
♦ a társaságot fizetésképtelenség fenyegeti vagy fizetéseit megszüntette; vagy
♦ ha vagyona tartozásait nem fedezi.
Ha ez fennáll, a tagoknak határozniuk kell pótbefizetés előírásáról, a törzstőke mértékét elérő saját tőke más módon való biztosításáról vagy a törzstőke leszállításáról; mindezek hiányában a társaság átalakulását, egyesülését, szétválását vagy jogutód nélküli megszüntetését kell elhatározni. A taggyűlés ezzel kapcsolatos határozatait három hónapon belül végre kell hajtani.
Részvénytársaság esetében az igazgatóság köteles 8 napon belül – a felügyelőbizottság egyidejű értesítése mellett – a szükséges intézkedések megtétele céljából a közgyűlést összehívni vagy közgyűlés tartása nélkül történő határozathozatalt kezdeményezni, ha bármely tagjának tudomására jut, hogy
♦ a részvénytársaság saját tőkéje veszteség következtében az alaptőke kétharmadára csökkent;
♦ a részvénytársaság saját tőkéje az alaptőke törvényben meghatározott minimális összege alá csökkent;
♦ a részvénytársaságot fizetésképtelenség fenyegeti vagy fizetéseit megszüntette; vagy
♦ a részvénytársaság vagyona a tartozásait nem fedezi.
Ha ez fennáll, a részvényesek kötelesek a közgyűlésen vagy közgyűlés tartása nélkül olyan határozatot hozni, amely alkalmas az okok megszüntetésére; vagy dönteniük kell a társaság átalakulásáról, egyesüléséről vagy szétválásáról; ezek hiányában a társaság megszüntetéséről. A közgyűlés ezzel kapcsolatos határozatait három hónapon belül végre kell hajtani.
[Ptk. 3:133. § 2) bekezdés, 3:189. § (1)–(3) bekezdés, 3:270. § (1)–(3) bekezdés]
Hozzászólások (0)