adozona.hu
Végtörlesztés-kalkulátor - használati útmutató
//test-adozona.hu/altalanos/Vegtorleszteskalkulator__hasznalati_utmutat_GWDQS5
Végtörlesztés-kalkulátor - használati útmutató
A devizanemek megjelölése egyértelmű. Ezt követően kell beírni a jelenlegi tőketartozást. Ennek összege a bankkivonaton általában megtalálható, vagy lekérdezhető az adott bank elektronikus szolgáltatásából. Az aktuális piaci árfolyam az adott deviza napi vagy az elkövetkezendő időszakban várható árfolyamát jelenti. A hátralévő törlesztési idő a kalkulátor használatának időpontja és a hitelszerződés végének időpontja közötti időt jelenti hónapokban. A devizahitel THM % és a forinthitel THM %, mint input adat, szabadon változtatható. Érdemes több variációt kipróbálni, mert a hitel időtartama alatt változhatnak ezek az értékek. A devizahitel THM-ek esetében általában 6,5 – 9 százalék közötti értékkel lehet számolni. A forinthitel estében a THM 9 -13 százalék közötti érték valószínűsíthető.
A végtörlesztés összege azt az összeget mutatja, melyet a hitel egyösszegű törlesztése esetében tőketörlesztésre ki kell fizetnie az adósnak. A végtörlesztés esetében felmerülhet még kamat és kezelési költség is a hitel lezárásának időpontjáig. A végtörlesztés nyeresége azt az összeget mutatja, melyet az adós a napi (vagy a várható) árfolyam és a törvényben rögzített árfolyam különbsége alapján realizálhat, ha egy összegben visszafizeti a kölcsönt.
A végtörlesztés finanszírozható forint hitelből is. A kalkulátor összehasonlítja a forinthitel és a devizahitel havi törlesztő részleteit. A következő tényezőknek van szerepe a havi részletekben:
• a deviza és a forint THM adatok különbsége (a hitelek kamatainak és egyéb költségeinek különbsége),
• A végtörlesztés összegének, mely meghatározza a forint hitel összegét.
Ha a devizahitel végtörlesztése forint hitelből történik, akkor a forinthitel futamideje is változat. Ebben az esetben a hitel futamidejét meg kell változtatni, akkor kapnak információt az új havi törlesztő részletekre vonatkozóan.
Kockázatok
A végtörlesztésre vonatkozó lehetőség egyértelműen kedvező, de nem mentes a kockázatoktól. Elsősorban a forinthitel jövőbeni kamatszintje jelent kockázatot, mert nem látható, nem jósolható meg előre kamatszint. A másik kockázati elem az adott deviza árfolyamváltozása. Ha az adott deviza árfolyama kedvezően változna az adós szempontjából az elkövetkezendő időszakban, években , akkor még az sem biztos, hogy megéri a forint finanszírozás. Előfordulhat, hogy az alacsonyabb tőkeösszeg mellett is nő a törlesztő részlet, ha magasabbak lesznek a forint hitelkamatok. Megéri tehát több változatot is megnézni, mielőtt döntenek a végtörlesztésről.
Akinek nem kell hitel a végtörlesztéshez, annak nem érdemes sokat töprengenie.