hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Végtörlesztés: milliárdokkal csökkent a bankokra kirótt bírság

  • MTI

A megismételt eljárásban a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a korábbi 9,5 milliárd forintról közel 5 milliárd forintra csökkentette a vezető kereskedelmi bankokra a devizahitelek végtörlesztésének 2011. végi, 2012. eleji korlátozásáért kirótt bírságot – közölte a GVH.

A GVH még 2011-ben indította az eljárást tizenhárom kereskedelmi bankkal szemben a deviza alapú jelzáloghitelek fix árfolyamon történő végtörlesztésének korlátozása miatt. A GVH 2013. november 19-i határozatában megállapította, hogy a bankok e lépése versenykorlátozó, összehangolt stratégia volt, amelyben üzleti titoknak minősülő információkat is megosztottak egymással.

A bankok többsége megtámadta a GVH határozatát, a Kúria 2016. december 13-án kelt ítéletében a versenyhatóságnak adott igazat abban, hogy a bankok összehangolták stratégiáikat, ám a bírság összege miatt új eljárásra utasította a GVH-t nyolc pénzintézet vonatkozásában.

Az új eljárásban a Budapest Bankra, a CIB-re, az Erste Bankra, a K&H-ra, az MKB-ra, az OTP Bankra, a Raiffeisenre, az UniCredit Bankra kirótt bírságok együttes összege mintegy 5 milliárd forintra csökkent.

A legnagyobb mértékben az OTP-re kiszabott bírságot csökkentette a versenyhivatal 3,922 milliárdról 1,435 milliárd forintra, az Erste bírsága 1,725 milliárdról 900 millióra, a K&H Banké 983 millióról 780 millióra, a CIB-é 835,4 millióról 460 millióra, az MKB-é 783 millióról 405 millióra, a Raiffeisené 583 millióról 465 millióra, az Unicredité 306 millióról 185 millióra, a Budapest Bankké 283,5 millióról 275 millióra csökkent.

A bírságok csökkenésének egyik fő oka, hogy – tekintettel a Kúria ítéletére – a megismételt eljárásban a GVH a bírság alapjának a végtörleszthető devizahiteleken a jogsértés időszakában elért bevételek arányos részét tekintette, míg az alapeljárásban a teljes jelzáloghitel-állományon realizált bevételek arányos részét vették alapul, ez magában foglalta az összes forint- és devizaalapú jelzáloghitelt.

További csökkenést eredményezett, hogy az eredeti eljárásban a GVH súlyosító körülménynek tekintette a bankok többségének korábban elkövetett versenyjogsértését. Ezt a körülményt a mostani eljárásban azért nem értékelte a GVH súlyosító tényezőként, mert a Kúria előzetes döntéshozatali eljárást kezdeményezett az Európai Unió Bírósága előtt – olvasható a GVH közleményében.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink