hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Végtörlesztés-kalkulátor - használati útmutató

  • adozona.hu

A devizanemek megjelölése egyértelmű. Ezt követően kell beírni a jelenlegi tőketartozást. Ennek összege a bankkivonaton általában megtalálható, vagy lekérdezhető az adott bank elektronikus szolgáltatásából. Az aktuális piaci árfolyam az adott deviza napi vagy az elkövetkezendő időszakban várható árfolyamát jelenti. A hátralévő törlesztési idő a kalkulátor használatának időpontja és a hitelszerződés végének időpontja közötti időt jelenti hónapokban. A devizahitel THM % és a forinthitel THM %, mint input adat, szabadon változtatható. Érdemes több variációt kipróbálni, mert a hitel időtartama alatt változhatnak ezek az értékek. A devizahitel THM-ek esetében általában 6,5 – 9 százalék közötti értékkel lehet számolni. A forinthitel estében a THM 9 -13 százalék közötti érték valószínűsíthető.

A végtörlesztés összege azt az összeget mutatja, melyet a hitel egyösszegű törlesztése esetében tőketörlesztésre ki kell fizetnie az adósnak. A végtörlesztés esetében felmerülhet még kamat és kezelési költség is a hitel lezárásának időpontjáig. A végtörlesztés nyeresége azt az összeget mutatja, melyet az adós a napi (vagy a várható) árfolyam és a törvényben rögzített árfolyam különbsége alapján realizálhat, ha egy összegben visszafizeti a kölcsönt.

A végtörlesztés finanszírozható forint hitelből is. A kalkulátor összehasonlítja a forinthitel és a devizahitel havi törlesztő részleteit. A következő tényezőknek van szerepe a havi részletekben:
• a deviza és a forint THM adatok különbsége (a hitelek kamatainak és egyéb költségeinek különbsége),
• A végtörlesztés összegének, mely meghatározza a forint hitel összegét.

Ha a devizahitel végtörlesztése forint hitelből történik, akkor a forinthitel futamideje is változat. Ebben az esetben a hitel futamidejét meg kell változtatni, akkor kapnak információt az új havi törlesztő részletekre vonatkozóan.

Kockázatok

A végtörlesztésre vonatkozó lehetőség egyértelműen kedvező, de nem mentes a kockázatoktól. Elsősorban a forinthitel jövőbeni kamatszintje jelent kockázatot, mert nem látható, nem jósolható meg előre kamatszint. A másik kockázati elem az adott deviza árfolyamváltozása. Ha az adott deviza árfolyama kedvezően változna az adós szempontjából az elkövetkezendő időszakban, években , akkor még az sem biztos, hogy megéri a forint finanszírozás. Előfordulhat, hogy az alacsonyabb tőkeösszeg mellett is nő a törlesztő részlet, ha magasabbak lesznek a forint hitelkamatok. Megéri tehát több változatot is megnézni, mielőtt döntenek a végtörlesztésről.

Akinek nem kell hitel a végtörlesztéshez, annak nem érdemes sokat töprengenie.

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink